kocyk dla dziecka na szydełku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Proste wzory na szydełko,  Przedmioty użytkowe

Jak zrobić kocyk dla dziecka na szydełku?

Za dwa miesiące moje życie ulegnie ogromnej zmianie — na świecie pojawi się moja mała córeczka. Świadomość tego faktu sprawia, że jestem niesamowicie szczęśliwa. Postanowiłam, że umilę sobie dodatkowo ten czas oczekiwań i stworzę dla niej pewien mały prezent — kocyk na szydełku.

Oczywiście na jednym kocyku się nie skończyło. Jestem właśnie w trakcie tworzenia dwóch kolejnych. Pomyślałam, że przy tej okazji przygotuję dla Was wpis o tym, jak zrobić kocyk dla dziecka na szydełku.

kocyk dla dziecka na szydełku

Wybieramy odpowiednią włóczkę

Zanim zdecydujecie się na zakup konkretnej włóczki, upewnijcie się, że będzie ona odpowiednia dla malucha. Powiem Wam, że nic mnie tak nie denerwuje, jak kobiety polecające do tego typu prac włóczki, które mają w swoim składzie wyłącznie akryl. To zdecydowanie NIE JEST dobry wybór! Pod takim kocykiem Wasze dziecko bardzo mocno się spoci, co oczywiście nie jest jednoznaczne z tym, że będzie mu ciepło, oj nie.

włóczka na kocyk dla niemowlaka

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie sięgnięcie po naturalne materiały. Z tego powodu w mojej pracy wykorzystałam włóczkę DROPS Merino Extra Fine w kolorze niebieskim. Ta włóczka składa się w 100% z wełny merynosa. Jest bardzo, ale to bardzo przyjemna w dotyku. Ostatecznie na cały kocyk zużyłam 7 motków tej włóczki.

włóczka dobra na kocyk dla dziecka

W tym przypadku posłuchałam się producenta i dobrałam do niej szydełko nr 4. Zaznaczę tu jednak, że łańcuszek bazowy wykonałam szydełkiem o rozmiar większym od zaleconego. Dlaczego? Dzięki temu cała praca lepiej się układa, a pierwszy rząd wygląda dokładnie tak samo, jak ostatni.

Jaki rozmiar kocyka na szydełku będzie dobry dla niemowlaka?

To, jaki rozmiar kocyka wybierzecie, zależy od tego, do czego właściwie zamierzacie go używać. Zastanówcie się, czy częściej będzie lądował na podłodze czy w malutkiej kołysce.

Mój będzie przeznaczony do dodatkowego okrycia niemowlaka w wózku. Będę go też używała jako gadżetu podczas sesji zdjęciowej (bo musicie wiedzieć, że poza szydełkowaniem zajmuję się również robieniem dziecięcych sesji zdjęciowych, i podskórnie czuję, że moja córka będzie miała ich całą masę).

kocyk dziecięcy na szydełku

Z tego powodu chcę, by kocyk miał wymiary wynoszące około 65 na 80 cm. Tak jak już wcześniej wspomniałam, w przypadku takiego rozmiaru będziemy potrzebowały 7 motków włóczki DROPS Merino Extra Fine. Oczywiście możecie użyć zupełnie innej włóczki. Sama technika wykonania kocyka pozostanie taka sama.

Kocyk dla dziecka na szydełku — schemat działania

Wzorów na kocyki dla maluchów jest cała masa. Ponieważ chcę, by praca powstawała w miarę szybko, zdecydowałam się na bardzo popularny ścieg babuni. Jeżeli jeszcze go nie znasz, to zaraz wytłumaczę Ci, jak go wykonać.

Poniżej znajdziesz odnośnik do filmu, na którym pokazuję, jak dokładnie wykonuję ścieg babuni. Wierzę, że będzie przydatny.

https://www.instagram.com/p/CaUWKgWMky7/

1. Zaczynamy od wykonania łańcuszka bazowego. Zrób go szydełkiem o rozmiar większym niż pozostałą część robótki. W moim przypadku będzie to szydełko nr 5. Liczba oczek musi być podzielna przez trzy. Gdy już zrobimy wymaganą liczbę oczek, dodajemy jeszcze jedno oczko łańcuszka. Ja zrobiłam ich 81 + 1. Długość tego łańcuszka wyniosła 50 cm.

ścieg babuni

2. W czwartym oczku łańcuszka bazowego robimy dwa słupki (trzeba tu zauważyć, że będzie to wyglądało tak, jakby z jednego miejsca wychodziły trzy słupki — pierwszy z nich zostanie zastąpiony przez trzy oczka łańcuszka). Przeskakujemy nad dwoma oczkami łańcuszka bazowego i w kolejnym oczku robimy trzy słupki. Znów przeskakujemy dwa oczka i w kolejnym robimy trzy słupki. Powtarzamy to do końca pierwszego rzędu.

kocyk na szydełku dla dziecka
kocyk dla niemowlaka na szydełku

3. Po wykonaniu ostatniej grupy słupków musimy zrobić trzy oczka zwrotne i odwrócić naszą pracę, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

kocyk dla dziecka na szydełku wzór

4. Na pewno zauważyłaś już, że pomiędzy grupami słupków powstały wolne przestrzenie. To właśnie w tych przestrzeniach będziemy umieszczały teraz kolejne grupy składające się z trzech słupków. W taki sposób powstanie rząd nr 2. Ten rząd kończymy w taki sposób, że w ostatnim słupku z ostatniej grupy robimy jeden nowy słupek, a potem trzy oczka zwrotne. Następnie odwracamy naszą pracę.

kocyk dla dziecka na szydełku - schemat

5. Kolejne rzędy wyglądają dokładnie tak samo, jak rzędy pierwszy i drugi. Powtarzamy więc wszystko do momentu, aż nasz kocyk będzie miał odpowiednią dla nas wielkość.

kocyk-dla-niemowlaka-szydelko

Ostatecznie baza mojego kocyka liczyła 62 takie rzędy.

Jeżeli chcesz co jakiś czas zmieniać kolor rzędów, ale nie wiesz, jak to zrobić, to zachęcam Cię do obejrzenia tego filmu — zmiana koloru włóczki. Pokazuję na nim również to, w jaki sposób ukrywam końcówki włóczek z poszczególnych motków. Oczywiście Ty możesz wybrać swoją ulubioną metodę.

Jak zakończyć pracę nad kocykiem dla dziecka na szydełku?

Po zakończeniu 62. rzędu kocyk wyglądał już całkiem nieźle. Chciałam jednak troszeczkę go dopracować. Z tego powodu postanowiłam zrobić wokół niego dwa rzędy zwykłych słupków, a następnie wykonać ostatnie okrążenie wyłącznie za pomocą oczek ścisłych.

W przypadku krótszych boków wystarczyło w każdym kolejnym oczku zrobić po jednym nowym słupku.

kocyk-dla-dziecka-schemat

Jeżeli chodzi o dłuższe boki, postanowiłam, że na każdy rząd będą przypadały raz dwa nowe słupki, a raz jeden nowy słupek. Tam, gdzie przy brzegu była grupa słupków, pojawiał się jeden słupek, a tam, gdzie jej nie było, robiłam po dwa słupki. Spójrzcie na poniższe zdjęcie, a będziecie wiedziały, o co mi dokładnie chodzi. Chcę też zaznaczyć, że na rogach koca zawsze robiłam po trzy nowe słupki.

kocyk dla dziecka na szydełku schemat

Przyznam, że to proste rozwiązanie sprawdziło się idealnie. Kocyk wygląda naprawdę świetnie i jestem przekonana, że spełni swoją funkcję.

kocyk na szydełku dla dziecka

Kilka uwag na sam koniec

Na koniec jeszcze jedna sprawa — wiem, że może kusić Cię dodanie różnych ozdobnych elementów, ale szczerze to odradzam. Pomimo tego, że wyglądają pięknie, to w moim odczuciu wpływają na zmniejszenie komfortu używania kocyka. W przypadku przedmiotów wykonywanych z myślą o małych dzieciach bezpieczeństwo musimy postawić na pierwszym miejscu. Z tego powodu radzę unikania wszystkiego, co może zostać oderwane przez małe rączki nowego użytkownika kocyka. Na ozdobne guziczki czy pompony przyjdzie jeszcze czas.

kocyk dla dziecka na szydełku

Mam nadzieję, że powyższy wpis okazał się dla Was przydatny i wiecie już, jak zrobić kocyk dla dziecka na szydełku. Jeżeli macie ochotę, możecie podzielić się nim z innymi. Pamiętajcie też, żeby oznaczać mnie pod swoimi pracami — @kreatywnebabki.
Chętnie przybiję Wam wtedy wirtualną piątkę.

Jeżeli szukasz innego wzoru na kocyk, polecam en wpis: https://www.kreatywnebabki.pl/?p=1477

Kamila


38 komentarzy

  • Kamila

   Witam! Piękny kocyk ? postanowiłam że zrobię podobny jako prezent, ale nie rozumiem wykończenia. Najpierw robię jak w opisie “Z tego powodu postanowiłam zrobić wokół niego dwa rzędy zwykłych słupków, a następnie wykonać ostatnie okrążenie wyłącznie za pomocą oczek ścisłych.” A później raz jeden słupek a raz dwa Słupki? Jestem początkującą i wybacz ale zgubiłam się ????‍♀️

   • admin

    Wokół kocyka są trzy okrążenia. Pierwsze dwa zostały wykonane przy pomocy słupków. Trzecie przy pomocy oczek ścisłych. W pierwszym rzędzie (tym wykonywanym przy pomocy słupków) na każdy rząd zrobionego już kocyka, przypadają na zmianę po jednym i po dwa nowe słupki. Zobacz koniecznie na zdjęcie pod tym opisem. Tam widać, że w tych dziurach pomiędzy rzędami są dwa nowe słupki, a z tych “grup słupków” wychodzi jeden nowy słupek. Dzięki temu nic się nie zawija.

    • Sylwia Huub

     Dzień dobry,
     Kocyk jest przecudowny. Gratuluję talentu 🙂
     Wróciła do mnie chęć tworzenia. Dziękuję za Twoje inspiracje!
     Co prawda mam synka już 7 miesięcznego ale chciałabym mu zrobić taki kocyk na jesienne chłody 🙂
     Dopiero się uczę i mniej więcej rozumiem cały schemat oprócz jednej rzeczy. W punkcie 4 piszesz “Ten rząd kończymy w taki sposób, że w ostatnim słupku z ostatniej grupy robimy jeden nowy słupek, a potem trzy oczka zwrotne”. Nie rozumiem jak dokładnie mam zrobić ten dodatkowy słupek? (na czym? ). I dobrze rozumiem, że powtarzając rząd pierwszy i drugi, “pierwszy” kończymy zawsze trzema oczkami a “drugi” tym dodatkowym słupkiem i trzema oczkami?
     Dziękuję za wyrozumiałość w tłumaczeniu laikowi 😀
     Serdecznie pozdrawiam,
     Sylwia

     • admin

      Chodzi o to, by ostatni słupek z tego rzędu znalazł się nad ostatnim słupkiem z rzędu poprzedniego. Potem robimy trzy oczka zwrotne (one zastępują pierwszy słupek z kolejnego okrążenia). Jeżeli będziesz miała jeszcze jakiś problem, to pisz do mnie na IG (@kreatywnebabki) Tam jestem prawie codziennie. Na pewno szybciej odpowiem 😉

  • Ann

   Czy na rogach kocyka należy wykonać po jednym oczku ścisłym czy tak jak w przypadku słupków po 3? Po zakończeniu kocyka zawijają mi się w nim rogi, nie wiem czy po wypraniu to się wyprostuje

 • Natalia

  Czy jest gdzieś nagrany przez Ciebie filmik jak wydziergać ten kocyk??? Chodzi o pierwszy i drugi rząd słupków,gdzie się dokładnie wbijać. Jestem totalnie początkująca a kocyk cudny.

 • Ola

  Dzień dobry, czy mogłabym poprosić o wskazanie jakiegoś filmiku na youtube, który pokaże jak dokładnie mają wyglądać te 3 słupki? Albo podpowiedz jak ten lancuszek ma wyglądać. W sensie czy mają być to nawiniete na szydełko 3 oczka i przez to przeciągnieta włóczka, czy iść po prostu “w górę” i zrobić taki dłuższy łańcuszek jak podstawowy i wtedy go połączyć z oczkiem?
  Jestem bardzo początkująca, a niestety zdjęcia niewiele mi wyjaśniają. I dlaczego (pkt2) zaczynamy od 4 oczka? Mamy pierwsze 3 pominąć?. Dziękuję ?

  • admin

   Jeżeli chodzi o punkt drugi – pomijamy pierwsze trzy oczka. One później będą wyglądały ( i zastąpią nam) pierwszy słupek. 🙂

 • Ania

  Niestety mimo, że szydełkuje jaki czas, wzór jest w mojej opinii bardzo nieczytelny. Zdjęcia ukazują urodę kocyka, jednakże w żadnej sposób nie pomagają w jego wykonaniu. Niestety ale poddaje się ?

 • Kasia

  Witam,
  właśnie zaczynam kocyk i zastanawiam się czy w pierwszym punkcie 50 cm ma łańcuszek napięty czy leżący luźno? W moim przypadku ma dopiero gdy napinam łańcuszek.

  Pozdrawiam

 • Magdalena

  Ile włóczki zeszło Pani na wykonczenie? Dodalam chyba 6 oczek w początkowym łańcuszku i wlaśnie zużywam siódmy motek włóczki. Wiem, że musze dokupić ale nie wiem ile liczyć na wykończenie.

  Czy dobrze rozumiem, że wśród tych ostatnich trzech rzędów mamy: pierwszy ten ze słupkami na zmiane, drugi słupki pojedyncze, trzeci oczka ścisłe?

 • Ola

  Bardzo spodobał mi się kocyk i chciałabym zrobić taki sam, jednak zastanawiam się nad grubością wełny, a nie udało mi się znaleźć w pasmanterii tej włóczki żeby ją zobaczyć na żywo. Czy Pani zdaniem włóczka Drops Merino Extra Fine jest raczej na jesień/zimę, czy też kocyk z niej zrobiony może być używany przez cały rok i nie będzie zbyt ciepły? Znalazłam też Drops Merino Baby, która jest cieńsza, ale tutaj z kolei zastanawiam się czy nie będzie zbyt cienki (ten Pani jest taki przyjemnie mięsisty). Byłoby super gdyby mogła Pani coś poradzić. Szydełkować zaczęłam niedawno i jeszcze nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o włóczki 🙂

 • Ann

  Czy kończąc kocyk oczkami ścisłymi w rogach należy również dodać po 3 oczka ściśle tak jak w przypadku słupków? Czy w każdym oczku słupka po jednym oczku ścisłym? Zrobiłam pojedyncze oczka ściśle i niestety zawijają mi się rogi w kocyku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *