jak na szydełku zrobić poduszkę
Jesień,  Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe

Poduszka na szydełku krok po kroku

Aaaaaale mi się chce spać! Gdy zaczynam pracę nad dzisiejszym wpisem, jest wczesny poranek. Zdecydowanie jestem bardzo senna. To jednak nie jest mi w stanie popsuć dobrego nastroju. Wiem, że jak tylko skończę pisać instrukcję, będę miała nową poduchę, o którą będę mogła oprzeć moją zmęczoną głowę. No i przede wszystkim będę miała kolejny materiał dla Was. Nasz dzisiejszy temat to poduszka na szydełku krok po kroku. Zaczynamy!


Od razu zaznaczę, że dzisiejsza propozycja jest skierowana do osób, które szydełkują ze mną już od dłuższego czasu. Dlaczego? Zanim zabierzesz się za ten wzór, musisz wiedzieć, nie tylko jak zrobić łańcuszek, czy słupki podwójnie nawijane, ale też mieć opanowane słupki reliefowe.


Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak zabierać się za słupki reliefowe, zapraszam Cię do tego wpisu JAK ZROBIĆ SŁUPKI RELIEFOWE oraz na Instagram. W TYM poście pokazuję do czego możesz wykorzystać takie właśnie słupki. Jeżeli jesteś początkująca, to mam też dobrą wiadomość. W najbliższym czasie planuje też przygotowanie nieco łatwiejszego wzoru. Powstanie więc wpis poduszka na szydełku krok po kroku część druga. Wróćmy jednak do tego, co jest teraz.


Czego będziesz potrzebowała do wykonania szydełkowej poduszki?

Jaśka o wymiarach 40 cm na 40 cm

  • Włóczki DROPS ANDES (w 100 gramach ma 90 metrów, skład: wełna 65% i alpaka 35%)
    UWAGA! Prawdopodobnie zużyłam przy tej poduszce 6 motków. Nie jestem tego pewna na 100%, ponieważ włóczka była odzyskiwana z innej pracy. Jak tylko zrobię kolejną poduchę, na pewno to zweryfikuję.
  • szydełka 7 mm,
  • nożyczek.
poduszka na szydełku krok po kroku

Poduszka na szydełku krok po kroku – od czego zacząć?


Zrób łańcuszek składający się z 35 oczek Odwróć pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony (będziemy pracowały w rzędach). W każdym oczku łańcuszka bazowego (zaczynając od oczka nr 2) wykonujemy po jednym półsłupku. Pierwszy rząd mamy gotowy.

poduszka na szydełku wzór
poduszka na szydełku jak zrobić


UWAGA! Każda z nas przerabia oczka nieco inaczej (ja robię je bardzo luźno), jeżeli na tym etapie zauważysz, że Twoja praca jest dużo dłuższa lub krótsza niż bok Twojej poduszki, dołóż lub odejmij cztery oczka łańcuszka. Jeżeli robisz poszewkę na poduszkę, która jest dużo większa niż moja, dodaj taką liczbę oczek, która będzie wielokrotnością czwórki i sprawdź (po przerobieniu pierwszego rzędu), czy robótka jest tak samo długa, co bok jaśka .


Poduszka na szydełku krok po kroku – rząd numer 2


Zrób jedno oczko zwrotne, a następnie w każdym półsłupku z poprzedniego rzędu, zrób po jednym nowym półsłupku.

Rząd numer 3


Zrób jedno oczko zwrotne, a następnie w każdym półsłupku z poprzedniego rzędu, zrób po jednym nowym półsłupku. Zrób trzy oczka zwrotne.


Rząd numer 4


Cały rząd wykonujemy przy pomocy słupków. Trzy oczka zwrotne, które przed chwilą wykonałaś zastępują pierwszy słupek w rzędzie. Na jeden półsłupek z poprzedniego rzędu, przypada jeden nowy słupek.


Rząd numer 5


Zrób trzy oczka zwrotne. W tym rzędzie będziemy wykonywały na zmianę dwa słupki reliefowe nabierane od przodu i dwa słupki reliefowe nabierane od tyłu. Na jeden stary splot (z poprzedniego rzędu) przypada jeden nowy. Uwaga oczka zwrotne, które przed chwilą wykonałaś zastępują pierwszy słupek. Na końcu rzędu też wykonaj jeden zwykły słupek, a potem trzy oczka zwrotne.


Rząd numer 6


Zrób trzy oczka zwrotne. W tym rzędzie również wykonujemy na zmianę po dwa słupki reliefowe nabierane od przodu i dwa nabierane od tyłu. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, co działo się w poprzednim rzędzie. Tam, gdzie był słupek reliefowy nabierany od przodu, teraz musi być wrobiony słupek reliefowy nabierany od tyłu. I odwrotnie — jeżeli w poprzednim rzędzie był słupek reliefowy nabierany od tyłu, teraz musi być ten nabierany od przodu. Na końcu rzędu powinien znajdować się jeden zwykły słupek. Zerknij na zdjęcia, żeby zobaczyć, co dokładnie mam na myśli. Zrób jedno oczko zwrotne.Rzędy numer 7 -10


Kolejne cztery rzędy wykonamy przy pomocy półsłupków. Na jeden stary splot, przypada jeden nowy. Pamiętaj, by po rzędach 7, 8, 9 zrobić po jednym oczku zwrotnym. Po wykonaniu 10 rzędu zrób cztery oczka zwrotne.


Rzędy numer 11 -14


Kolejne cztery rzędy wykonamy przy pomocy wzoru celtyckiego. Byłoby mi bardzo trudno go opisać, dlatego zapraszam Cię do obejrzenia filmu, w którym pokazuję jak go wykonać. Znajdziesz go w tym miejscu -> Wzór celtycki na szydełku część pierwsza i tutaj -> wzór celtycki na szydełku część druga.


Rzędy numer 15-18


Kolejne cztery rzędy wykonamy przy pomocy półsłupków. Na jeden stary splot, przypada jeden nowy. Pamiętaj, by po rzędach 15,16, 17 zrobić po jednym oczku zwrotnym. Po wykonaniu 18 rzędu, zrób 4 oczka zwrotne.Rzędy numer 19-22


Rzędy numer 19-22 wykonujemy przy pomocy wzoru celtyckiego. Po rzędzie numer 19, 20, 21 robimy 4 oczka zwrotne, natomiast po 22 rzędzie, wykonujemy jedno oczko zwrotne.Rzędy numer 23-25


Kolejne rzędy wykonujemy przy pomocy półsłupków. Na jeden stary splot (w sensie na ten z poprzedniego rzędu) przypada jeden nowy. Po rzędach numer 23 i 24 wykonujemy po jednym oczku ścisłym, natomiast po rzędzie numer 26 robimy trzy oczka ścisłe.


Rząd numer 26


Kolejny rząd wykonujemy przy pomocy słupków. Trzy oczka zwrotne, które przed chwilą zrobiłaś, zastępują pierwszy słupek. Na jeden stary splot przypada jeden nowy. Na końcu rzędu robimy trzy oczka ścisłe.


Rząd numer 27


W tym rzędzie będziemy wykonywały na zmianę dwa słupki reliefowe nabierane od przodu i dwa słupki reliefowe nabierane od tyłu. Na jeden stary splot (z poprzedniego rzędu) przypada jeden nowy. Uwaga, oczka zwrotne, które przed chwilą wykonałaś zastępują pierwszy słupek. Na końcu rzędu też wykonaj jeden zwykły słupek, a potem trzy oczka zwrotne.

Rząd numer 28


Zrób trzy oczka zwrotne. W tym rzędzie również wykonujemy na zmianę po dwa słupki reliefowe nabierane od przodu i dwa nabierane od tyłu. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, co działo się w poprzednim rzędzie. Tam, gdzie był słupek reliefowy nabierany od przodu, teraz musi być wrobiony słupek reliefowy nabierany od tyłu. I odwrotnie — jeżeli w poprzednim rzędzie był słupek reliefowy nabierany od tyłu, teraz musi być ten nabierany od przodu. Zerknij na zdjęcia, żeby zobaczyć, co dokładnie mam na myśli. Zrób jedno oczko zwrotne.


Rzędy numer 29 -30


Te rzędy wykonaj półsłupkami. Tak jak wcześniej na jeden stary splot przypada jeden nowy. Na końcach rzędów powinno pojawić się jedno oczko zwrotne.

Teraz dokładnie w taki sam sposób musisz wykonać jeszcze jedną robótkę. Tak, tak, musisz powtórzyć wszystko od rzędu numer 1 do rzędu numer 30. W końcu chcesz, żeby poduszka miała przód i tył, prawda? 😉


Zanim przejdziemy do zszywania boków naszej pracy, warto wyrównać boki. Ułóż przed sobą pracę w taki sposób, by rzędy, które wykonywałaś, były ustawione poziomo. Zajmiemy się tylko bokami z prawej i lewej strony. Obrobimy je przy pomocy półsłupków. To ułatwi nam zszycie naszej szydełkowej poduszki. Tam, gdzie masz rzędy półsłupków i słupków wrabiaj po jednym półsłupku, a tam, gdzie masz słupki podwójnie nabierane (we wzorze celtyckim) po dwa półsłupki. Przerób taki rządek jeszcze raz. To samo powtórz przy drugim boku.

Jak zrobić poduszkę na szydełku


Poduszka na szydełku krok po kroku — zszywamy naszą poduchę


Układamy jedną robótkę na drugiej. Lewa strona do lewej. Zszywamy trzy boki. Ja wykorzystuję w tym celu półsłupki. Wkładam szydełko pod nitkę z ostatniego rzędu pierwszej robótki i pod nitkę z ostatniego rzędu drugiej robótki, a następnie przerabiam półsłupek. Na rogach poduchy robię po trzy półsłupki.

Wkładamy poduchę do środka. I bardzo starannie zszywamy ostatni bok. Zabezpieczamy pracę przed spruciem. No i już. Poduszka na szydełku krok po kroku gotowa.

poduszka na szydełku krok po kroku jak zrobić
jak na szydełku zrobić poduszkę


Miłego odpoczynku Kreatywne Babeczki,
Kamila


P.S. Jak zrobicie jakąś poduchę z mojego wzoru, nie zapomnijcie mnie oznaczyć na zdjęciu 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *