szydełkowy renifer na szydełku jak zrobić wzór po polsku
Podstawy szydełkowania

Renifer na szydełku — wzór dla początkujących

Muszę Wam przyznać, że praca nad tym nad szydełkowym wzorem sprawiła mi mnóstwo radości. Być może wynika to z faktu, że bardzo lubię Święta Bożego Narodzenia i wszystko, co jest z nimi związane. Początkowo planowałam wykonanie tylko jednej świątecznej zabawki. Pomyślałam jednak, że szydełkowy renifer będzie nieco smutny, gdy sam będzie musiał zasiąść do wigilijnego stołu, zrobiłam mu więc kumpla —szydełkowego misia.

jak zrobić renifera na szydełku wzór po polsku
śiateczne zabawki na szydełku

W dzisiejszym wpisie znajdziecie wzór na pierwszą z nich. Drugi wzór pojawi się tu za kilka dni. Mam nadzieję, że wykonanie renifera na szydełku, sprawi Wam tyle samo frajdy co mi. Zanim zaczniecie pracę, zachęcam Was do puszczenia sobie świątecznej muzyczki, wrzucenia kilku goździków do herbaty, a jeżeli umiecie jednocześnie oglądać filmy (tak, są takie osoby!) to włączcie coś w stylu „To właśnie miłość”. Od razu poczujecie świąteczny klimat.

Jak zrobić renifera na szydełku

Co będzie nam potrzebne do wykonania renifera na szydełku?

Po pierwsze musicie zaopatrzyć się we włóczkę. Tradycyjnie korzystałam z Yarn Art Jeans. Wybrałam kolory: bordowy, brązowy, czarny, beżowy, kremowy. Oczywiście, jeżeli zamarzy Wam się inny zestaw kolorystyczny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skompletować go po swojemu.

Po drugie, musicie mieć szydełko. Wybrałam rozmiar 2,5 mm. W przypadku zabawek zawsze wybieram szydełko mniejsze od tego zalecanego przez producenta danej włóczki. Nasza zabawka musi być zwarta, po to, by wypełnienie było niewidoczne.

Jeżeli już mowa o wypełnieniu, to namawiam Was do sięgnięcia po kulkę silikonową — nie powoduje alergii, zabawki nią wypełnione można bez problemu prać.

Przydadzą się też: nożyczki, znacznik, igła z dużym oczkiem, para bezpiecznych oczek — najlepiej 8 mm (jeżeli będziecie też chciały zrobić misia w kolejnym tygodniu, warto od razu kupić dwie pary).

I to chyba wszystko. Można zabierać się do pracy

Jak „rozszyfrować” mój wzór na renifera na szydełku?

W moich schematach:

literką I oznaczam półsłupek,

literką V — dwa półsłupki wychodzące z jednego i tego samego miejsca (w tym miejscu praca się rozszerza),

literką R — dwa półsłupki przerabiane razem (łączymy ze sobą dwa półsłupki z poprzedniego okrążenia, tworząc jeden nowy, co sprawia, że w takim miejscu praca się zwęża),

MR — to magiczne kółko.

Na końcu każdego okrążenia podaję informację, ile półsłupków powinnaś mieć zrobionych po jego wykonaniu — dzięki temu, w prosty sposób możesz sprawdzić, czy się gdzieś nie pomyliłaś.

W nawiasach znajduje się sekwencja, którą należy powtórzyć określoną ilość razy.

Dla osób, które nie wiedzą jak zrobić magiczne kółko, zwiększać lub zmniejszać ilość półsłupków, a także pracować na okrążeniach przygotowałam serię pomocniczych filmików – możecie je zobaczyć w tym miejscu -> Renifer na szydełku – wszystko, co musisz umieć oraz w tym zmniejszanie ilości półsłupków

Jeżeli jakiś element nie będzie jasny – napisz do mnie na Instagramie @kreatywnebabki, postaram się go opisać w inny sposób i wytłumaczyć, co dokładnie miałam na myśli, pisząc to, czy tamto 😉

Renifer na szydełku – wzór dla początkujących i średnio-zaawansowanych

Naszą pracę zaczniemy od stworzenia głowy renifera. Cały proces postaram się opisać, w jak najdokładniejszy sposób. Po każdym okrążeniu będę dodawała kilka słów wyjaśnienia. Przy kolejnych elementach nie będę Was już dręczyć takimi dodatkowymi opisami, bo wierzę, że będziecie już wiedziały, co i jak robić :).

WAŻNE! Po wykonaniu każdego elementu NIE odcinaj nitki blisko ostatniego splotu. Musisz zostawić przynajmniej kilka centymetrów. Pamiętaj, że poszczególne elementy będziemy ze sobą zszywać.

W każdym okrążeniu zaznaczaj pierwszy półsłupek przy pomocy znacznika, dzięki temu się nie pogubisz.

Jak zrobić głowę renifera?

Robimy magiczne kółko (jeżeli nie wiesz, jak je wykonać, dokładną instrukcję, znajdziesz w tym miejscu -> magiczne kółko – jak je zrobić)

Pierwsze okrążenie: 6 półsłupków w MR

Na bazie magicznego kółka robimy 6 półsłupków. Po ich wykonaniu należy pociągnąć za luźny koniec włóczki, dzięki czemu półsłupki ułożą się w kółeczko. W ten sposób stworzyłyśmy pierwsze okrążenie. Zauważ, że nad każdym półsłupkiem znajdują się dwie niteczki, które układają się w poziomo ustawioną literkę V. W kolejnych okrążeniach nasze szydełko będzie musiało trafiać właśnie pod te dwie niteczki. Pisząc inaczej, będziemy je wkładały w górną część półsłupka. Po zakończeniu okrążenia nie kończ go oczkiem ścisłym zamykającym. To nie jest potrzebne. Takie postępowanie sprawiłoby tylko, że na naszej zabawce pojawiłby się nieestetyczny szew. Do kolejnego okrążenia przejdź “bez niczego” pomiędzy.

Drugie okrążenie: (V) x6 (12 półsłupków)

W tym okrążeniu zwiększamy liczbę półsłupków. Literka V oznacza, że z jednego i tego samego miejsca mają “wychodzić” dwa nowe półsłupki. W zapisie widzimy, że musimy taką czynność powtórzyć sześć razy. W efekcie takiej pracy otrzymamy 12 nowych półsłupków. Z każdego półsłupka z poprzedniego okrążenia, wychodzą dwa nowe półsłupki.

Trzecie okrążenie: (I, V) x 6 (18 półsłupków)

Tym razem w pierwszym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy jeden nowy półsłupek, następnie w kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy dwa nowe półsłupki. Całość powtarzamy jeszcze 5 razy tj. w trzecim półsłupku z poprzedniego okrążenia, robimy jeden nowy półsłupek, w czwartym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy dwa nowe półsłupki, w piątym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy jeden nowy półsłupek, a w szóstym półsłupku z poprzedniego okrążenia dwa nowe itd.

Czwarte okrążenie: (I) x 18 (18 półsłupków)

W każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia musimy zrobić po jednym nowym półsłupku. W efekcie tej pracy otrzymujemy 18 nowych półsłupków.

Piąte okrążenie: (I, I, V) x 6 (24 półsłupki)

Tym razem w pierwszym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy jeden nowy półsłupek, w drugim półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy jeden nowy półsłupek, a w trzecim półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy dwa nowe półsłupki. Całość powtarzamy jeszcze 5 razy.

Szóste okrążenie: (I)x 24 (24 półsłupki)

W każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia musimy zrobić po jednym nowym półsłupku. W efekcie tej pracy otrzymujemy 24 nowe półsłupki.

Siódme okrążenie: ( I, I, I, V) x6 (30 półsłupków)

Myślę, że na tym etapie, już wiecie, jak ten cały schemat działa 😉

Ósme okrążenie: (I) x30 (30 półsłupków)

Dziewiąte okrążenie: (I,I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, V) x 2 (32 półsłupki)

Dziesiąte okrążenie: (I) x 32 (32 półsłupki)

Jedenaste okrążenie: (I,I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, I, R) x 2 (30 półsłupków)

Literka R oznacza, że dwa półsłupki z poprzedniego okrążenia przerabiamy razem. Oznacza to, że w kolejnych czternastu półsłupkach z poprzedniego okrążenia wrabiamy po jednym nowym półsłupku, a piętnasty i szesnasty półsłupek z poprzedniego okrążenia łączymy ze sobą. Całą sekwencję powtarzamy dwa razy.

Dwunaste okrążenie: (I) x30 (30 półsłupków)

Trzynaste okrążenie: (I, I, I, R) x6 (24 półsłupki)

Czternaste okrążenie: (I, I, R) x6 (18 półsłupków)

Piętnaste okrążenie: (I, R) x6 (12 półsłupków)

szesnaste okrążenie: (I) x12 (12 półsłupków)

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, głowa Twojego renifera powinna w tym momencie wyglądać jak ta ze zdjęcia niżej.

głowa renifera na szydełku

Uszy renifera na szydełku

Robimy magiczne kółko

Pierwsze okrążenie: (I) x6 w MR (na bazie magicznego kółka robimy sześć półsłupków)

Drugie okrążenie: (I, I, V) x 2 (8 półsłupków)

Trzecie okrążenie: (I, I, I, V) x2 (10 półsłupków)

Czwarte – szóste okrążenie: (I) x 10 (10 półsłupków)

Teraz musisz zrobić jeszcze jedno uszko. Kolejnym krokiem jest połączanie ze sobą dolnej części uszek (zerknij na zdjęcie żeby sprawdzić, co mam na myśli 😉 )

Rogi renifera na szydełku

Rogi naszego renifera będą składały się z dwóch części – dłuższej i krótszej. Obie musisz zrobić dwa razy. Gdy będą gotowe, połączymy je ze sobą.

Pierwsza część

Robimy magiczne kółko

Pierwsze okrążenie: (I) x6 w MR (na bazie magicznego kółka robimy sześć półsłupków)

Drugie – siódme okrążenie: (I) x 6 (6 półsłupków)

Druga część

Robimy magiczne kółko

Pierwsze okrążenie: (I) x6 w MR (na bazie magicznego kółka robimy sześć półsłupków

Drugie – dziesiąte okrążenie: (I) x 6 (6 półsłupków)

Teraz obie części zszywamy ze sobą. Nie muszą być wypełnione kulka silikonową. Pierwszą część przyszywamy do drugiej, a następnie łączymy ją także z reniferowym uchem.

rogi renifera na szydełku wzór
jak zrobić renifera na szydełku schemat
ładny renifer na szydełku
rogi renifera wzór na szydełko

Pyszczek / nosek reniferka

Nasz pyszczek też będzie się składał z dwóch części.

Pierwsza część pyszczka

1. Zaczynamy od koloru czerwonego. W przeciwieństwie do innych elementów nosek zaczynamy od łańcuszka składającego się z sześciu oczek. Wokół tego łańcuszka zrobimy jedno okrążenie.Odwracamy go tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

2. Wbijamy szydełko w drugim oczku łańcuszka i robimy tam półsłupek. W kolejnych trzech oczkach robimy po jednym półsłupku. W kolejnym oczku łańcuszka (ostatnim) robimy trzy półsłupki i zaczynamy szydełkowanie z drugiej strony naszego łańcuszka. W kolejnych trzech oczkach łańcuszka robimy po jednym półsłupku. Łączymy pierwszy i ostatni półsłupek z tego okrążenia za pomocą oczka ścisłego. W ten sposób zrobiłyśmy pierwszą część noska.

jak zrobić nosek renifera na szydełku

Druga część pyszczka

Teraz chwytamy za kolor kremowy (lub biały) i powtarzamy punkty 1 i 2.

Przy kolejnym okrążeniu w każdym z trzech półsłupków (po każdej stronie) wychodzących z pierwszego i ostatniego półsłupka robimy po dwa nowe półsłupki. W pozostałych po jednym nowym półsłupku. Kończymy oczkiem ścisłym zamykającym.

Pierwszą część przyszywamy do drugiej (czerwoną do kremowej)

nos renifera na szydełku
jak zrobić renifera na szydełku wzór dla początkujących

Łapki (góra) renifera

1 okrążenie: w magicznym kółku robimy 8 półsłupków

2- 14 okrążenie: po jednym półsłupku, w każdy półsłupek z poprzedniego okrążenia. W każdym okrążeniu powinnaś mieć po 8 półsłupków.

renifer na szydełku kreatywne babki

Łapki (dół) renifera

Zaczynamy kolorem czerwonym

1. Będziemy pracowały na okrążeniach, ale nasze okrążenia będą wykonywane dookoła łańcuszka, dlatego naszą pracę zaczniemy od wykonania 7 oczek łańcuszka. W pierwszym oczku robimy dwa półsłupki. W kolejnych pięciu oczkach po jednym półsłupku. W siódmym oczku robimy trzy nowe półsłupki. Przechodzimy na drugą stronę łańcuszka i w kolejnych pięciu oczkach robimy po jednym półsłupku. W ostatnim oczku robimy dwa półsłupki. W ten sposób zrobiłyśmy okrążenie, które liczy 14 półsłupków.

Drugie okrążenie: (I) x14 Robimy okrążenie, w którym na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy półsłupek. Co ważne półsłupki wrabiamy tylko za tylną pętelkę.

Trzecie okrążenie: (I) x14) Kolejne okrążenie robimy na zasadzie: na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy półsłupek. Tu półsłupki wrabiamy już tradycyjnie.

Czwarte okrążenie: (I, I, R,R,R,R, R, I, I) x 1

Piąte okrążenie: ZMIENIAMY KOLOR (I) x9 za tylną nitkę

Szóste – szesnaste okrążenie: (I) x9 (9 półsłupków)

Robimy jeszcze jedną nóżkę.

nogi renifera szydełkowy renifer

Brzuszek reniferka

Zaczynamy kolorem, w którym ma być „ubranko” renifera lub misia. Ja wybrałam ciemnoczerwony, bo zwyczajnie kojarzy mi się ze świętami.

Robimy magiczne kółko

Pierwsze okrążenie: 6 półsłupków w magiczne kółko

Drugie okrążenie: (V) x6 (12 półsłupków)

Trzecie okrążenie: (I, V) x 6 (18 półsłupków)

Czwarte okrążenie: (I, I, V) x 6 (24 półsłupki)

Piąte okrążenie: (I)x 24 (24 półsłupki)

Szóste okrążenie: ( I, I, I, V) x6 (30 półsłupków)

Siódme okrążenie: (I) x30 (30 półsłupków)

Ósme okrążenie: (I,I,I,I,V) x 6 (36 półsłupków)

Dziewiąte okrążenie: (I) x 36 (36 półsłupków)

Dziesiąte okrążenie: (I) x 36 (36 półsłupków)

Zaczynamy robić jedenaste okrążenie. Tym razem wbijamy szydełko tylko pod przednią pętelkę. Zatrzymujemy się po wykonaniu 8 półsłupków. I zaczynamy pracę w rzędach. Odwracamy naszą pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony i robimy 8 półsłupków (na jeden półsłupek z poprzedniego rzędu przypada jeden nowy). Robimy jeszcze cztery takie rzędy, a następnie 15 oczek łańcuszka (ma „wystawać” z jednej strony). Z drugiej strony też robimy 15 oczek łańcuszka. W ten sposób tworzą się nam szeleczki. Sięgamy po brązowy kolor i kontynuujemy przerabianie okrążeń. Dwunaste okrążenie robimy w ten sposób, że w miejscach, w których były robione czerwone półsłupki, wbijamy szydełko za tylną nitkę, a w pozostałych pod dwie. Na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia ma przypadać jeden nowy. Powinnaś otrzymać 36 półsłupków

Jak zrobić renifera na szydełku prosty wzór po polsku
Jak zrobić renifera na szydełku prosty wzór po polsku
wzór na renifera po polsku
wzór na renifera po polsku
jak zrobić renifera na szydełku schemat

Dwunaste okrążenie: (I) x 36 (36 półsłupków)

Trzynaste okrążenie: (I) x 36 (36 półsłupków)

Czternaste okrążenie: (I, I, I, I,R) x 6 (30 półsłupków)

Piętnaste okrążenie: (I) x30 (30 półsłupków)

Szesnaste okrążenie: (I) x30 (30 półsłupków)

Siedemnaste okrążenie: (I, I, I, R) x6 (24 półsłupki)

Osiemnaste okrążenie: (I) x 24 (24 półsłupki)

Dziewiętnaste okrążenie: (I, I,R) x6 (18 półsłupków)

Dwudzieste okrążenie: (I,R) x 6 (12 półsłupków)

Na spodenkach renifera (lub misia) można wyszyć płatek śniegu, dodać aplikację lub zrobić kieszonkę.

Teraz przyszedł czas na połączenie ze sobą wszystkich wykonanych wcześniej części. Każdą z nich wypełniamy kulką silikonową (z wyjątkiem uszu i rogów). Łapki i nogi wypełniamy nieco słabiej niż brzuch i głowę (te muszą być dosyć dobrze wypchane).

renifer na szydełku schemat
jak na szydełku zrobić renifera prosty wzór po polsku

Ja mojemu reniferowi dodałam jeszcze opaskę. To nic innego jak wykonane dwa rzędy wzoru gwiazdkowego. Jak go zrobić możesz sprawdzić w tym miejscu — wzór gwiazdkowy. Tak jak już wspomniałam — naszemu reniferowi przyda się towarzystwo, dlatego za tydzień (mniej więcej) zrobimy razem także świątecznego misia.

renifer kreatywne babki
szydełkowy renifer jak zrobić
miś i renifer na szydełku

Jeżeli zainteresował Cię dzisiejszy wpis, to istnieje szansa, że spodoba Ci się także ten -> Od czego zacząć tworzenie zabawek na szydełku

Magicznego wieczoru Kreatywne Babeczki, Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *