Piękna zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku
Podstawy szydełkowania

Piękna zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku


Zbliża się czas, gdy przyroda powoli zasypia pod warstwą śniegu, a chłodniejsze dni stają się naszym codziennym towarzyszem. To idealny moment, abyśmy mogli zadbać o nasze ciepło i komfort w wyjątkowy sposób. Pokażę Wam dziś projekt, który będzie idealny na tę porę roku – piękną zimową opaskę z grubej włóczki, którą zrobimy na szydełku.


Opaska na szydełku z grubej włóczki to praktyczny dodatek do zimowej garderoby, który może posłużyć Wam przez kilka sezonów. Praca nad robótką to nie tylko okazja do wytchnienia od codziennego zgiełku, ale również sposób na wyrażenie siebie i wykreowanie czegoś jedynego w swoim rodzaju. Dlatego zachęcam Was do zapoznania się z poniższą instrukcją, która krok po kroku, pozwoli stworzyć tę wyjątkową opaskę na szydełku.

piękna zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku jak zrobić
fbt


Zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku – jak będzie wyglądała nasza praca?

Piękna zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku


Największą zaletą pracy z grubą włóczką jest to, że efekty widzimy bardzo szybko. Taką zimową opaskę jesteśmy w stanie zrobić w ciągu jednego popołudnia. W przypadku opaski wykonywanej włóczką Performance Merino Passion należy przerobić 10 rzędów, natomiast w przypadku opaski wykonywanej włóczką Drops Snow wystarczy zrobić ich osiem.


Przy tym projekcie będziemy pracowały, wykorzystując półsłupki oraz tzw. pufki. Jeżeli śledzicie moją stronę regularnie, to wiecie, że ten sam wzór wykorzystałam do wykonania zimowej czapki oraz mitenek.
W zależności od włóczki, którą wybierzecie, będziecie musiały wykonać 61 oczek lub 47 oczek łańcuszka początkowego. Taki łańcuszek jestem w stanie rozciągnąć na długość 56 cm. Właśnie tyle wynosi obwód mojej głowy.


Jak zrobić zimową opaskę z grubej włóczki dla dziecka – ile oczek potrzebuję?


Jeżeli będziesz chciała zrobić taką opaskę dla dziecka, proponuję zrobić ją przy użyciu włóczki Performance Merino Passion. Zamiast czterech rzędów rozdzielających rzędu pufek – zrób dwa lub pomiń je całkowicie – dzięki temu opaska stanie się węższa.


Ile oczek łańcuszka zrobić? Po pierwsze zmierz obwód głowy Twojego dziecka. Twój łańcuszek musi dać się delikatnie rozciągnąć na taką długość. Po drugie, liczba oczek w łańcuszku początkowym musi być nieparzysta.


Opaska na szydełku – potrzebne materiały


Do wykonania opaski dla osoby dorosłej będziesz potrzebowała:
• 1,5 motka włóczki Performance Merino Passion i szydełka 5 mm – wybierz ten zestaw, jeżeli chcesz uzyskać taki efekt, jak przy opasce w kolorze ecru,
• 1,5 motka włóczki Drops Snow i szydełka 6 mm – wybierz ten zestaw, jeżeli chcesz uzyskać taki efekt, jak przy opasce w kolorze różowym,
• igły z szerokim oczkiem,
• nożyczek.


Jak zrobić zimową opaskę z grubej włóczki na szydełku?


1. Jeżeli pracujesz włóczką Performance Merino Passion i szydełkiem 5 mm, wykonaj 61 oczek łańcuszka (w filmie pokazuję, że robię ich 65 – po tygodniu noszenia opaski doszłam jednak do wniosku, że lepiej zrobić troszeczkę ciaśniejszą opaskę). Jeżeli pracujesz włóczką Drops Snow i szydełkiem 6 mm, wykonaj 47 oczek łańcuszka. Ułóż pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

Piękna zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku Kreatywne Babki


2. W każdym oczku łańcuszka bazowego wykonaj po jednym półsłupku (zaczynamy od drugiego oczka łańcuszka). Na końcu rzędu zrób jedno oczko zwrotne.

Piękna zimowa opaska z grubej włóczki na szydełku krok po kroku

ile oczek na opaskę na szydełku


3. Kolejny rząd wykonaj przy pomocy półsłupków wrabianych za tylną nitkę. Na jeden półsłupek z poprzedniego rzędu przypada jeden nowy półsłupek. Na końcu rzędu, zrób jedno oczko zwrotne.

Opaska na szydełku jaka włóczka
Jak zrobić opaskę z grubej włóczki


4. W tym momencie musisz zrobić rząd z wykorzystaniem pufek. Pod drugą tylną nitką wykonaj jeden półsłupek, następnie opuść kolejne oczko i wbij szydełko dopiero w następne – zrób tam jeden półsłupek (też wrabiany za tylną nitkę). W tym momencie musisz wrócić do opuszczonego oczka. Wsadzamy szydełko za tylną nitkę, robimy narzut i przeciągamy pod nitką (delikatnie wyciągając włóczkę w górę). Następnie narzucamy włóczkę na szydełko, wsadzamy szydełko w to samo miejsce co poprzednio, narzucamy włóczkę i przeciągamy ją do góry. Kolejnym etapem wykonywania pufki jest narzucenie włóczki na szydełko, włożenie szydełka w to samo miejsce, co poprzednio, narzucenie włóczki i przeciągnięcie jej pod tylną nitką w górę. W tym momencie na Twoim szydełku powinno znajdować się sześć pętelek. Musisz teraz zrobić narzut i przeciągnąć włóczkę przez wszystkie sześć pętelek. Pierwsza pufka jest gotowa.

Opaska na szydełku jaka włóczka
wzór pufki na szydełku
wzór pufki na szydełku opaska z grubej włóczki jak zrobić


5. Opuść kolejne miejsce, a w następnym zrób półsłupek wrabiany za tylną nitkę. Wróć do opuszczonego miejsca i zrób w nim pufkę. Pracuj w ten sposób, aż dojdziesz do końca rzędu. Wykonaj oczko zwrotne.

Opaska z grubej włóczki na szydełku


6. Powtórz punkty 4-5 (musisz mieć jeszcze jeden rząd wykonany przy pomocy pufek).

darmowy wzór na zimową opaskę na szydełku


7. Jeżeli pracujesz włóczką Performance Merino Passion, wykonaj cztery rzędy półsłupkami wrabianymi za tylną nitkę. Jeżeli pracujesz włóczką Snow z Dropsa, wykonaj dwa takie rzędy. Na jeden splot w poprzedniego rzędu, przypada jeden półsłupek. Pamiętaj, by na końcu rzędów robić po jednym oczku zwrotnym.

darmowy wzór na zimową opaskę na szydełku najpiękniejsza opaska na szydełku


8. Kolejne dwa rzędy zrób tak samo, jak rzędy 3 i 4 (chodzi o te z wykorzystaniem pufek).

Najlepszy wzór na opaskę na szydełku zimowa opaska z grubej włóczki


9. Ostatni rząd wykonaj przy pomocy półsłupków wrabianych za tylną nitkę.

szydełkowa opaska z grubej włóczki


Jak zszyć opaskę wykonaną na szydełku?


Etap zszywania pracy, widoczny od 11 minuty filmu. W obu wersjach opaski postępujemy identycznie.
Zimowa opaska na szydełku z grubej włóczki jest gotowa.

Piękne opaski na szydełku zimowe z grubej włóczki


Jeżeli dzisiejszy materiał Ci się podobał, podziel się linkiem na swoich mediach społecznościowych. Jeżeli korzystasz z moich wzorów, pamiętaj o tym, by oznaczać mnie na zdjęciach. Chcę ci tez przypomnieć, że moje poczynania, możesz śledzić moje poczynania na moim instagramowym koncie @kreatywnebabki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *