Jak zwiększać i zmniejszać liczbę półsłupków
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania

Jak zwiększać i zmniejszać liczbę półsłupków w rzędach i okrążeniach ? Kilka słów na temat dodawania i ujmowania półsłupków.

Po pierwszym etapie nauki, czyli po wykonaniu równych rzędów składających się z półsłupków, półsłupków nawijanych, czy słupków możesz zacząć się zastanawiać, w jaki sposób zwiększać i zmniejszać ich liczbę. Oczywiste jest bowiem, że większość prac będzie tego wymagała. Dlatego dziś zajmiemy się właśnie tym tematem. Na pierwszy ogień idą półsłupki.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak robić równe rzędy półsłupków, zerknij na ten wpis – Jak robić półsłupki

Jak zwiększać i zmniejszać liczbę półsłupków?


Dodawanie splotów sprawia, że nasza praca zaczyna się rozszerzać. Odejmowanie natomiast, że zaczyna się zmniejszać. To kiedy i w jakiej ilości dodawać, a kiedy odejmować (ujmować) sploty zazwyczaj wynika z konkretnego wzoru.
UWAGA!
Pisząc, że wkładamy szydełko pod dwie niteczki układające się w literkę V, mam na myśli dokładnie to miejsce pokazane na poniższych zdjęciach.

jak zwiększać ilość półsłupków
rozszerzanie pracy na szydełku

Jak zwiększać liczbę półsłupków?

Zwiększanie liczby półsłupków jest banalnie proste. Wystarczy zrobić pierwszy półsłupek tak jak zwykle i zacząć robić drugi dokładnie w tym samym miejscu. Co przez to rozumiem? Oba sploty muszą wychodzić dokładnie z tego samego miejsca. Zobacz na poniższy obrazek.

Jak zwiększać i zmniejszać liczbę półsłupków

Jeżeli potrzebujesz dodać większą liczbę półsłupków niż dwa, robisz to dokładnie w ten sam sposób. Z tego samego miejsca mogą wychodzić trzy, cztery, pięć półsłupków. Taka sama zasada obowiązuje zarówno w środku naszej robótki, jak i wtedy gdy potrzebujesz zwiększyć ilość splotów na końcu rzędu.

Jak zwiększać i zmniejszać liczbę półsłupków

Jak zmniejszać liczbę półsłupków


Zmniejszanie ilości splotów jest odrobinę bardziej skomplikowane (co nie oznacza, że trudne). Chciałabym pokazać Ci trzy sposoby. Pierwszy stosuję w większości prac, natomiast drugi i trzeci, gdy chcę zrobić zabawkę. Dlaczego akurat tak? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Zerknij na zdjęcia znajdujące się pod poniższymi podpunktami, a następnie postaraj się do nich zastosować.

1. Zacznij swoją pracę od zrobienia krótkiego łańcuszka i przerobienia pierwszego rzędu przy pomocy półsłupków.


2. W drugim rzędzie zrób kilka pojedynczych półsłupków i zatrzymaj się w miejscu, w którym chcesz przerobić dwa półsłupki razem.


3. Zaczynamy wykonywanie pierwszego półsłupka tak jak zwykle tj. wkładamy nasze szydełko pod dwie niteczki układające się w literkę V. Robimy narzut. Przeciągamy narzuconą włóczkę pod dwiema niteczkami. Mamy teraz na szydełku dwie pętelki. Tu musimy się zatrzymać i przejść do kolejnego półsłupka z poprzedniego rzędu (pod kolejne dwie niteczki układające się w literkę v).


4. Wkładamy nasze szydełko w kolejną przestrzeń pod niteczkami układającymi się w literkę V, robimy narzut i przeciągamy narzuconą włóczkę pod dwiema niteczkami. Mamy teraz na szydełku trzy pętelki.


5. Robimy narzut i przeciągamy włóczkę przez wszystkie trzy pętelki.


6. W ten sposób zamiast dwóch półsłupków otrzymujemy jeden.

Możesz zastanawiać się co zrobić w przypadku, gdy będziesz musiała ująć większą ilość półsłupków. Co zrobić, by połączyć np. trzy półsłupki? W takim przypadku robisz wszystko tak samo, jak w punktach 1-4, następnie przechodzisz do kolejnej przestrzeni pod dwoma niteczkami układającymi się w literkę V, narzucasz włóczkę na szydełko, przeciągasz ją pod tymi dwiema niteczkami, w wyniku czego na twoim szydełku pojawia się kolejna pętelka (masz ich już cztery). Robisz narzut i przeciągasz włóczkę przez wszystkie cztery pętelki. I gotowe.

jak zmniejszać ilość półsłupków

Metoda nr 2

Powyższa metoda sprawdza się w większości przypadków. Ma jeden pewien minus. Gdy pracujemy nad zabawkami, takie ujmowanie splotów sprawia, że pomiędzy nimi pojawiają się nieestetyczne dziurki. Na szczęście jest sposób, by się ich pozbyć.

1. Zacznij swoją pracę od zrobienia krótkiego łańcuszka i przerobienia pierwszego rzędu przy pomocy półsłupków.

2. W drugim rzędzie zrób kilka pojedynczych półsłupków i zatrzymaj się w miejscu, w którym chcesz przerobić dwa półsłupki razem.

3. Włóż szydełko wyłącznie pod przednią nitkę kolejnego splotu z poprzedniego rzędu. Zrób narzut i przeciągnij włóczkę pod przednią pętelką.


4. Następnie włóż szydełko pod kolejną przednią nitkę kolejnego splotu z poprzedniego rzędu. Zrób narzut i przeciągnij włóczkę pod przednią pętelką.


5. Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij przez wszystkie trzy pętelki. Gotowe.

ujmowanie półsłupków

Metoda nr 3


1. Tak samo jak we wcześniejszych metodach, zacznij swoją pracę od zrobienia krótkiego łańcuszka i przerobienia pierwszego rzędu przy pomocy półsłupków.

2. W drugim rzędzie zrób kilka pojedynczych półsłupków i zatrzymaj się w miejscu, w którym chcesz przerobić dwa półsłupki razem.

3. Włóż szydełko wyłącznie pod przednią nitkę kolejnego splotu z rzędu niżej.


4. Następnie włóż szydełko pod kolejną przednią nitkę kolejnego splotu z rzędu niżej.


5. Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij włóczkę pod obiema przednimi nitkami. Teraz na Twoim szydełku znajdują się dwie pętelki.


6. Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij ją przez obie pętelki. Gotowe.
Jak widzisz, nowy półsłupek nie różni się praktycznie w żaden sposób od reszty. I o to chodzi.

jak zmniejszać liczbę półsłupków
jak ujmować półsłupki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *