Szydełkowanie czapki dla matki i dziecka krok po kroku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Proste wzory na szydełko,  Przedmioty użytkowe

Czapki na szydełku – jak zrobić komplet czapek na szydełku dla mamy i dziecka?

Prezent na szydełku dla mamy i dziecka


Szydełko w ręku, kolorowa włóczka i odrobina kreatywności — to wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć coś wyjątkowego i pełnego miłości dla siebie i swojego maluszka. Czapki na szydełku to nie tylko praktyczne dodatki do garderoby, ale także sposób na wyrażenie swojej miłości i troski. Dlaczego więc nie spróbować swoich sił w tworzeniu nakryć głowy, które będą ciepłe, stylowe i niepowtarzalne?


Dzisiejszy materiał przedstawiam w filmowej formie. Pod filmem znajdziesz jednak garść najważniejszych informacji. Dokładniejszy opis oraz większa ilość zdjęć pojawi się tu w weekend.

Czego potrzebujesz do zrobienia czapek na szydełku?

Wzór na czapkę dla mamy i dziecka


Do wykonania czapek wykorzystałam włóczkę Drops Big Merino i szydełko 4,5 mm. Dlaczego tak często korzystam akurat z tej włóczki? To proste – ma odpowiednie certyfikaty, łatwo się ją przerabia, jest niesamowicie przyjemna w dotyku.


Do wykonania czapki dla osoby dorosłej potrzeba trzech motków włóczki. Dla dziecka w wieku 3-4 lata potrzeba 2,5 motka. Jeżeli zdecydujesz się na czapkę bez pompona, możesz zmniejszyć ilość włóczki o pół motka (przy każdej czapce). Potrzebne będą też nożyczki i igła z szerokim oczkiem.


Pracę nad czapką dla siebie zaczęłam od wykonania 41 oczek łańcuszka. W przypadku czapki dla córki zrobiłam ich 35. W rezultacie otrzymałam łańcuszki o długości 28 cm i 24 cm. Po wykonaniu kilku rzędów praca delikatnie się rozciągnęła. W efekcie moja miała 30 cm długości, a córki 25 cm.


Jak zrobić czapkę dla niemowlaka, rocznego i dwuletniego maluszka?


Chcesz zrobić czapkę w innym rozmiarze?


Dla dziecka trzymiesięcznego zrobiłabym łańcuszek początkowy o długości 20 cm.
Dla dziecka rocznego byłoby to 21 cm.
Dla dziecka dwuletniego 23 cm.

BARDZO WAŻNE – liczba oczek w łańcuszku początkowym musi być nieparzysta


Szerokość czapki uzależniona jest od obwodu głowy dziecka. Rzędy musisz przerabiać tak długo, aż rozciągnięta czapka będzie miała tyle samo centymetrów, co obwód głowy dziecka.

Darmowy wzór na czapkę dla mamy i dziecka

Czapki na szydełku dla mamy i dziecka krok po kroku

Pierwszy rząd został wykonany półsłupkami. W drugim rzędzie także zostały wykonane półsłupki, ale były wrabiane za tylną nitkę. Dzięki temu, że półsłupki (i pozostałe sploty) są przerabiane w tym modelu właśnie za tylną nitkę, cała robótka staje się elastyczna. To przekłada się na aspekt praktyczny. Taką szydełkową czapkę łatwiej założyć na głowę 😉


Kolejne dwa rzędy zostały wykonane przy pomocy tzw. pufek – od razu zaznaczam, że to nie jest jakaś oficjalna nazwa. Zastosowałam ją kiedyś w tym wpisie — MITENKI i tak już zostało. 😉


Cała robótka była przerabiana na zasadzie – dwa rzędy półsłupków wrabianych za tylną nitkę, dwa rzędy pufek, dwa rzędy półsłupków wrabianych za tylną nitkę, dwa rzędy pufek itd.


Pracę skończyłam, gdy czapka dla mnie miała wymiary 40 na 30 cm, a czapka dla córki 25 cm na 37 cm.


Na tym etapie zszyłam krótsze boki swojej pracy (zrobiłam to przy użyciu półsłupków), a następnie przeplatając włóczkę pomiędzy splotami w górnej części czapki, uformowałam odpowiedni kształt.


Teraz wystarczyło już wywinąć czapkę na prawą stronę, zagiąć jej dolną część i doczepić pompon. To samo zrobiłam z drugą czapką. Komplet czapek na szydełku dla mamy i dziecka był gotowy.

Czapki na szydełku dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *