półsłupek nawijany
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania

Szydełkowanie dla początkujących — lekcja szydełkowania nr 5 — jak zrobić półsłupki nawijane?

Od naszej ostatniej lekcji szydełkowania minęło trochę czasu. Wierzę więc w to, że poprzedni materiał masz już opanowany. A to oznacza, że najwyższa pora zabrać się za kolejne podstawowe sploty. Dziś zajmiemy się półsłupkami nawijanymi, nazywanymi też często półsłupkami z narzuconą nitką.


Niestety w wielu filmach oraz instrukcjach widzę, że dziewczyny mylą zwykłe półsłupki z półsłupkami nawijanymi. A przecież to dwie różne rzeczy! Zobacz na poniższe zdjęcia, by dowiedzieć się, jaka jest pomiędzy nimi różnica. Już teraz mogę Ci powiedzieć, że półsłupek nawijany (półsłupek z narzuconą nitką) jest odrobinę wyższy od zwykłego półsłupka.

półsłupek nawijany na szydełku jak go zrobić

Jak zrobić półsłupek nawijany?


1. Jeżeli chcesz wykonać półsłupek nawijany, zrób najpierw łańcuszek składający się z kilkunastu oczek. Odwróć pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

nauka szydełkowania


2. Narzuć (nawiń) włóczkę na szydełko i dopiero po tym ruchu, wbij szydełko w trzecie oczko łańcuszka (nie liczymy pętelki, która znajduje się na naszym szydełku).

szydełkowanie kurs online


3. Ponownie narzuć włóczkę i przeciągnij ją przez robótkę. Teraz na twoim szydełku powinny znajdować się TRZY pętelki.

szydełkowanie lekcje online


4. Nawiń włóczkę na szydełku i przeciągnij ją przez wszystkie trzy pętelki. Pierwszy półsłupek nawijany gotowy.

szydełko
półsłupek nawijany


W każdym kolejnym oczku łańcuszka bazowego zrób po jednym półsłupku nawijanym.

półsłupek nawijany na szydełku jak go zrobić


Jak wykonać kilka rzędów półsłupków nawijanych?Jeżeli będziesz chciała zrobić kilka rzędów składających się z półsłupków nawijanych, musisz pamiętać o tym, by po wykonaniu każdego rzędu zrobić jeszcze dwa oczka zwrotne (czyli dwa dodatkowe oczka łańcuszka). To sprawi, że Twoja praca nie będzie się zwężała. Musisz wiedzieć, że te dwa oczka zwrotne zastąpią twój pierwszy półsłupek nawijany w kolejnym rzędzie.

oczka zwrotne


Po wykonaniu dwóch oczek zwrotnych powinnaś odwrócić robótkę w taki sposób, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony i kontynuować pracę nad kolejnym rzędem półsłupków nawijanych.
Podczas tworzenia rzędów istotne jest także miejsce, w które należy wbić szydełko po odwróceniu naszej pracy. Pokazuję to dokładnie na poniższym zdjęciu.


Chodzi o to miejsce nad drugim półsłupkiem nawijanym z poprzedniego rzędu (wkładamy szydełko pod dwie niteczki tworzące drugą literkę v). Jeżeli wykonałabyś je nad pierwszym półsłupkiem nawijanym, doszłoby do ich zdublowania, a Twoja praca zaczęłaby się rozszerzać.


Ostatni półsłupek nawijany z każdego kolejnego rzędu musi zostać wrobiony w drugie oczko zwrotne. W przeciwnym wypadku Twoja praca zacznie się zmniejszać.


Tradycyjnie namawiam Cię do sprawdzenia, czy w każdym rzędzie wykonałaś odpowiednią (taką samą) liczbę półsłupków nawijanych.

półsłupek nawijany

Poprzednią lekcję związaną z szydełkowaniem znajdziesz w tym miejscu: https://www.kreatywnebabki.pl/?p=172

Jeżeli masz do mnie jakieś pytania, napisz do mnie za pośrednictwem moje konta na Instagramie https://www.instagram.com/kreatywnebabki/

Miłego dnia,

Kamila
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *