Zimowa opaska na szydełku – wzór idealny dla osób początkujących
Jeżeli szukasz prostego wzoru na zimową opaskę na szydełku, to dobrze trafiłaś. Instrukcja, którą masz przed sobą, została stworzona z myślą o osobach, które potrafią wykonać półsłupki oraz łańcuszek, ale nie wiedzą, jak połączyć je w przyjemny dla oka wzór. Jeżeli jeszcze nie masz opanowanych tych podstawowych splotów, możesz zajrzeć do poniższych wpisów i szybko nadrobić zaległości.
Jak zrobić łańcuszek – https://www.kreatywnebabki.pl/?p=91
Jak zrobić półsłupki oraz łatwiejszą wersję opaski na szydełku- https://www.kreatywnebabki.pl/?p=126
Patrząc na poniższe zdjęcie, w Twojej głowie może pojawić się myśl w stylu „ten wzór jest zbyt skomplikowany. Nie potrafię przecież zrobić warkoczy na szydełku”. Prawda jest jednak taka, że za owymi „warkoczami” pojawiającymi się na opasce, stoi małe oszustwo. Tak naprawdę są to zwykłe pętelki zrobione przy pomocy oczek łańcuszka, które zostały ułożone w odpowiedni sposób.
To rozwiązanie nie jest nowe. Widziałam je już w schematach na swetry, dziecięce kombinezony i czapki. Postanowiłam przekonać się, czy taki „oszukany warkocz” sprawdzi się też w przypadku zimowej opaski na szydełku. Efekt na tyle mi się spodobał, że postanowiłam stworzyć dzisiejszy wpis.
Jeżeli wolisz oglądać filmy niż uczyć się szydełkowania z blogowych wpisów, zachęcam Cię do obejrzenia tego filmu:
Jak zrobić zimową opaskę na szydełku https://www.instagram.com/p/CER6KuMpZur/
Co będzie Ci potrzebne?
• Włóczka DROPS Merino Extra Fine (jeżeli chcesz, by opaska była naprawdę gruba i ciepła możesz też sięgnąć po DROPS BIG MERINO, uprzedzam jednak, że wtedy będziesz potrzebowała 1,5 motka. Ta włóczka jest cudowna w dotyku, ale niezbyt wydajna).
• Dwa szydełka w rozmiarach 5 mm i 4 mm
Zimowa opaska na szydełku – Jak będzie wyglądała nasza praca?
Praca nad opaską będzie składała się z czterech etapów. Zaczniemy od wykonania ściągacza z półsłupków, następnie przejdziemy do stworzenia tej części opaski, na której pojawi się wybrany przez nas wzór i ponownie zabierzemy się za ściągacz. Na sam koniec zostawimy sobie zszycie pierwszego i ostatniego rzędu opaski.
Etap pierwszy – robimy ściągacz z półsłupków
Tak jak już wspomniałam, na samym początku pracy nad naszą opaską, wykonamy króciutki ściągacz z półsłupków. Robimy go po to, by nasza robótka stała się elastyczna i bez problemu mogła dopasować się do obwodu naszej głowy. Tę część opaski wykonamy szydełkiem nr 5. Zastanawiasz się, po co nam większe szydełko? Już tłumaczę. Dzięki niemu zmniejszymy różnicę pomiędzy szerokością ściągacza a pozostałą częścią opaski.
1. Zrób 11 oczek łańcuszka
2. Odwróć swoją pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.
3. Wykonaj 10 zwykłych półsłupków (w każdym oczku łańcuszka wrabiamy po jednym nowym półsłupku. Zaczynamy oczywiście od włożenia szydełka w drugie oczko łańcuszka bazowego).
4. Po wykonaniu 10 półsłupków zrób jedno oczko zwrotne i odwróć swoją pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.
5. Ponownie wykonaj 10 półsłupków, ALE tym razem wkładaj szydełko wyłącznie za tylną pętelkę. Na zdjęciu niżej, pokazuję, o które miejsce mi dokładnie chodzi. Pamiętaj, by na końcu rzędu zrobić oczko zwrotne.
6. Kolejne trzy rzędy wykonaj w identyczny sposób, czyli wykorzystując półsłupki wrabiane wyłącznie za tylną nitkę.
7. Zmień szydełko na mniejsze.
8. Czwarty rząd wykonaj przy pomocy zwykłych półsłupków (szydełko wkładamy pod obie pętelki).
Etap drugi – robimy bazę naszej opaski
Przechodzimy do kolejnego etapu naszej pracy. W co drugim rzędzie będziemy wykonywały trzy pętelki składające się z 7 oczek łańcuszka oddzielone od siebie półsłupkami. Pozostałe rzędy będą składały się z samych półsłupków. Wszystkie pętelki stworzone z łańcuszka powinny znajdować się po prawej strony opaski.
9. W piątym rzędzie wykonaj następującą sekwencję: półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, siedem oczek łańcuszka, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, siedem oczek łańcuszka, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, siedem oczek łańcuszka, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu, półsłupek wrobiony w półsłupek z poprzedniego rzędu.
Chciałabym Ci to jak najlepiej wytłumaczyć, dlatego postaram Ci się to wszystko pokazać na zdjęciach oraz na filmie.
10. Kolejny rząd wykonaj wykorzystując zwykłe półsłupki. Pamiętaj o tym, że pętelki muszą wystawać z prawej strony. W razie czego jeszcze raz obejrzyj film.
11. Powtarzaj czynności z punktów 9-10 tak długo aż nasza opaska będzie miała około 40 cm (zakładam, że robisz czapkę dla osoby dorosłej, ewentualnie dla nastolatki 😉 W razie czego po prostu ją przymierz).
12. Teraz musimy zająć się odpowiednim ułożeniem pętelek. Ułóż opaskę tak, jak na poniższym zdjęciu. Zauważ, że pętelki są ułożone w trzech rzędach. Teraz zajmiemy się pierwszym z nich (tym, który znajduje się u góry).
13. Chwyć za drugą pętelkę i przełóż ją przez środek pierwszej, następnie trzecią przełóż przez środek drugiej, czwartą przez środek trzeciej itd.
14. To samo zrób z pętelkami z drugiego i trzeciego rzędu. W ten sposób utworzą się trzy poziome „oszukane warkocze”.
15. Musimy zabezpieczyć nasze pętelki. Kolejny rząd wykonujemy przy pomocy półsłupków. Musimy jednak pamiętać o tym, by nasze szydełko przełożyć także przez środek naszych pętelek.
16. Zmień szydełko na większe.
Etap trzeci – wracamy do robienia ściągacza z półsłupków
17. Kolejne trzy rzędy wykonaj przy pomocy półsłupków wrabianych wyłącznie za tylną nitkę (dokładnie tak samo, jak w etapie pierwszym. Pamiętaj, by na końcu każdego rzędu pojawiło się oczko zwrotne).
18. Ostatni rząd wykonaj półsłupkami wrabianymi pod obie nitki.
Etap czwarty – zszywanie
Nie pozostało nam nic innego, jak tylko połączyć ze sobą pierwszy i ostatni rząd naszej robótki. Możesz to zrobić przy pomocy włóczki i igły dziewiarskiej lub za pomocą szydełka.
W przypadku tej drugiej opcji możesz skorzystać z następującego sposobu.
– Zrób jedno oczko zwrotne na końcu ostatniego, wykonanego przez Ciebie rzędu,
– złóż robótkę ze sobą tak, by prawa strona dotykała prawej,
– włóż szydełko pod tylną pętelkę pierwszego półsłupka z ostatniego rzędu i pod przednią pętelkę pierwszego półsłupka z rzędu nr 1,
-narzuć włóczkę na szydełko, przeciągnij pod obiema pętelkami,
-teraz na twoim szydełku znajdują się dwie pętelki ( tak jak przy zwykłych półsłupkach). Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij przez te dwie pętelki,
– dokładnie w taki sam sposób połącz resztę półsłupków. Zabezpiecz robótkę przed rozpruciem.
Wywiń opaskę na prawą stronę.
Chcesz wiedzieć jak nasza zimowa opaska na szydełku prezentuje się z tyłu? Już pokazuję 🙂 Zastosowanie ściągacza sprawiło, że cała praca stała się bardziej elastyczna. To z kolei sprawi, że taką opaskę będzie się naprawdę przyjemnie użytkować.
Serdecznie gratuluję Ci kolejnego ukończonego projektu. Zimowa opaska na szydełku jest gotowa. Jeżeli masz ochotę, podaj informację na temat tego wpisu dalej (wstaw link do siebie lub na wybraną grupę na FB, lub oznacz mnie jako @kreatywnebabki na IG). Takie działanie sprawi, że dodasz mi siły do tworzenia kolejnych, bezpłatnych treści.
Miłego popołudnia Kreatywna Babeczko,
Kamila
3 komentarze
Joanna
Dzień dobry! Piękna ta opaska! Mam takie pytanie, jakiej szerokości powinna być, tak mniej więcej. Ponieważ chcialabym wykonać taki wzór z nieco cieńszej włóczki i może jakoś uda mi się wykombinować ? pozdrawiam serdecznie
admin
Moim zdaniem najlepiej wyglądają opaski, które mają około 9-10 cm szerokości. Miłego dziergania! 🙂
Joanna
Super! Bardzo dziękuję za odpowiedź!