opaska na szydełku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania

Robimy półsłupki i opaskę na szydełku. Lekcja szydełkowania nr 2

opaska na szydełku dla początkujących

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Dziś zrobisz swoją pierwszą opaskę na szydełku. Zastanawiasz się jak to możliwe? Przecież dopiero co nauczyłaś się wykonywania łańcuszka! A jednak. Najpierw będę musiała Ci jednak wyjaśnić, jak wykonywać półsłupki i co zrobić, żeby rzędy wykonane przy ich pomocy były idealnie równe. Tylko wtedy, twoja opaska będzie prezentowała się tak, jakbyś sobie tego życzyła.

opaska na szydełku

Opaska na szydełku dla początkujących – od czego zacząć?

Od razu zaznaczę, że swoją opaskę będę wykonywała z włóczki NAKO DENIM. Gotowa opaska będzie nadawała się do noszenia na przełomie zimy i wiosny. Jeżeli nie masz takiej włóczki, wykorzystaj tę, którą posiadasz. Ważne, by nie była bardzo cienka. Pamiętaj też o prawidłowym numerze szydełka. Numer tego, które producent uważa za najlepsze, znajdziesz na etykiecie. Ja użyję szydełka nr 4.

(Wiem, że część osób trafia na ten wpis w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie lepiej sięgnąć po grubszą włóczkę. Osobiście polecam DROPS Merino Extra Fine i szydełko 4mm)

W ostatniej lekcji pokazywałam ci jak zrobić łańcuszek. Zaczniemy więc od wykonania łańcuszka składającego się z około 14 oczek. Jeżeli masz inną włóczkę niż ja, postaraj się, by łańcuszek miał długość około 10 cm. Moim zdaniem takie opaski wyglądają najlepiej.

Jak zrobić półsłupek?

Teraz przejdziemy do najważniejszej części naszej lekcji. Pokażę Ci jak zrobić półsłupek. Na początek obejrzyj zdjęcia oraz zapoznaj się z opisem. Później zerknij na film, na którym tłumaczę jaki ruch należy wykonywać za pomocą szydełka.

jak zrobić półsłupki

Gdy wykonamy łańcuszek, nasze szydełko musimy włożyć w drugie oczko łańcuszka. Nie liczymy pętelki, którą mamy na szydełku.

jak zrobić półsłupek na szydełku

Następnie narzucamy włóczkę na szydełko i przeciągamy nasze szydełko wraz z włóczką przez oczko w łańcuszku.

szydełkowanie półsłupki


Teraz na naszym szydełku znajdują się dwie pętelki.

jak zrobić półsłupek na szydełku

Ponownie narzucamy włóczkę i przeciągamy szydełko z włóczką przez obie pętelki.

jak zrobić półsłupek na szydełku
jak zrobić półsłupek na szydełku

Pierwszy półsłupek zrobiony. Jeżeli nie wszystko jest dla Ciebie jasne, obejrzyj ten film:

Jak robić równe rzędy półsłupków?


Największą trudnością dla osoby początkującej może być zrobienie równiutkich rzędów. Co zrobić, by się nam to udało? Należy pamiętać o tym, by na końcu każdego rzędu zrobić oczko zwrotne. Zastawiasz się, co o jest? To zwykłe oczko łańcuszka, wykonane na końcu rzędu, tuż przed obróceniem naszej robótki. Bo musisz wiedzieć, że rzędy będziemy przerabiały, szydełkując od prawej strony do lewej.

jak zrobić równe rzędy półsłupków
jak zrobić równe rzędy półsłupków
jak zrobić równe rzędy półsłupków

Ważne jest też odpowiednie miejsce, w które włożysz szydełku już po obróceniu pracy. Spójrz na zdjęcie poniżej. Chodzi dokładnie o tę przestrzeń.

jak zrobić równe rzędy półsłupków

Na początku, możesz też liczyć półsłupki po wykonaniu każdego z rzędu. Ich ilość musi być identyczna.


Przestrzeganie tych trzech zasad sprawi, że rzędy będą równe, a nasza praca (w tym przypadku opaska), będzie prezentowała się naprawdę dobrze. Dodatkową instrukcję przygotowałam w formie krótkiego filmu:

Wracamy do naszej opaski…

Wykonaj około 74 rzędów półsłupków. Dzięki temu otrzymasz bazę opaski. Jeżeli robisz opaskę przy pomocy innej włóczki, sprawdź, czy ma długość około 48 cm. Po wykonaniu wszystkich rzędów Twoja opaska powinna prezentować się mniej więcej w taki sposób:

opaska na szydełku
opaska na szydełku

Po zakończeniu pracy nie odcinaj włóczki przy samym brzegu. Zostaw około 30 cm. Wykorzystamy ją do zszycia boków. Jeżeli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć ostatnie oczko całej robótki, zerknij na poniższe zdjęcia. Należy przeciągnąć włóczkę przez ostatnie oczko.

Opaska na szydełku – jak ją zszyć, by wyglądała efektownie?

Ponieważ chcemy, by opaska wyglądała na bardziej skomplikowaną do wykonania niż faktycznie jest ;), zszyjemy ją w odrobinę nietypowy sposób. Nie jest to jakaś wybitnie oryginalna metoda. Korzysta z niej mnóstwo dziewiarek. Jednak daje ona naprawdę fajny efekt.

Za jakiś czas, gdy będziesz robiła bardziej skomplikowane wzory, będziesz mogła zszywać je dokładnie w taki sam sposób. Metoda pozostanie ta sama, ale efekty będą już znacznie się od siebie różniły.


Do zszycia opaski będziesz potrzebowała igły dziewiarskiej. Ma nieco większe oczko niż ta zwykła, a to znacznie ułatwia przewleczenie włóczki.

Złóż opaskę w taki sposób jak na zdjęciu.

opaska na szydełku dla początkujących
Na początku składamy opaskę na pół
opaska na szydełku dla początkujących
opaska na szydełku dla początkujących
opaska na szydełku dla początkujących

Następnie zszywaj opaskę, przechodząc przez wszystkie cztery warstwy opaski (na samym początku prawdopodobnie będziesz przechodziła tylko przez jedną, jednak w kolejnych ruchach, musisz przechodzić już przez cztery warstwy). Przeciągaj igłę z nitką raz od góry, raz od dołu. Rób to tak długo aż wszystkie warstwy zostaną dobrze ze sobą połączone. Jeżeli chcesz, możesz powtórzyć całą czynność (ja tak robię za każdym razem – mam wtedy pewność, że nic się nie rozleci).

opaska na szydełku dla początkujących
opaska na szydełku dla początkujących
opaska na szydełku dla początkujących
opaska na szydełku dla początkujących
opaska na szydełku dla początkujących

Teraz wystarczy obrócić opaskę na prawą stronę. Opaska na szydełku jest już skończona. Brawo.

opaska na szydełku dla początkujących

Teraz śmiało możesz pochwalić się swoją pracą. Wystarczy, że wrzucisz zdjęcie na Instagram i użyjesz hasztagu #kreatywnebabki. Znajdę Cię 🙂 Nie zapomnij też pogratulować innym dziewczynom, którym udało się opanować półsłupki.

Jeżeli chcesz, możesz pobrać tę lekcję w formie pliku PDF. To wygodne rozwiązane. Gotową instrukcję możesz bowiem wydrukować, wpiąć do segregatora i korzystać z niej zawsze wtedy, kiedy będziesz tego potrzebowała.

Następnym razem, pokaże Ci, co robić, by zwiększać i zmniejszać ilość półsłupków w swoich pracach. Zajmiemy się też wykonywaniem wielkanocnych dekoracji.

Jeżeli podoba Ci się to, co robię, poleć mnie swoim znajomym, a jeżeli masz ochotę na zrobienie nieco trudniejszej wersji opaski zapraszam do tego wpisu – Jak zrobić opaskę na szydełku (wersja na zimę i jesień).

Kamila 🙂


8 komentarzy

 • natalia

  Hej. jestem bardzo, ale to bardzo poczatkujaca….:) kupilam yarn jeans i sie zastanawiam czy jest podobna do tej NAKO DENIM? probuje robic to wlasnie ta wloczka co zakupilam i jest dla mnie tak drobna,ze dostaje oczoplasu :)))))

  • admin

   Nako Denim jest grubsza. Yarn Art Jenas jest dobra do ćwiczeń i np. do tworzenia niewielkich zabawek, ale opaski raczej z niej nie zrobisz ( to znaczy, zrobisz, ale na pewno będzie to wymagało od Ciebie większej ilości przerobionych oczek, więcej pracy i większej precyzji). W wielu sklepach online (np. na stronie https://miladruciarnia.pl/pl/c/Wloczka-wedlug-skladu-i-przeznaczenia/66) znajdziesz włóczki posegregowane według składu i przeznaczenia, dzięki czemu może być Ci łatwiej dobierać włóczki do konkretnych projektów.

 • Aurelia

  Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłam. Już niebawem zaczynam swoją przygodę (w dzieciństwie szydełkowałam razem z mamą – znów będziemy mogły spędzić w ten sposób czas wspólnie)
  Zaczniemy od tej opaski, mam nadzieję, że mi wyjdzie. Mojej mamie na pewno 🙂
  Będę obserwować i niecierpliwie czekać na kolejne wpisy.
  Pozdrawiam!

  • admin

   Obwód głowy w wieku 2 lat wynosi mniej więcej 49 cm, a w wieku 6 lat -53 cm. Opaska powinna być odrobinę krótsza (na głowie dziecka odrobinę się rozciągnie). Dla dzieci polecam włóczkę z wełny merynosów. Będzie cieplejsza i przyjemniejsza w dotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *