Jak zrobić czapkę na szydełku dla noworodka? Najłatwiejsza szydełkowa czapeczka dla noworodka
Jak na szydełku zrobić czapkę dla noworodka? Jeżeli zastanawiasz się nad tym pytaniem, to mam dla Ciebie dobrą informację. Zaczynam nowy blogowy cykl, w którym będę wyjaśniała, nie tylko jak zrobić czapkę dla noworodka, ale też jak stworzyć nakrycie głowy dla niemowlaka, starszego rodzeństwa, mamy i taty. Dziś pokażę najprostszy sposób na wykonanie czapki na szydełku. Dla odróżnienia jej od innych modeli, które ukażą się na blogu, nazwijmy ją „czapką tradycyjną”.
Jeżeli wolisz oglądać, niż czytać, to zapraszam Cię do obejrzenia filmu. Pamiętaj żeby subskrybować mój kanał. Już za moment pojawi się na nim więcej filmów z czapkami.
Na samym wstępie zaznaczę, że czapka jest świetna dla najmniejszych dzieci. Dlaczego?
- Nie ma na niej wystających elementów takich jak bąbelki, pęczki, wielkie pompony itd. Maluch może wygodnie sobie na niej leżeć.
- Czapka jest elastyczna, a to oznacza, że nie będziesz miała problemu z tym, by założyć ją na głowę maluszka.
Czapka na szydełku dla noworodka to także idealny projekt do osób, które nigdy wcześniej nie robiły niczego na szydełku. Dlaczego?
- Nie wymaga znajomości skomplikowanych wzorów. Wystarczy, że masz opanowane półsłupki.
- Do jej wykonania wystarczy jeden motek włóczki (chyba, że robisz czapkę dla starszego dziecka).
- Szybko zobaczysz efekty swojej pracy.
- Nawet wtedy, gdy nieco pomylisz się z liczeniem i zrobisz np. o jeden rząd za dużo, czapka nadal powinna pasować na głowę Twojego dziecka. Wszystko dzięki temu, że wykonane przez Ciebie nakrycie głowy będzie bardzo elastyczne.
- Przy tym projekcie masz szansę sprawdzić, czy faktycznie opanowałaś już podstawowe sploty (od razu zauważysz, czy Twoje rzędy są równe i czy mają taką samą ilość półsłupków w każdym z nich).
- Gdy dojdziesz do wprawy, będziesz mogła modyfikować czapkę na wiele różnych sposobów. Wystarczy, że co trzeci lub czwarty rząd zmienisz splot.
Dodam jeszcze, że czapka, którą zaraz wykonasz, będzie idealna na pierwsze jesienne spacerki.
Czego będziesz potrzebowała do wykonania czapki na szydełku dla noworodka?
- Włóczki Włóczki DROPS Merino Extra Fine. Kup jeden motek jeżeli maluszek, dla którego robisz czapkę ma mniej niż rok, lub dwa motki jeżeli jest starszy. Jeżeli chcesz, możesz też wybrać inną włóczkę. W takiej sytuacji musisz pamiętać o tym, by dobrać odpowiedniej wielkości szydełko. Informację na temat tego, który rozmiar będzie najlepszy, znajdziesz na etykiecie znajdującej się wokół motka.
- szydełka 4 mm i 5 mm,
- igły z szerokim oczkiem,
- nożyczek.
Jak dopasować rozmiar szydełkowej czapeczki?
W dzisiejszym wpisie pokazuję, jak wykonać czapkę na szydełku dla noworodka. Nie ma jednak żadnych przeszkód żeby zrobić ją w większym rozmiarze. Wystarczy, że Twój łańcuszek początkowy będzie dłuższy niż mój.
Ile oczek powinnaś zrobić? Zerknij do poniższej tabeli. Jeżeli robisz czapkę, przy użyciu takiej samej włóczki, co ja, zwróć uwagę na liczbę oczek, jeżeli wybrałaś inną włóczkę, sugeruj się podanymi centymetrami.
Jeżeli wiesz już, ile oczek musisz wykonać w łańcuszku początkowym, to tak naprawdę, możemy już zaczynać naszą pracę.
- Zrób łańcuszek początkowy (to, ile oczek masz zrobić, ustaliłyśmy przed chwilą). Jeżeli robisz czapkę przy użyciu włóczki DROPS Merino Extra Fine, łańcuszek początkowy wykonaj szydełkiem 5mm. W innym przypadku, wybierz szydełko o rozmiar większe od tego polecanego przez producenta. Odwróć łańcuszek tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.
2. Pierwszy rząd naszej czapki wykonamy wyłącznie przy użyciu półsłupków. Czas na pierwszy z nich. Włóż szydełko w drugie oczko łańcuszka (liczymy od strony szydełka, pomijając pętelkę, którą mamy na szydełku) i wykonaj półsłupek.
3. Powtórz czynność w każdym kolejnym oczku. Na końcu rzędu zrób oczko zwrotne i odwróć pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.
Zmień szydełko na to o rozmiar mniejsze. Jeżeli używasz tej samej włóczki, co ja – wybierz szydełko 4 mm, jeżeli innej – wybierz szydełko polecane przez producenta.
4. Drugi rząd robimy na podobnej zasadzie, co rząd pierwszy. Największą różnicą jest to, że szydełko wkładamy wyłącznie za tylną nitkę. W każdym półsłupku z poprzedniego rzędu wykonujemy po jednym nowym półsłupku. Na końcu rzędu standardowo robimy jedno oczko zwrotne i odwracamy naszą pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.
5. W ten sam sposób, co rząd drugi, robimy kolejne. Po zakończeniu każdego rzędu, przelicz, czy w każdym z nich wykonałaś taką samą ilość półsłupków. Dzięki temu będziesz miała pewność, że żaden półsłupek nie został pominięty, a czapką którą wykonujesz, będzie prezentowała się w estetyczny sposób. Takie liczenie sprawi, że szybko też wychwycisz ewentualne błędy.
Ile rzędów masz zrobić? Jeżeli pracujesz na tej samej włóczce co ja, to:
- dla wcześniaka musisz zrobić ich 36
- dla niemowlaka do 3 miesięcy musisz zrobić ich 37
- dla dziecka w wieku od 3 miesięcy do 6 miesięcy musisz zrobić ich 38
- dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do roku musisz zrobić ich 40
- dla dziecka w wieku od roku do półtora musisz zrobić ich 43
- dla dziecka w wieku od półtora roku do 2 lat musisz zrobić ich 46
- dla dziecka od 2 do 3 lat musisz zrobić ich 50
Jeżeli sięgnęłaś po inną włóczkę, to dłuższy bok (po delikatnym rozciągnięciu) powinien mieć :
- dla noworodka – 22cm
- dla niemowlaka do 3 miesięcy – 26 cm
- dla niemowlaka w wieku od 3 miesięcy do 6 miesięcy – 30cm
- dla niemowlaka od 6 w wieku miesięcy do roku – 33 cm
- dla dziecka w wieku od roku do półtora roku – 36 cm
- dla dziecka w wieku od półtora roku do dwóch lat – 40 cm
- dla dziecka w wieku od 2 do 3 lat – 46 cm
6. Po zrobieniu wszystkich rzędów, możesz przejść do zszycia ze sobą krótszych boków naszej czapeczki. Zrobimy to wykorzystując do tego zwykłe półsłupki
7. Złóż ze sobą pierwszy i ostatni rząd robótki. Zwróć uwagę na górne części półsłupków od jednego I drugiego boku – musisz je ze sobą połączyć. Wkładaj szydełko pod nitki znajdujące się najbliżej siebie I wykonuj dokładnie taki sam ruch, jaki robisz przy każdym innym półsłupku.
8. Po wykonaniu ostatniego półsłupka łączącego oba boki, odetnij włóczkę w taki sposób, by zostawić kawałek około 25cm.
9. Przeciągnij ją przy pomocy szydełka przez ostatni wykonany przez Ciebie półsłupek.
10. Wykorzystaj włóczkę wystającą z robótki i nawlecz ją na igłę dziewiarską.
11. Przeciągaj włóczkę pomiędzy półsłupkami. Ruch wykonuj raz od środka czapki na zewnątrz, a raz od zewnątrz do środka czapki strony (ruch jest podobny, jak podczas fastrygowania).
12. Gdy dojdziesz do ostatniego półsłupka, mocno pociągnij za koniec włóczki. Dzięki temu cała góra część czapki zbiegnie się do środka.
13. Zwiąż koniec włóczki, pozostałej po „fastrygowaniu” z włóczką wystającą z pierwszego rzędu. Dla pewności możesz powtórzyć to kilka razy.
14. Jeżeli masz ochotę możesz dodatkowo poprzeciągać włóczkę pomiędzy półsłupkami znajdującymi się po przeciwnych stronach czapki i powtórnie zawiązać supełek. Będziesz miała wtedy pewność, że górna część czapki się nie rozpruje.
15. Odetnij niepotrzebny fragment włóczki.
16. Wywiń czapkę na prawą stronę.
17. Wywiń dolną część czapki na zewnątrz. Wywinięta część powinna mieć wysokość mniej więcej 3 – 4 cm.
18. Za pomocą kawałka włóczki, przyszyj wywiniętą część do czapki.
Projekt pt. czapka na szydełku dla noworodka został zakończony sukcesem. Gratuluję Kreatywna Babeczko 🙂
Jeżeli czujesz się na siłach, by zrobić coś jeszcze dla małego dziecka, polecam wpisy związane z robieniem kocyka dla niemowlaka. Znajdziesz je w tych miejscach: https://www.kreatywnebabki.pl/?p=485 i https://www.kreatywnebabki.pl/?p=1477