Jak zrobić kocyk na szydełku dla dziecka crochet baby blanket
Podstawy szydełkowania,  Proste wzory na szydełko,  Przedmioty użytkowe

Kocyk dla dziecka na szydełku — bezpłatny wzór (filmy + opis)


Po letnich temperaturach za moment nie będzie już śladu. Zanim tak się stanie, chciałabym namówić Cię do tego, żeby wykorzystać ostatnie ciepłe dni na nauczenie się czegoś nowego — zrobimy razem kocyk dla dziecka na szydełku. Niech nazwa Cię jednak nie zmyli. Taki koc można też zrobić w większym, niż dziecięcym, rozmiarze.

jaką włóczką zrobić kocyk dla dziecka


Osobiście zdecydowałam się na mniejszą pracę, bo po pierwsze potrzebuję niewielkiego okrycia dla córki, a po drugie, zdecydowanie szybciej przygotuję instrukcję, z której będziesz mogła korzystać.

W tym miejscu, możesz obejrzeć film, na którym widać, w jaki sposób wykonuję kolejne elementy koca:


Z jakiej włóczki zrobić kocyk dla dziecka?


Jeżeli tak jak ja, robisz kocyk, z myślą o swoim dziecku, to zachęcam Cię do wypróbowania włóczki Drops Big Merino. Jest bardzo przyjemna w dotyku. Ma odpowiednie certyfikaty (nadaje się na wyroby dla małych dzieci) i naprawdę bardzo przyjemnie się na niej pracuje. Osobiście postawiłam na nią już kolejny raz.

z jakiej włóczki zrobić kocyk dla dziecka koc na szydełku


Do wspomnianej włóczki dobrałam szydełko nr 5 i 5,5 mm. Większe będzie nam potrzebne wyłącznie do wykonania łańcuszka początkowego i pierwszego rzędu naszej pracy.


Mój koc ma wymiary 82cm na 106 cm (bez blokowania) i zużyłam na niego 630 gramów włóczki. Potraktuj tę informację orientacyjnie. Pamiętaj, że jeżeli częściej niż ja będziesz zmieniała ściegi lub zrobisz koc o innych wymiarach, będzie Ci potrzebna inna niż mi ilość włóczki.

Jak zrobić kocyk dla dziecka krok po kroku


Jeżeli moja podpowiedź, co do wełny z merynosa Ci nie odpowiada, możesz wykorzystać swoją ulubioną włóczkę lub wykorzystać zapasy poupychane w szafach, lub szufladach. Ważne, by włóczka nie była zbyt cienka, bo praca nad kocem zabierze Ci wtedy mnóstwo czasu. Możesz się wtedy zniechęcić i rzucić wszystko w połowie roboty. Pamiętaj też o tym, że wyroby przeznaczone dla małych dzieci trzeba robić ze sprawdzonych materiałów — muszą być przyjemne w dotyku i tak jak wspomniałam mieć odpowiednie certyfikaty.


Przydadzą się także nożyczki i herbatka.


Jak wygląda praca nad kocykiem dla dziecka na szydełku?


Cały kocyk składa się z trzech wykonywanych na zamianę wzorów. Możesz wykonywać je dokładnie w takiej samej kolejności, jak ja, ale możesz też przechodzić od jednego do drugiego w momentach, w których zwyczajnie zaczyna Ci się nudzić. Zwracaj tylko uwagę na to, by prawa strona wzoru faktycznie była po prawej stronie koca (będzie to widoczne przede wszystkim przy wzorze nr 3, w którym wykonamy słupki reliefowe).

prosty kocyk na szydełku


Zanim zaczniesz tworzenie kocyka, musisz wiedzieć jak zrobić: oczka łańcuszka, półsłupki, słupki, słupki reliefowe, oczka ścisłe. Jeżeli jeszcze nie potrafisz ich wykonać, mam dla Ciebie dobrą informację. Na moim Instagramie rusza za moment wyzwanie, podczas którego zrobimy próbkę z wykorzystaniem wszystkich trzech wzorów — zachęcam Cię do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i podzieleniu się informację o nim z innymi dziewiarkami. Masz więc szansę nauczyć się wszystkiego krok po kroku i w razie pytań — otrzymać odpowiedzi związane z interesującymi Cię zagadnieniami. Mój instargamowy profil znajdziesz w tym miejscu: Kreatywne Babki. Nie przedłużajmy i zabierajmy się do pracy.


Skąd mam wiedzieć ile oczek powinien mieć mój łańcuszek początkowy? Jak zacząć robienie koca?


Mój kocyk rozpocznę od wykonania 93 oczek łańcuszka. Dzięki temu krótszy bok mojego koca będzie miał na początkowym etapie 80 cm (do tego dojdą później mniej więcej 2cm).


Chcesz mieć mniejszy lub większy kocyk? W takim razie wybierz wielokrotność liczby 4 np. 100. W następnym kroku dodaj do tego 3. W ten sposób otrzymasz liczbę słupków, którą powinnaś otrzymać w pierwszym rzędzie swojej pracy. Skoro wiesz już, ile słupków musisz otrzymać w pierwszym rzędzie, do otrzymanej liczby musisz dodać jeszcze 2 – otrzymasz wtedy liczbę oczek w łańcuszku początkowym.
Niżej w tabeli podaję kilka przykładówMyślę, że po tym wyjaśnieniu wiesz już, od ilu oczek powinna zacząć się Twoja praca. Po przerobieniu pierwszego rzędu, na własne oczy przekonasz się, czy szerokość koca faktycznie Ci odpowiada. Weź tylko pod uwagę, że po obrobieniu kocyka dojdzie jeszcze po około 1 cm robótki z każdej strony.


Nie chcę już przedłużać tego i tak przydługiego wstępu, dlatego pokazuję Ci już, w jaki sposób wykonałam kocyk dla mojej córeczki i w jaki sposób Ty możesz zrobić kocyk dla dziecka na szydełku.


Kocyk dla dziecka na szydełku — instrukcja krok po kroku


Jak wykonać pierwsze trzy pierwsze rzędy pracy (WZÓR NR 1)


1. Tak jak wspomniałam, pracę nad kocykiem zaczynam od wykonania 93 oczek łańcuszka. Obróciłam pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

Ile oczek łańcuszka na kocyk na szydełku


2. Pierwszy rząd będzie składał się wyłącznie z samych słupków. Pierwszy z nich wykonujemy w czwartym oczku łańcuszka początkowego. Następnie w każdym kolejnym oczku łańcuszka robimy po jednym słupku. Sprawdź, czy otrzymałaś 91 słupków.

Od czego zacząć kocyk na szydełku dla dziecka

prosty wzór na koc dla dziecka


3. Po wykonaniu ostatniego słupka musisz zrobić jedno oczko zwrotne i obrócić swoją pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony. Pamiętaj, by zmienić szydełko na mniejsze.

prosty wzór na kocyk dla dziecka

prosty wzór na koc dla dziecka


4. Drugi rząd wykonamy przy pomocy półsłupków. Na jeden słupek z poprzedniego rzędu przypada jeden nowy półsłupek. Powinnaś otrzymać 91 nowych półsłupków.

prosty wzór na koc dla dziecka na szydełku z włóczki
Jak zrobić prosty kocyk dla dziecka


5. Robimy trzeci rząd. Zaczynamy od wykonania trzech oczek zwrotnych (zastąpią nam pierwszy słupek w rzędzie). Na jeden półsłupek z rzędu niżej powinien przypadać jeden nowy słupek. Sprawdź, czy masz ich 91.


Przerabianie na zmianę słupków i półsłupków będzie stanowiło nasz wzór nr 1. Taki wzór będzie bardzo prostą bazą do tego, by wyeksponować pozostałe dwa wzory.


Jak zrobić rzędy od czwartego do siódmego (WZÓR NR 2)


6. Wykonaj trzy oczka łańcuszka — zastąpią pierwszy słupek w czwartym rzędzie. W kolejnym oczku zrób jeden zwykły słupek. Zrób narzut, tak jak do słupka, ale opuść dwa kolejne oczka i wbij się dopiero w trzecie. W tym miejscu dokończ robienie słupka. Zrób jedno oczko łańcuszka, a następnie jeden słupek w pierwsze z opuszczonych oczek. Zerknij na zdjęcia. Będzie Ci łatwiej zrozumieć co i jak. W kolejnych oczku zrób słupek.

wzór na kocyk dla dziewczynki

wzór na kocyk dla dziewczynki


7. Całość powtarzamy aż do końca rzędu, czyli robimy teraz następującą sekwencję:
-słupek w kolejnym oczku,
-omijamy dwa oczka naszej robótki,
-robimy słupek,
-robimy oczko łańcuszka,
-wracamy do pierwszego z ominiętych oczek,
-robimy słupek.
I tak aż pierwszy rząd będzie gotowy. W ostatnim oczku zrób zwykły słupek.

wzór na kocyk dla dziewczynki na szydełku

wzór na kocyk dla noworodka na szydełku

wzór na kocyk dla noworodka na szydełku

wzór na kocyk dla niemowlaka na szydełku


8. Piąty rząd zaczynamy od zrobienia trzech oczek zwrotnych (zastąpią pierwszy słupek w okrążeniu).


9. W kolejnym oczku robimy jeden słupek. Następnie wbijamy szydełko w przestrzeń POMIĘDZY skrzyżowanymi słupkami z poprzedniego rzędu i robimy tam trzy słupki. Następnie nad słupkiem z poprzedniego rzędu robimy jeden nowy słupek.

bezpłatny wzór na kocyk na szydełku

bezpłatny wzór na prosty koc na szydełku


10. Powtarzamy czynności z punktu nr 9 tak długo, aż dojdziemy do końca rzędu.

jak zrobić kocyk dla dziecka prosty wzór


11. W ostatnim oczku zrób jeden słupek.
Pisząc inaczej — w tym rzędzie nad zwykłymi słupkami pojawiają się pojedyncze słupki, a w tej “dziurze” pomiędzy skrzyżowanymi słupkami pojawiają się trzy nowe. 😉

jak zrobić kocyk dla dziecka prosty wzór


12. Teraz wystarczy powtórzyć rząd czwarty, a następnie rząd piąty.

jak zrobić kocyk dla dziecka prosty wzór

Jak zrobić koc na szydełku

szydełkowanie dla początkujących nauka robienia koca na szydełku

Jak zrobić koc na szydełku dla początkujących


Jak widzisz, ostatnie cztery rzędy stanowią nasz wzór nr 2. Jest on zdecydowanie bardziej skomplikowany niż wzór nr 1. Wydaje mi się jednak, że będzie dobrą odskocznią od przerabiania zwykłych słupków i półsłupków.


Jak wykonać rzędy od ósmego do jedenastego? (WZÓR NR 3)


Ten wzór będzie składał się z rzędów, w których wykorzystamy słupki reliefowe. Po wykonaniu kolejnych czterech rzędów zauważysz, że słupki reliefowe układają się w wyraźne pionowe linie. Na każdy słupek z rzędu niżej przypadka jeden nowy słupek — musisz tylko pamiętać, że co czwarty słupek to słupek reliefowy. W zależności od rzędu będzie to albo słupek reliefowy nabierany od przodu (w rzędach 8 i 10) lub słupek reliefowy nabierany od tyłu (w rzędach 9 i 11). Wróćmy do naszego szydełkowego kocyka.


13. Robimy trzy oczka zwrotne — zastąpią pierwszy słupek w kolejnym rzędzie

jak zrobić koc dla dziecka


14. W dwóch kolejnych słupkach z rzędu niżej robimy po jednym słupku. Tym sposobem w rzędzie numer 8 mamy trzy zwykłe słupki.

prosty wzór na koc dla dziecka


15. W kolejnym słupku wykonaj słupek reliefowy nabierany od przodu. W tym rzędzie, co czwarty wykonywany słupek powinien być słupkiem reliefowym nabieranym od przodu.

kocyk na szydełku dla dziewczynki

jaka włóczka na koc dla dziecka


16. Na samym końcu rzędu, nad trzema ostatnimi słupkami z rzędu niżej, powinny pojawić się trzy pojedyncze słupki.


17. Kolejny rząd wykonaj w taki sposób, by nad zwykłymi słupkami wykonać po jednym nowym zwykłym słupku, a nad reliefowymi nabieranymi od przodu — słupki reliefowe nabierane od tyłu.

kocyk kreatywne babki


18. Kolejny rząd wykonaj w sposób opisany w punktach 13-16, a kolejny tak, jak było to opisane w punkcie 17.

koc dla dziecka kreatywne babki

kreatywne babki wyzwanie kocykowe

od czego zacząć robienie koca kreatywnebabki


Tym sposobem wykonałaś rzędy stanowiące nasz wzór numer trzy.


Jak wykonać dalszą część dziecięcego kocyka na szydełku?


To jak będzie wyglądała dalsza część koca, tak naprawdę zależy od Ciebie. Ja zrobiłam to w taki sposób, że wykonywałam przez sześć — siedem rzędów wzór nr 1 (czasami zaczynałam od półsłupków, czasami od słupków), następnie wzór nr 2 (zazwyczaj po cztery rzędy), a następnie wzór nr 3 (też po cztery — pięć rzędów). Możesz zastosować podobną strategię. Możesz też zmienić wzór wtedy, gdy zwyczajnie Ci się znudzi.


To, co jest istotne to, żeby zwracać uwagę czy prawa strona półsłupków jest faktycznie po prawej stronie koca i zwracać baczną uwagę na to, by słupki reliefowe układały się w pionowe linie po prawej stronie robótki.


Jak obrobić boki koca na szydełku?

kreatywne babki koc

Moja metoda jest bardzo prosta. Pierwsze okrążenie wykonuję za pomocą półsłupków. W przypadku krótszych boków, na jeden słupek — przypada jeden nowy półsłupek. Jeżeli chodzi o dłuższe boki — tam, gdzie mamy rzędy słupków, robię po dwa półsłupki, a tam, gdzie są rzędy półsłupków — jeden nowy półsłupek. Na rogach koca, liczbę półsłupków zwiększam do trzech. Zdaję sobie sprawę, że mój opis może być dla niektórych osób nieczytelny i trudny do zrozumienia, dlatego, wszystko pokazuję na filmie, który podlinkowałam niżej.

Dam jeszcze tylko znać, że kolejne (i ostatnie) okrążenie wykonałam wykorzystując oczka ścisłe i pikotki. Pikotki pojawiały się, w co czwartym półsłupku.

prezent na szydełku dla dziecka

kocyk kreatywne babki

szydełkowy kocyk dla dziewczynki
A na sam koniec kulisy sesji – miałam małego pomocnika 🙂

Szukasz innego wzoru na kocyk dla dziecka na szydełku? Proszę bardzo. Znajdziesz go w tym miejscu kocyk dla dziecka

Miłego dnia Kreatywna Babeczko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *