opaska na szydełku dla dziecka
Lekcje szydełkowania,  ubranka na szydełku

Opaska na szydełku dla dziecka — wzór i przyjazna instrukcja dla początkujących

Większość z Was wie, że w moim życiu są takie zajęcia, do których zawsze wracam. Są nimi szydełkowanie i fotografia. Dwa lata temu zostałam mamą i od tego momentu ilość czasu tylko dla mnie mocno się skurczyła. Wiem, że muszę wykorzystywać go w optymalny dla siebie sposób. Dlatego dziś wpis typu „dwa w jednym”. Z jednej strony pokażę Wam, jak zrobić opaskę na szydełku dla dziecka, a z drugiej stworzę gadżet, który wykorzystam podczas sesji fotograficznej.

Od razu chciałabym Wam zaznaczyć, że takie opaski można zrobić naprawdę w wielu wariantach. Do naszej bazy możemy dorobić uszy królika, liska, żyrafki itd.

Dziś pokażę Wam jedną z najłatwiejszych opcji — misia. Jeżeli jednak będziecie miały ochotę na więcej, to dajcie znać mi o tym znać, najlepiej za pośrednictwem profilu na Instagramie, bo tam jestem najczęściej.
Przy okazji zapraszam do śledzenia 😉

Zanim zaczniesz pracę nad szydełkową opaską, musisz wiedzieć jak zrobić:
– oczka łańcuszka (wpis na ten temat znajdziesz w tym miejscu: jak zrobić łańcuszek),
– półsłupki (wpis na ten temat znajdziesz w tym miejscu: jak zrobić półsłupek na szydełku),
– magiczne kółko (wpis na ten temat znajdziesz w tym miejscu: jak zrobić magiczne kółko na szydełku ).
Jeżeli to wszystko jest dla Ciebie jasne, możemy przejść do tworzenia opaski na szydełku dla dziecka

Jak zrobić opaskę na szydełku dla dziecka — potrzebne materiały


Do wykonania opaski będziesz potrzebowała:
– igły z szerokim oczkiem,
– nożyczek,
– znacznika,
– zwykłej cieniuteńkiej opaski bez żadnych ozdób, haczyków i grzebyków. Ja swoją kupiłam w jednej z sieciówek. Miała szerokość 7mm.
– włóczki – do misiowej wersji opaski użyłam Yarn Art Jeans,
– szydełka o rozmiarze 2,5 mm. W przypadku tej opaski najlepiej sięgnąć po szydełko o rozmiar lub dwa mniejsze od tego polecanego przez producenta. Dzięki temu opaska, która będzie znajdowała się w środku, nie będzie widoczna.


UWAGA! Na zdjęciach możesz też zauważyć “opaskę liska”. Do jej wykonania używałam DROPS Cotton Merino i szydełka 3mm (bo moje ściegi są bardzo luźne, a nie chciałam, żeby pomiędzy półsłupkami coś prześwitywało). Jeżeli będziesz chciała wykonać projekt przy pomocy innej włóczki niż ja, to po prostu trzymaj się zasady, by szydełko było odrobinę mniejsze od tego sugerowanego na etykiecie wokół motka.

Tworzymy bazę naszej szydełkowej opaski


Zrobienie bazy naszej opaski jest banalnie proste. Zaczynamy od wykonania magicznego kółka, a następnie zarówno w pierwszym, jak i w każdym następnym okrążeniu wykonujemy po siedem półsłupków.


Podczas tworzenia naszej opaski pracujemy metodą ślimaczkową. Oznacza to, że nie kończymy okrążeń oczkiem ścisłym, a zwyczajnie kontynuujemy swoją pracę i bez żadnych udziwnień przechodzimy do kolejnego okrążenia.


Po wykonaniu kilku okrążeń warto sprawdzić, czy nasza praca jest dobrze dopasowana do opaski, która znajdzie się w środku. W razie czego pracę można spruć i dodać lub odjąć potrzebną Wam ilość półsłupków.

W moim przypadku siedem półsłupków było idealne zarówno podczas pracy włóczką Yarn Art Jeans, jak i DROPS Cotton Merino.

Zastanawiasz się ile okrążeń zrobić? Tyle by nasza baza została szczelnie zakryta 😉 Na samym końcu odcinamy włóczkę i zabezpieczamy pracę przez spruciem.

Jak zrobić opaskę na szydełku dla dziecka — tworzymy misiowe uszka


Podobnie, jak w przypadku bazy opaski, podstawą naszej pracy będzie magiczne kółko oraz wykonywane na okrążeniach półsłupki.
Schemat:
I — półsłupek
V — dwa półsłupki wychodzące z jednego miejsca (w tym przypadku z półsłupka z poprzedniego okrążenia).


Start: zrób magiczne kółko a w nim 6 półsłupków.


Pierwsze okrążenie: (V) x 6 (12 półsłupków) [Chcemy, by nasza praca zaczęła się rozszerzać. W każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy po dwa nowe półsłupki. W rezultacie otrzymujemy w tym okrążeniu 12 nowych półsłupków].


Drugie okrążenie: (I,I,I,I,I,V) x2 (14 półsłupków).


Trzecie i czwarte okrążenie: (I) x14 (14 półsłupków) [W każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia zrób po jednym nowym półsłupku. Każde z tych okrążeń powinno liczyć po 14 półsłupków].


Piąte okrążenie (I,I,I,I,I,I,V) ( 16 półsłupków).


Szóste i siódme okrążenie: (I) x16 (16 półsłupków) [W każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia zrób po jednym nowym półsłupku. Każde z tych okrążeń powinno liczyć po 16 półsłupków].


W tym momencie pierwsze uszko powinno być gotowe. Nie pozostaje nic innego jak tylko zrobić drugie.

Jak zrobić opaskę na szydełku dla dziecka —łączymy elementy


Gdy oba uszka oraz nasza baza są gotowe, wystarczy przyszyć uszka do owej bazy 🙂 Pamiętajcie, że produkt ma być przeznaczony dla maluchów, dlatego musicie to zrobić bardzo dokładnie. Nie chcecie przecież, by ucho odpadło już po pierwszej zabawie lub co gorsza, by maluch zabrał się za jego zjadanie 😉


Wariantów tworzenia takich opasek jest cała masa. Jestem ciekawa Waszych interpretacji, dlatego, jeżeli korzystacie z tej instrukcji, oznaczcie mnie pod Waszymi zdjęciami.

Jeżeli działacie na instagramie, użyjcie hasztagu #kreatywnebabki lub oznaczcie mnie jako @kreatywnebabki. Chętnie Was odwiedzę i wirtualnie poklepie po pleckach 😉


Mi trudno było się zatrzymać i poza misiem zrobiłam jeszcze m.in. zajączka i liska.

Bonusowo pokażę Wam jeszcze zdjęcie zza kulis 😉

Miłego dnia Kreatywne Babeczki 🙂Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *