Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Wielkanoc

„Pisanki” na szydełku (część druga) – kreatywna zabawa dla szydełkomaniaczek

W poprzednim wpisie dowiedziałaś się, jak na szydełku zrobić jajko. Jeżeli myślałaś, że to koniec pracy, jesteś w błędzie. Takie jajko można przerabiać na tysiąc sposobów. Mało tego, do tego etapu możesz zaprosić też dzieci, które z pewnością podzielą się swoimi pomysłami. Jeżeli nie są bardzo małe, mogą pomóc Ci w wyhaftowaniu ciekawych wzorów.

Przegapiłaś poprzedni wpis? Szybko nadrób zaległości! “Pisanka” na szydełku. Część pierwsza.

Wiesz już, jak na szydełku zrobić jajko, przyszła więc pora na kolejną część zabawy. Zobacz, co możesz zrobić z taką bazą:

1. Wyszywanie prostych wzorów

Być może pamiętasz, z jakim zapałem jako dziecko dekorowałaś wielkanocne pisanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na moment wrócić do tej zabawy. Tym razem zamiast farb będziesz miała do swojej dyspozycji mulinę. Wystarczy, że nawleczesz ją na igłę i zaczniesz przeprowadzać pomiędzy poszczególnymi półsłupkami Twojej pisanki. To trochę jak z rysowaniem szlaczków 😉


2. Ozdobne wstążeczki

Do tego zadania możesz zaprosić swoje dzieci. Wystarczy, że pomiędzy półsłupkami przewleką cieniutkie ozdobne wstążeczki i zawiążą je na kokardkę. To prosty sposób, aby „pisanka” wyglądała pięknie i elegancko. Takie prace spokojnie mogą trafić na świąteczny stół.

3. Przekształcanie pisanek w zwierzątka


To chyba moja ulubiona kategoria. Tu naprawdę możesz zaszaleć. W zależności od tego, jakiego koloru włóczki użyłaś do wykonania jajka na szydełku, możesz wyczarować konkretne zwierzątko. Wybrałaś żółty – masz bazę na kurczaka, różowy – wystarczy, że dorobisz uszka i okrągły nosek z dwoma dziurkami, aby powstała świnka. Poniżej podaję wzór na uszy króliczka. Po ich wykonaniu należy zagiąć podstawę do środka i przyczepić je do jajeczka.

Jak zrobić uszy zająca?
Start: robimy MR.
Okrążenie 1: robimy 4 półsłupki (4 półsłupki).
Okrążenie 2: w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy po dwa nowe półsłupki (8 półsłupków).
Okrążenie 3–5: w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy po jednym nowym półsłupku (8 półsłupków).
Okrążenie 6: (1 pósłupek,1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki) x 2 (10 półsłupków).
Okrążenie 7–11: w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy po jednym nowym półsłupku.

4. Haftowane kwiatki

Jeżeli masz ochotę, szydełko możesz połączyć z innymi technikami. Ja wykorzystałam fakt, że potrafię wyhaftować proste kwiatki i listki. Na swojej grupie na FB dodałam film, na którym dokładnie pokazuję, w jaki sposób wyszyłam niewielkie różyczki. Przyznam, że bardzo podoba mi się ten sposób.

5. Przerabianie jajek na ludziki

W tym pomyśle znów przydatna będzie mulina i igła. Wystarczy, że na twoich szydełkowych pracach pojawią się oczka, buźka lub nosek (zaróżowione policzki też będą wyglądały super), by jajko zaczęło przypominać ludziki czy postaci z bajek. Możesz też dodać różnego rodzaju paseczki, wstążeczki lub opaski (ja swoją wykonałam z kwiatków wykonanych na szydełku), by praca wyglądała jeszcze ciekawiej.

Jeżeli nie lubisz pracować przy komputerze, pobierz przygotowany przeze mnie plik PDF. Dzięki temu całą instrukcję możesz wydrukować i zastosować z dala od monitora.


Jeżeli będziesz robiła „pisanki”, korzystając z mojego przepisu, koniecznie się tym ze mną podziel 🙂 Najłatwiej znaleźć mnie na instagramowym koncie. Pod swoim zdjęciem wpisz #kreatywnebabki – wtedy na pewno Cię znajdę.
Miłej zabawy,

Kamila 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *