Jak zrobić proste rękawiczki na szydełku
Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe

Proste rękawiczki na szydełku — wzór dla początkujących


Marzyłaś o tym, by zrobić sobie rękawiczki, ale niemal wszystkie wzory wydawały Ci się trudne do opanowania? Stworzyłam instrukcję, która wyjaśnia jak zrobić proste rękawiczki na szydełku z wykorzystaniem wyłącznie oczek ścisłych, półsłupków oraz półsłupków nawijanych. Mają prostą formę i są dobrą bazą, jeżeli chciałabyś później ozdobić je wyszywanymi gwiazdkami, choinkami, czy dynią.

Jak zrobić proste rękawiczki na szydełku kreatywne babki


Co będzie Ci potrzebne?


1. Włóczka DROPS BIG MERINO (dwa motki),
2. szydełko 5mm,
3. znaczniki (ja zamiast nich użyłam kawałka włóczki, bo swoje znaczniki gdzieś zgubiłam),
4. igła dziewiarska,
5. nożyczki.

co jest potrzebne do zrobienia szydełkowych rękawiczek

Proste rękawiczki na szydełku — plan działania


Zanim zaczniemy, chcę króciutko opisać Ci, w jaki sposób będziemy pracowały. Najpierw wykonamy ściągacz z oczek ścisłych. Będziemy go tworzyły, przerabiając rzędy oczek ścisłych wrabianych za tylną nitkę. Następnie zaczniemy pracować na okrążeniach. Zrobimy kilka okrążeń (dokładnie dziewięć) wokół ściągacza, a następnie podzielimy naszą robótkę w taki sposób, by w jednej części znajdowało się 10, a w drugiej 18 splotów. Najpierw wykonamy miejsce, w którym schowamy kciuk, a potem część, która będzie chroniła pozostałą część dłoni. Ściągacz wykonamy, pracując w rzędach, a pozostałą część robótki — na okrążeniach

r ękawiczki z jednym palcem na szydełku dla dorosłego


Jak zrobić ściągacz idealny do rękawiczek na szydełku?


1. Zaczniemy od pracy w rzędach. Wykonaj łańcuszek składający się z 11 oczek łańcuszka.

rękawiczki wzór na szydełko


2. Zaczynając od drugiego oczka, w każdym kolejnym oczku wykonaj po jednym oczku ścisłym. Na końcu rzędu zrób jedno oczko zwrotne.


3. Kolejne 27 rzędów wykonamy na następującej zasadzie: w każdym oczku ścisłym z poprzedniego rzędu robimy po jednym nowym oczku ścisłym. Ważne jest to, że oczka ścisłe wrabiamy wyłącznie za tylną nitkę. Na końcu każdego rzędu robimy po jednym oczku zwrotnym.

szydełkowanie podstawy


4. Musimy teraz zszyć ze sobą pierwszy i ostatni rząd ściągacza. Składamy ściągacz na pół. Zwróć uwagę na pierwszy i ostatni rząd. Będą Cię interesowały nitki znajdujące się najbliżej siebie (jedna z rzędu numer 1, druga z rzędu numer 28). Wkładaj nawleczoną igłę raz z jednej raz z drugiej strony. Nie musisz wywijać ściągacza na drugą stronę. Taki szew będzie mało widoczny. Znajdzie się też na środku nadgarstka, po jego wewnętrznej stronie, czyli w niezbyt eksponowanym miejscu. Oczywiście, jeżeli tylko masz taką ochotę, możesz zszyć go w inny sposób. Tak naprawdę nie będzie to miało większego znaczenia.

jak zrobić ściągacz na szydełku z oczek ścisłych
rękawiczki wzór na szydełko


Jak zrobić proste rękawiczki na szydełku — pierwsze okrążenia


5. Od tego momentu będziemy pracowały na okrążeniach. Zostanie tak aż do końca naszej pracy. Wykonujemy pierwsze okrążenie w taki sposób, by na jeden rząd ściągacza przypadał jeden półsłupek. W pierwszy półsłupek w okrążeniu wsadź znacznik. Powinnaś mieć 28 półsłupków.

proste rękawiczki z jednym palcem na szydełko wzór


6. Kolejny rząd wykonaj w taki sposób, by na każdy półsłupek z poprzedniego okrążenia przypadał jeden nowy półsłupek nawijany. Pracujemy metodą ślimaczkową. Oznacza to, że nie kończymy okrążeń oczkiem ścisłym zamykającym, tylko po prostu kontynuujemy naszą pracę. Ważne jest więc, by za każdym razem przekładać znacznik do pierwszego półsłupka w okrążeniu. Dzięki temu się nie pogubimy.


7. Kolejny rząd wykonaj w taki sposób, by na każdy półsłupek nawijany z poprzedniego okrążenia przypadał jeden nowy zwykły półsłupek.


8. Powtórz punkt 6.


9. powtórz punkt 7.


10. Powtórz punkt 6.


11. Powtórz punkt 7.


12. Powtórz punkt 6.


13. Powtórz punkt 7.

jak zrobić proste rękawiczki na szydełku Kreatywne Babki
jak zrobić proste rękawiczki na szydełku Kreatywne Babki

Jak zrobić proste rękawiczki na szydełku — tworzymy miejsce na kciuk

W tym momencie musimy „rozdzielić” naszą szydełkową rękawiczkę na dwie części. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rękawiczki na prawą i na lewą dłoń. Punkt 12.A. i 13.A. dotyczy PRAWEJ dłoni. Punkt 12.B.dotyczy dłoni LEWEJ. Od punktu nr 14 robimy to samo niezależnie od tego, nad którą rękawiczką pracujemy.

12.A. Musimy wydzielić miejsce na kciuk i pozostałą część dłoni. Jak to zrobić? Układamy rękawiczkę w taki sposób, by szew ściągacza znajdował się na samym środku. Odwracamy rękawiczkę w taki sposób, ty znalazł się z tyłu (na środku nadgarstka). Teraz od miejsca, w którym znajduje się szydełko, odliczamy dziesięć półsłupków. Wsadzamy szydełko w półsłupek znajdujący się po przeciwnej stronie szydełka (czyli pod dziesiąty, który odliczyliśmy i łączymy go z pierwszym oczkiem ścisłym. W tym samym miejscu robimy też półsłupek i go oznaczamy. Wszystko po to, by w kolejnym okrążeniu móc zrobić 10 półsłupków.


13.A. Będziemy wykonywały okrążenia, w którym ma się znaleźć miejsce na kciuk. Pierwsze okrążenie to tak jak już wspomniałam 10 półsłupków. Każdy z nich wrabiany jest w jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia. Dla prawej dłoni


12.B. Przerób 10 półsłupków (koniecznie oznacz pierwszy z nich) i się zatrzymaj. Kolejny półsłupek zrobisz w miejscu, w którym zaczynałaś robić to okrążenie. W ten sposób rozdzielisz miejsce na kciuka od miejsca na pozostałą część dłoni. W tym okrążeniu powinnaś mieć 10 półsłupków. Przejdź do punktu 14.


14. Kolejne okrążenie wykonaj w taki sam sposób tj. w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia, wrób jeden nowy. Musisz mieć 10 nowych półsłupków.

jak zrobić proste rękawiczki na szydełku Kreatywne Babki


15. W tym okrążeniu zmniejszymy liczbę półsłupków. Pierwsze cztery półsłupki zrób tak jak do tej pory tj. w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia, wrób jeden nowy. Piąty i szósty półsłupek z poprzedniego okrążenia przerób razem. Pozostałe wykonaj zgodnie z zasadą, że na jeden stary półsłupek przypada jeden nowy. Nowe okrążenie powinno liczyć dziewięć półsłupków.


16. W kolejnym okrążeniu pierwszy i drugi półsłupek z poprzedniego okrążenia przerób razem, w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia zrób po jednym nowym półsłupku. W tym okrążeniu powinnaś otrzymać osiem półsłupków.


17. Pierwsze trzy półsłupki zrób tak jak do tej pory tj. w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia, wrób jeden nowy. Czwarty i piąty półsłupek z poprzedniego okrążenia przerób razem. Pozostałe wykonaj zgodnie z zasadą, że na jeden stary półsłupek przypada jeden nowy. Nowe okrążenie powinno liczyć siedem półsłupków.


18. W kolejnym okrążeniu pierwszy i drugi półsłupek z poprzedniego okrążenia przerób razem, w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia zrób po jednym nowym półsłupku. W tym okrążeniu powinnaś otrzymać sześć półsłupków.


19. Teraz musimy zszyć górną część naszego „kciuka”. Jak to zrobić? Zauważ, że górna część półsłupków układa się w literki V. Jedna nóżka V znajduje się w środku naszego koła, druga na zewnątrz. Będą nas interesowały te, które znajdują się bliżej środka (inaczej pisząc, chodzi mi o tylne pętelki).
Odcinam włóczkę (zostawiam tak z 15 cm, żeby dobrze mi się pracowało) i nawleczoną igłę z włóczką (tą, którą pracowałam do tej pory) przeciągam przez wszystkie tylne pętelki. Raz od jednej, raz od drugiej strony. Potem mocno ciągnę za włóczkę, żeby „zbiegły się” do środka. Przeciągam pozostałą włóczkę z drugiej strony (do wnętrza rękawiczki) i zabezpieczam całą pracę przed spruciem. Nie ma większego znaczenia, jak to zrobisz, bo ten element będzie niewidoczny.


Jak zrobić proste rękawiczki na szydełku — jak zrobić resztę?


20. Zaczynamy kolejny etap pracy. Tym razem zrobimy miejsce, na pozostałą część dłoni. Wracamy do naszych 18 półsłupków. Musimy tam zrobić sześć okrążeń, wykonywanych w taki sposób, by na jeden splot z poprzedniego okrążenia przypadał jeden nowy. Pierwsze okrążenie robimy półsłupkami, kolejne półsłupkami nawijanymi, trzecie półsłupkami, czwarte półsłupkami nawijanymi itd. Zanim jednak zaczniesz, musisz wiedzieć, że w tym okrążeniu musimy uzyskać 20 półsłupków. Jeżeli zastanawiasz się, skąd wezmą się pozostałe dwa, to już wyjaśniam. Przy rozpoczęciu okrążenia, musisz wsadzić szydełko tak, by zahaczyć o dwa półsłupki z pierwszego okrążenia, które wykonałaś robiąc miejsce na kciuk. Chodzi o te, które znajdują się po jego wewnętrznej stronie. Tam powinny pojawić się dwa dodatkowe półsłupki. Dzięki temu w tym miejscu nie powstanie nieestetycznie wyglądająca dziura.

Proste rękawiczki na szydełku jak zrobić


21. Po wykonaniu sześciu okrążeń zaczynamy zmniejszanie naszej pracy. Od tego momentu będziemy pracowały tylko zwykłymi półsłupkami. Pierwszych 9 półsłupków zrób tak jak do tej pory tj. zgodnie z zasadą, z którą na jeden splot z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy. 10 i 11 półsłupek nawijany przerób razem (w tym miejscu powinien powstać jeden nowy półsłupek). Od 12 do 20 półsłupka, pracuj tak jak do tej pory (na jeden splot z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy). W tym okrążeniu powinnaś otrzymać 19 nowych półsłupków.


22. Pierwszy i drugi półsłupek przerób razem, resztę na zasadzie na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy półsłupek. W tym okrążeniu powinnaś mieć 18 nowych półsłupków.


23. Pierwszy i drugi półsłupek przerób razem. Trzeci i czwarty półsłupek przerób razem. Cztery kolejne na zasadzie na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy półsłupek. 9 i 10 przerób razem; 11 i 12 przerób razem. Pozostałe na zasadzie na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy półsłupek. Powinnaś otrzymać 14 nowych półsłupków.


24. Pierwszy i drugi półsłupek przerób razem. Trzeci i czwarty półsłupek przerób razem. Dwa kolejne na zasadzie na jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia przypada jeden nowy półsłupek. Siódmy i ósmy półsłupek z poprzedniego okrążenia przerób razem. Dziewiąty i dziesiąty półsłupek z poprzedniego okrążenia przerób razem z poprzedniego okrążenia. Powinnaś otrzymać 10 nowych półsłupków.


25. Gratuluję Ci, że dotarłaś do tego miejsca. Przed Tobą ostatnie zadanie by projekt: jak zrobić proste rękawiczki na szydełku został zakończony sukcesem. Wystarczyć, zaszyć górną część rękawiczki. Robimy to w taki sam sposób, jak wtedy, gdy zszywałyśmy miejsce na kciuk. Przypominam, że opisywałam to w punkcie nr 19.

Proste rękawiczki na szydełku
rękawiczki na szydełku jak zrobić
Proste rękawiczki na szydełku

A teraz dziękuję Wam za wspólną pracę. Pamiętajcie, by oznaczać mnie na swoich zdjęciach jako @kreatywnebabki.


Miłego dnia Kreatywne Babeczki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *