Zimowa opaska na szydełku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Proste wzory na szydełko,  Przedmioty użytkowe

Zimowa opaska na szydełku – wzór idealny dla osób początkujących

Jeżeli szukasz prostego wzoru na zimową opaskę na szydełku, to dobrze trafiłaś. Instrukcja, którą masz przed sobą, została stworzona z myślą o osobach, które potrafią wykonać półsłupki oraz łańcuszek, ale nie wiedzą, jak połączyć je w przyjemny dla oka wzór. Jeżeli jeszcze nie masz opanowanych tych podstawowych splotów, możesz zajrzeć do poniższych wpisów i szybko nadrobić zaległości.

Jak zrobić łańcuszek – https://www.kreatywnebabki.pl/?p=91
Jak zrobić półsłupki oraz łatwiejszą wersję opaski na szydełku- https://www.kreatywnebabki.pl/?p=126

Patrząc na poniższe zdjęcie, w Twojej głowie może pojawić się myśl w stylu „ten wzór jest zbyt skomplikowany. Nie potrafię przecież zrobić warkoczy na szydełku”. Prawda jest jednak taka, że za owymi „warkoczami” pojawiającymi się na opasce, stoi małe oszustwo. Tak naprawdę są to zwykłe pętelki zrobione przy pomocy oczek łańcuszka, które zostały ułożone w odpowiedni sposób.

Zimowa opaska na szydełku


To rozwiązanie nie jest nowe. Widziałam je już w schematach na swetry, dziecięce kombinezony i czapki. Postanowiłam przekonać się, czy taki “oszukany warkocz” sprawdzi się też w przypadku zimowej opaski na szydełku. Efekt na tyle mi się spodobał, że postanowiłam stworzyć dzisiejszy wpis.

Jeżeli wolisz oglądać filmy niż uczyć się szydełkowania z blogowych wpisów, zachęcam Cię do obejrzenia tego filmu:

Jak zrobić zimową opaskę na szydełku https://www.instagram.com/p/CER6KuMpZur/Co będzie Ci potrzebne?• Włóczka DROPS Merino Extra Fine (jeżeli chcesz, by opaska była naprawdę gruba i ciepła możesz też sięgnąć po DROPS BIG MERINO, uprzedzam jednak, że wtedy będziesz potrzebowała 1,5 motka. Ta włóczka jest cudowna w dotyku, ale niezbyt wydajna).
• Dwa szydełka w rozmiarach 5 mm i 4 mm

włóczka na opaskę
szydełkowanie dla początkującychZimowa opaska na szydełku – Jak będzie wyglądała nasza praca?Praca nad opaską będzie składała się z czterech etapów. Zaczniemy od wykonania ściągacza z półsłupków, następnie przejdziemy do stworzenia tej części opaski, na której pojawi się wybrany przez nas wzór i ponownie zabierzemy się za ściągacz. Na sam koniec zostawimy sobie zszycie pierwszego i ostatniego rzędu opaski.


Etap pierwszy – robimy ściągacz z półsłupkówTak jak już wspomniałam, na samym początku pracy nad naszą opaską, wykonamy króciutki ściągacz z półsłupków. Robimy go po to, by nasza robótka stała się elastyczna i bez problemu mogła dopasować się do obwodu naszej głowy. Tę część opaski wykonamy szydełkiem nr 5. Zastanawiasz się, po co nam większe szydełko? Już tłumaczę. Dzięki niemu zmniejszymy różnicę pomiędzy szerokością ściągacza a pozostałą częścią opaski.

1. Zrób 11 oczek łańcuszka

2. Odwróć swoją pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

prosta opaska na szydełku


3. Wykonaj 10 zwykłych półsłupków (w każdym oczku łańcuszka wrabiamy po jednym nowym półsłupku. Zaczynamy oczywiście od włożenia szydełka w drugie oczko łańcuszka bazowego).

prosta opaska na szydełku


4. Po wykonaniu 10 półsłupków zrób jedno oczko zwrotne i odwróć swoją pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

jak zrobić opaskę na szydełku


5. Ponownie wykonaj 10 półsłupków,  ALE tym razem wkładaj szydełko wyłącznie za tylną pętelkę. Na zdjęciu niżej, pokazuję, o które miejsce mi dokładnie chodzi. Pamiętaj, by na końcu rzędu zrobić oczko zwrotne.

jak zrobić opaskę na szydełku
jak zrobić opaskę na szydełku


6. Kolejne trzy rzędy wykonaj w identyczny sposób, czyli wykorzystując półsłupki wrabiane wyłącznie za tylną nitkę.

jaka włóczka na opaskę


7. Zmień szydełko na mniejsze.
8. Czwarty rząd wykonaj przy pomocy zwykłych półsłupków (szydełko wkładamy pod obie pętelki).

jaka włóczka na opaskę na szydełkoEtap drugi – robimy bazę naszej opaskiPrzechodzimy do kolejnego etapu naszej pracy. W co drugim rzędzie będziemy wykonywały trzy pętelki składające się z 7 oczek łańcuszka oddzielone od siebie półsłupkami. Pozostałe rzędy będą składały się z samych półsłupków. Wszystkie pętelki stworzone z łańcuszka powinny znajdować się po prawej strony opaski.

9. W piątym rzędzie wykonaj następującą sekwencję: półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, siedem oczek łańcuszka, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, siedem oczek łańcuszka, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, siedem oczek łańcuszka, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu.

Chciałabym Ci to jak najlepiej wytłumaczyć, dlatego postaram Ci się to wszystko pokazać na zdjęciach oraz na filmie.

jak zrobić warkocze na szydełku
jak zrobić warkocze na szydełku
jak zrobić warkocze na szydełku
jak zrobić warkocze na szydełku
jak zrobić warkocze na szydełku
jak zrobić warkocze na szydełku
jak zrobić warkocz na szydełku
jak zrobić warkocz na szydełku
jak zrobić warkocz na szydełku
jak zrobić warkocz na szydełku
jak zrobić warkocz na szydełku10. Kolejny rząd wykonaj wykorzystując zwykłe półsłupki. Pamiętaj o tym, że pętelki muszą wystawać z prawej strony. W razie czego jeszcze raz obejrzyj film.

warkocze na szydełku prosta metoda11. Powtarzaj czynności z punktów 9-10 tak długo aż nasza opaska będzie miała około 40 cm (zakładam, że robisz czapkę dla osoby dorosłej, ewentualnie dla nastolatki 😉 W razie czego po prostu ją przymierz).

Zimowa opaska na szydełku

12. Teraz musimy zająć się odpowiednim ułożeniem pętelek. Ułóż opaskę tak, jak na poniższym zdjęciu. Zauważ, że pętelki są ułożone w trzech rzędach. Teraz zajmiemy się pierwszym z nich (tym, który znajduje się u góry).

Zimowa opaska na szydełku


13. Chwyć za drugą pętelkę i przełóż ją przez środek pierwszej, następnie trzecią przełóż przez środek drugiej, czwartą przez środek trzeciej itd.

Jak zrobić opaskę na szydełku
Jak zrobić opaskę na szydełku
Jak zrobić opaskę na szydełku
Jak zrobić opaskę na szydełku
Jak zrobić opaskę na szydełku
opaska na szydełku dla początkujących
Jak zrobić opaskę na szydełku14. To samo zrób z pętelkami z drugiego i trzeciego rzędu. W ten sposób utworzą się trzy poziome „oszukane warkocze”.

Zimowa opaska na szydełku15. Musimy zabezpieczyć nasze pętelki. Kolejny rząd wykonujemy przy pomocy półsłupków. Musimy jednak pamiętać o tym, by nasze szydełko przełożyć także przez środek naszych pętelek.

kreatywne babki
kreatywne babki
kreatywne babki
kreatywne babki
kreatywne babki opaska na szydełku
kreatywne babki opaska na szydełku
kreatywne babki opaska na szydełku
kreatywne babki opaska na szydełku
kreatywne babki opaska na szydełku


16. Zmień szydełko na większe.Etap trzeci – wracamy do robienia ściągacza z półsłupków


17. Kolejne trzy rzędy wykonaj przy pomocy półsłupków wrabianych wyłącznie za tylną nitkę (dokładnie tak samo, jak w etapie pierwszym. Pamiętaj, by na końcu każdego rzędu pojawiło się oczko zwrotne).

18. Ostatni rząd wykonaj półsłupkami wrabianymi pod obie nitki.

kreatywne babki opaska na szydełku jak zrobićEtap czwarty – zszywanieNie pozostało nam nic innego, jak tylko połączyć ze sobą pierwszy i ostatni rząd naszej robótki. Możesz to zrobić przy pomocy włóczki i igły dziewiarskiej lub za pomocą szydełka.

kreatywne babki opaska na szydełkuW przypadku tej drugiej opcji możesz skorzystać z następującego sposobu.

– Zrób jedno oczko zwrotne na końcu ostatniego, wykonanego przez Ciebie rzędu,
– złóż robótkę ze sobą tak, by prawa strona dotykała prawej,
– włóż szydełko pod tylną pętelkę pierwszego półsłupka z ostatniego rzędu i pod przednią pętelkę pierwszego półsłupka z rzędu nr 1,
-narzuć włóczkę na szydełko, przeciągnij pod obiema pętelkami,
-teraz na twoim szydełku znajdują się dwie pętelki ( tak jak przy zwykłych półsłupkach). Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij przez te dwie pętelki,
– dokładnie w taki sam sposób połącz resztę półsłupków. Zabezpiecz robótkę przed rozpruciem.

Wywiń opaskę na prawą stronę.

zimowa opaska na szydełku jak zrobić

Chcesz wiedzieć jak nasza zimowa opaska na szydełku prezentuje się z tyłu? Już pokazuję 🙂 Zastosowanie ściągacza sprawiło, że cała praca stała się bardziej elastyczna. To z kolei sprawi, że taką opaskę będzie się naprawdę przyjemnie użytkować.

zimowa opaska na szydełku jak zrobić


Serdecznie gratuluję Ci kolejnego ukończonego projektu. Zimowa opaska na szydełku jest gotowa. Jeżeli masz ochotę, podaj informację na temat tego wpisu dalej (wstaw link do siebie lub na wybraną grupę na FB, lub oznacz mnie jako @kreatywnebabki na IG). Takie działanie sprawi, że dodasz mi siły do tworzenia kolejnych, bezpłatnych treści.

Miłego popołudnia Kreatywna Babeczko,
Kamila

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *