Jak zrobić mitenki na szydełku
Jesień,  Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania

Jak zrobić proste mitenki na szydełku i nie marznąć zimą

Zanim zaczniemy dzisiejszą lekcję, mam do Ciebie prośbę. Przypomnij sobie ten zimowy spacer, podczas którego musiałaś odebrać ważny telefon. Mogę się założyć, że aby to zrobić, ściągnęłaś rękawiczki. Zgadza się? Podobnie stało się, gdy tuż przed klatką schodową chciałaś wyciągnąć klucze z torebki. Brrrrr. Teraz już wiesz, skąd wziął się temat dzisiejszego wpisu i dlaczego zamierzam pokazać Ci, jak zrobić proste mitenki na szydełku. Dzięki nim nie będziesz musiała (przynajmniej na razie) doświadczać takich sytuacji.

Film, na którym pokazuję krok po kroku, jak zrobić proste mitenki na szydełku, znajdziesz na moim instagramowym profilu ->@kreatywnebabki

Jak zrobić proste mitenki na szydełku

Jeżeli trzymasz szydełko w ręku po raz pierwszy w życiu i nie wiesz jeszcze, jak zrobić łańcuszek oraz półsłupki, to zapraszam Cię do zapoznania się z poniższymi wpisami. To na pewno ułatwi Ci zadanie. Po nadrobieniu zaległości wróć do tego wpisu.

Jak trzymać włóczkę i szydełko i jak zrobić łańcuszek na szydełku
Jak zrobić półsłupki

Jak zrobić proste mitenki na szydełku – potrzebne materiały

Do wykonania mitenek będziesz potrzebowała:
– dwóch motków włóczki DROPS Merino Extra Fine,
– szydełka 5 mm (wykonamy nim tylko pierwszy bazowy łańcuszek),
– szydełka 4 mm,
– nożyczek.

Jak zrobić proste mitenki na szydełku

Oczywiście nie musisz korzystać z tej samej włóczki co ja. Wybierz taką, która Tobie odpowiada najbardziej. Zwróć tylko uwagę na rozmiar polecanego na etykiecie szydełka. Wykonaj nim całą pracę, z wyjątkiem łańcuszka bazowego. Do tego będzie Ci potrzebne szydełko o rozmiar lub pół rozmiaru większe.

Wykonanie mitenek będzie naprawdę proste. Bazą naszych „rękawiczek bez palców” będzie szeroki ściągacz z półsłupków. Nie chcemy, by mitenki wyglądały nudno, dlatego kilka wzorów wykonamy bardziej efektownym ściegiem. Możesz go znać jako „puff stitch”. Zaznaczę tu jednak, że istnieje kilka wariacji tego ściegu.

Jak zrobić proste rękawiczki na szydełku

Jak zrobić proste mitenki na szydełku – instrukcja krok po kroku

1. Naszą pracę rozpoczynamy od zrobienia łańcuszka składającego się z 33 oczek. Jeżeli korzystasz z innej włóczki niż ja, lub chcesz, by Twoje mitenki były dłuższe bądź krótsze, możesz zwiększyć lub zmniejszyć ilość oczek. Pamiętaj jednak o tym, by ich liczba była NIEPARZYSTA.

2. Kolejny krok to wykonanie 32 zwykłych półsłupków. Zacznij od wykonania pierwszego półsłupka w drugim oczku łańcuszka bazowego (pamiętaj, że przy liczeniu pomijamy pętelkę, którą mamy na szydełku). Nie zapomnij też o tym, by na końcu rzędu zrobić oczko zwrotne. Dzięki temu brzegi będą równe, a boki nie będą się niebezpiecznie zmniejszać.

proste rękawiczki na szydełku

3. Kolejnych sześć rzędów także należy wykonać przy pomocy półsłupków. Jednak tym razem muszą to być półsłupki wrabiane za tylną nitkę. Dzięki temu robótka będzie miała formę ściągacza. Taki elastyczny ściągacz bez problemu dopasuje się do wielkości naszych dłoni. Ponownie przypominam Ci o tym, by na końcach rzędów robić oczko zwrotne.

proste rękawiczki na szydełku jak zrobić
proste rękawiczki na szydełku jak zrobić

4. Przechodzimy do wykonania dwóch ozdobnych rzędów:
• Zacznij pracę tak jak poprzednio i zrób jeden półsłupek wrabiany za tylną nitkę.
• Opuść jeden półsłupek z poprzedniego rzędu i wrób kolejny półsłupek (także za tylną nitkę) w trzeci półsłupek z poprzedniego rzędu.
• W tym momencie musimy wrócić do opuszczonego oczka. Wbij szydełko za jego tylną nitkę, zrób narzut, przeciągnij włóczkę mocno do góry (pętelka musi być większa niż zazwyczaj). Ponownie zrób narzut, włóż szydełko w to samo miejsce, co poprzednio, wykonaj narzut i także przeciągnij do góry. Całą czynność musimy powtórzyć jeszcze raz, czyli: robimy narzut, wkładamy szydełko w to samo miejsce, robimy narzut i przeciągamy włóczkę do góry.
• Teraz ponownie robimy narzut i przeciągamy włóczkę przez wszystkie pętelki, które mamy na szydełku. W ten sposób powstała nam pierwsza „pufka”.
• W ten sam sposób będziemy pracowały przez cały ósmy rząd. Musimy opuścić jedno oczko, zrobić półsłupek za tylną nitkę, a następnie wrócić do opuszczonego oczka i wykonać w nim „pufkę”. Wyjątkiem będzie miejsce nad ostatnim półsłupkiem. Podobnie jak na samym początku pracy, tutaj też robimy zwykły półsłupek wrabiany za tylną nitkę.

Mitenki na szydełku jak zrobić

5. Dziewiąty rząd wykonaj na tej samej zasadzie, co ósmy.

6. Rzędy dziesiąty i jedenasty wykonaj, wrabiając półsłupki za tylną nitkę.

7. Powtarzamy wszystkie czynności opisane w punkcie czwartym i piątym.

8. Pozostałe rzędy (łącznie musimy zrobić ich 23) wykonujemy półsłupkami wrabianymi za tylną nitkę.

9. Twoje mitenki są praktycznie skończone. Jeżeli masz ochotę, wyrównaj górną i dolną część przy pomocy półsłupków. Tak obrobione brzegi na pewno będą wyglądały estetycznie.

mienki kreatywne babki

10. Złóż mitenki prawą stroną do prawej i połącz ze sobą pierwszy i ostatni rząd robótki. Pamiętaj tylko o zostawieniu miejsca na kciuk! Mitenki możesz zszyć przy pomocy oczek ścisłych, półsłupków lub zszywając je za pomocą kawałka włóczki i igły z szerokim oczkiem.

rękawiczki Kreatywne Babki
Jak zrobić proste mitenki na szydełku
Jak zrobić proste mitenki na szydełku
Jak zrobić proste mitenki na szydełku
Jak zrobić proste mitenki na szydełku

Teraz wystarczy już wywinąć mitenkę na drugą stronę i zabrać się za kolejną. Mam nadzieję, że ten prosty poradnik Ci się spodobał. Jeżeli tak, udostępnij link do tego wpisu na swoich mediach społecznościowych.
Do następnego razu,
Kamila

Jak zrobić proste mitenki na szydełku

6 komentarzy

 • Weronika

  O jak się cieszę, że tu trafiłam! Postanowiłam, że zrobię mitenki i opaskę na głowę na szydełku na prezent. I tu pojawia się pytanie; jaką wloczke wybrać by nie drapała? Mam jedne rękawiczki i właśnie bardzo nie przyjemnie się je nosi bo są szorstkie. Czy lepszym wyborem będzie bawełna, czy może akryl albo mieszanka?

  • admin

   Polecam włóczkę, która ma w swoim składzie wełnę z merynosów. Mam dosyć wrażliwą skórę, a włóczka z wełną z merynosów nigdy mnie nie podrażniła.

 • Martyna

  Piękne mitenki! Wykonałam 1 i teraz myślę jak pokombinować, by na drugiej wzór z puffek układał się tak samo. Bo jeśli zrobię identycznie to będzie ‘do góry nogami’. Macie może jakaś wskazówkę?

  • Grażyna

   Też tak się zastanawiałam i doszłam do wniosku, że trzeba zrobić analogicznie czyli zacząć od 10-ciu rzędów półsłupków a kończyć 6- cioma rzędami tychże półsłupków.

 • Ola

  Bardzo dziękuję za ten poradnik. Mam złamany (i usztywniony) palec, dłoń nie mieści mi się w żadnej rękawiczce. Zrobiłam sobie taką mitenkę i mam nadzieję, że dzięki temu przetrwam jesienne chłody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *