Lekka jak chmurka opaska na szydełku
Jesień,  Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe

Lekka jak chmurka – prosta opaska na szydełku, którą się zachwycisz (FILM i opis)


Szydełkowa opaska, którą dzisiaj stworzymy, jest nie tylko praktyczna, ale także pełna uroku. Wykonana z dwóch różnych włóczek, ma delikatny odcień, który przywodzi na myśl smakowite lody malinowe z dodatkiem śmietanki. Do jej wykonania wystarczy znajomość podstawowych splotów takich jak półsłupki nawijane, oczka łańcuszka i oczka ścisłe. Jestem pewna, że gdy wykorzystasz ten projekt i stworzysz opaskę dla siebie, to będziesz miała ochotę na więcej i wkrótce stworzysz kolejne prace dla swojej rodziny, jak i przyjaciółek. Przy okazji daję znać, że takie opaski to naprawdę fajny pomysł na prezent.

różowa opaska na szydełku kreatywna babki jak zrobić


Materiały potrzebne do wykonania opaski na szydełku

z jakiej włóczki zrobić opaskę na szydełku


Przyznam, że włóczki, które wykorzystałam w tym projekcie bardzo długo leżały w mojej szafie. Na szczęście, któregoś wieczoru wpadł mi do głowy pomysł, by je ze sobą połączyć. I to był strzał w 10! Otrzymałam połączenie, które dla mnie okazało się idealne. Opaska wykonana ze wspomnianych włóczek spełniała wszystkie kryteria, na których mi zależało:


• była przyjemna w dotyku,
• dawała ciepło,
• miała dobry skład,
• wyglądała przepięknie,
• można ją było wykonać w jedno popołudnie.

jaka włóczka na opaskę na szydełku kreatywne babki


Niestety był też jeden minus. Korzystanie z „włochatych” włóczek bywa problematyczne. Osoby, które dopiero się uczą, mogą mieć problem, by włożyć szydełko w odpowiednie miejsce (włoski od włóczki czasami je przysłaniają). Prucie robótki wykonanej z takiej włóczki też nie należy do najprzyjemniejszych etapów pracy. Szybkie pociągnięcie za włóczki może zniszczyć efekt Twojej pracy. Rób to delikatnie i z wyczuciem.


Pewnie jesteś ciekawa, co to za włóczka. W swojej opasce wykorzystałam połączenie:
• Drops Baby Merino ( 100% wełny merynosa) oraz…
• Drops Brushed Alpaca Silk w kolorze słodka orchidea (77% wełna z alpaki, 23% jedwab).


Do tego wszystkiego dobrałam szydełko nr 4. Do wykonania opaski lekkiej jak chmurka potrzebne były mi także nożyczki oraz igła z szerokim oczkiem.

Jaka włóczka na opaskę dla dziecka kreatywne babki


UWAGA! To, że ja dobrałam takie, a nie inne włóczki nie oznacza, że Ty nie możesz skorzystać z innej. Pamiętaj, tylko by włóczka, którą wybierzesz, nie była zbyt cienka.


Jak zrobić lekką jak chmurka prostą opaskę na szydełku?

opaska na szydełku idealna na zimę


Zanim zaczniesz, zmierz obwód swojej głowy lub obwód głowy osoby, dla której będziesz robiła szydełkową opaskę. Zapisz go sobie na kartce.


Pierwsze trzy rzędy opaski na szydełku:
1. Zrób łańcuszek, który (lekko napięty) jesteś w stanie owinąć dookoła swojej głowy. Jeżeli robisz opaskę dla kogoś, to po prostu musisz sprawdzić, czy jesteś w stanie rozciągnąć go na tyle centymetrów ile zapisałaś na swojej kartce. Tylko nie przesadź z tym rozciąganiem, łańcuszek musi być lekko napięty. Odwróć pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.
Mój łańcuszek miał 74 oczka. Uprzedzam jednak, że moja opaska wyszła dosyć ciasna. Jeżeli chcesz mieć trochę więcej luzu, polecam zrobić ich 78-80.

Jak zrobić opaskę na szydełku wzór bezpłatny


2. Pierwszy rząd wykonaj przy pomocy półsłupków nawijanych. W tym momencie chciałabym Ci powiedzieć, w jaki sposób wykonuję ten splot. Teoretycznie wykonując robótkę z półsłupków nawijanych, na końcu każdego rzędu powinny znaleźć się dwa oczka zwrotne, które później powinniśmy traktować, jak pierwszy półsłupek nawijany w kolejnym rzędzie. Ja robię to inaczej. Po wykonaniu ostatniego półsłupka nawijanego w rzędzie robię JEDNO oczko zwrotne, a następnie (przechodząc do wykonywania kolejnego rzędu) wykonuję półsłupek nawijany wbijając się w tę pierwszą większą dziurkę pod parą nitek tworzących literę V. Na filmie, który znajdziesz w tym wpisie, ten moment jest widoczny w … minucie nagrania. Pierwszy półsłupek nawijany zrób w trzecim oczku łańcuszka (liczymy od strony szydełka i pomijamy pętelkę, którą mamy na szydełku). W każdym kolejnym oczku wykonaj po jednym półsłupku nawijanym.

opaska na szydełku darmowy wzór dla początkujących


3. Na końcu rzędu zrób jedno oczko zwrotne (jedno oczko łańcuszka).


4. Drugi rząd wykonaj za pomocą oczek ścisłych. Na jeden splot z poprzedniego rzędu przypada jedno oczko ścisłe. Na końcu rzędu zrób jedno oczko zwrotne (jedno oczko łańcuszka).

oczka ścisłe opaska na szydełku darmowy wzór


5. Trzeci rząd wykonaj przerabiając półsłupki nawijane wrabiane wyłącznie za tylną nitkę. W każdym kolejnym oczku musisz zrobić po jednym półsłupku nawijanym. Poniżej znajdziesz zdjęcie, na którym widać, pod którą nitkę wkładam swoje szydełko, gdy chcę zrobić taki półsłupek nawijany.

Jak zrobić szydełkową opaskę wzór dla początkujących


Jak przerobić pozostałą część pracy?


6. Wykonuj na zmianę rząd drugi i trzeci tak długo aż uznasz, że szerokość opaski jest wystarczająca. Ja zrobiłam łącznie 17 rzędów. Moja opaska miała 10 cm szerokości.

najfajniejsza opaska na szydełku


Jak zakończyć pracę?

Jak zszyć boki opaski


7. Teraz należy zszyć ze sobą boki robótki.


8. Wykonamy sposób, który już poznałaś, przy okazji poprzedniego tutorialu. Opaskę ułóż tak, żebyś widziała jej prawą stronę. Następnie zagnij boki do środka. Końcówki robótki także złóż na pół.


9. Złożone boki ułóż na zakładkę. Zszyj ze sobą tak złożone boki pamiętając o tym, by igła z nitką przechodziła przez Wszystkie cztery warstwy. Przeciągaj włóczkę raz z jednej, raz z drugiej strony.


10. Wywiń opaskę na prawą stronę.

Lekka jak chmurka opaska na szydełku


Opaska jest gotowa. Jeżeli korzystasz z tego wzoru, oznacz mnie na swoich zdjęciach na Facebooku lub Instagramie. Możesz mnie podpisać jako @kreatywnebabki. Przy okazji zapraszam na mój profil, na którym znajdziesz jeszcze więcej wzorów i tutoriali.

Wzory na inne opaski, możesz znaleźć w tych m.in. w tych miejscach:

Zimowa opaska z grubej włóczki

Opaska ze wzorem udającym warkocze

Jeżeli wolisz zrobić czapkę, to polecam tę: zimowa czapka dla mamy i dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *