jak zrobić dynię na szydełku
Jesień,  Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe

Jesienne ozdoby: jak zrobić dynię na szydełku?


Wrzesień to miesiąc, w którym możemy jeszcze cieszyć się ciepłymi, pełnymi słońca dniami. Jednak już za momencik, zrobi się ciemniej, zimniej i trochę bardziej ponuro. Wyciągniemy z szaf ciepłe koce, miękkie swetry i rozpalimy w pokoju świece zapachowe. Prawdopodobnie wraz ze zmianą pory roku, zmieni się też wystrój naszego mieszkania. Będziemy chciały stworzyć coś, co podkreśli jesienny klimat. W związku z tym mam dla Was pewną propozycję: tutorial wyjaśniający jak zrobić dynię na szydełku.

UWAGA! Filmy związane z tą instrukcją znajdziecie na moim instagramowym profilu @kreatywnebabki (w wyróżnionych relacjach).


Dynię na szydełku można wykonać na wiele różnych sposobów. Dziś pokażę Wam ten, który wydaje mi się najłatwiejszy do wykonania. To idealny projekt nie tylko dla wielbicielek jesiennych dekoracji, ale też dla wszystkich tych osób, które chciałyby kiedyś zająć się tworzeniem zabawek na szydełku. Dlaczego? Poszczególne części zabawek (głowa, brzuszek, łapki) wykonuje się na identycznej zasadzie. I tu, i tu, pracujemy na okrążeniach i tu, i tu podstawą są półsłupki, a ostateczny kształt robótki zależy od tego, czy w danym momencie zwiększymy, czy też zmniejszymy liczbę półsłupków. Wróćmy jednak do naszej szydełkowej dyni.


Do wykonania dyni na szydełku potrzebne będą:

jak zrobić dynię na szydełku


-włóczka Himalaya Dolphin Baby (oczywiście możesz zastąpić ją każdą inną, ale akurat ta, nada dyni ciekawą fakturę),
-szydełko nr 3,5  (wybieramy szydełko mniejsze od tego proponowanego przez producenta po to, by gotowa ozdoba była bardziej zwarta i by nie było widać w niej dziurek pomiędzy poszczególnymi półsłupkami),
-kulka silikonowa do wypełnienia,
-patyk,
-sznurek


Jak zrobić dynię na szydełku –schemat i opis działania


Zanim zaczniesz robić dynię, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób wykonać półsłupki oraz magiczne kółko. W tym celu polecam Ci zapoznanie się z dwoma wcześniejszymi lekcjami tj.:
Jak zrobić magiczne kółko – https://www.kreatywnebabki.pl/?p=172
Jak zrobić półsłupki – https://www.kreatywnebabki.pl/?p=126


Cała nasza praca będzie składała się z 15 okrążeń wykonanych przy pomocy półsłupków. Przez pięć pierwszych okrążeń będziemy powiększać naszą robótkę, a przez pięć ostatnich zmniejszać.


Uwaga! Podczas tworzenia dyni nie łączymy poszczególnych okrążeń oczkiem ścisłym. Korzystamy z metody ślimaczkowej i „bez niczego” przechodzimy do wykonywania kolejnych okrążeń.


Wiem, że nie wszyscy schematy lubią, dlatego poszczególne kroki starałam się przedstawić w opisowej formie.


W razie problemów, na moim instagramowym koncie @kreatywnebabki znajdziecie filmy pomocnicze związane z poszczególnymi etapami pracy (szukajcie w wyróżnionych relacjach z napisem dynia).


Zacznijmy naszą pracę.

Start: naszą pracę zaczniemy od wykonania magicznego kółka.

Od tego momentu nasza praca będzie się powiększała

dynia-na-szydelku-schemat


Pierwsze okrążenie: w magicznym kołku robimy 8 półsłupków
Drugie okrążenie: każdy półsłupek z poprzedniego okrążenia wrabiamy po dwa nowe półsłupki
Trzecie okrążenie: w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy na zmianę po jednym i po dwa półsłupki. Powtarzamy 8 razy.
Czwarte okrążenie: w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy na zmianę: jeden, jeden i dwa półsłupki. Powtarzamy 8 razy.
Piąte okrążenie: w każdym kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy na zmianę: jeden, jeden, jeden i dwa półsłupki. Powtarzamy 8 razy.
Okrążenia od szóstego do dziesiątego: w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia robimy po jednym nowym półsłupku.

jak zrobić dynię na szydełku


Zaczynamy zmniejszać naszą pracę


Jedenaste okrążenie: w każdym kolejnym półsłupku przerabiamy kolejno półsłupek, półsłupek, półsłupek, dwa półsłupki razem. Powtarzamy 8 razy.
Dwunaste okrążenie: w każdym kolejnym półsłupku przerabiamy kolejno półsłupek, półsłupek, dwa półsłupki razem. Powtarzamy 8 razy.
Trzynaste okrążenie: w każdym kolejnym półsłupku przerabiamy kolejno półsłupek, dwa półsłupki razem. Powtarzamy 8 razy.
Wypełniamy naszą pracę przy pomocy kulki silikonowej.

dynia na szydełku


Czternaste okrążenie: przerabiamy po dwa półsłupki razem. Powtarzamy 8 razy.
Piętnaste okrążenie: łączymy ze sobą półsłupki i zabezpieczamy pracę przed spruciem.


Podstawa dyni jest już gotowa. W tym momencie, w swoich dłoniach powinnaś trzymać pracę przypominającą kulę. Teraz wystarczy ścisnąć ją z kilku stron za pomocą włóczki lub sznurka. Najlepiej „podzielić ją” w ten sposób na osiem części (sześć też będzie ok). Dzięki temu kulka uzyska charakterystyczny dyniowaty kształt. Zerknij na poniższe zdjęcie, żeby wiedzieć ,co dokładnie mam na myśli.

jak zrobić dynię na szydełku


Co dalej? Wkładamy do środka patyczek, przewiązujemy ozdobnym sznurkiem i zabieramy się za kolejną, bo najlepiej prezentują się w komplecie.


Tak jak wspomniałam, powyższy sposób jest bardzo prostą metodą na wykonanie tego typu ozdoby. Z pewnością wkrótce na blogu pojawi się kolejny wpis dotyczący tego, jak zrobić dynię na szydełku. Jeżeli nie chcesz go przegapić, śledź moją stronę internetową oraz moje profile społecznościowe:
Instagram – @kreatywnebabki
i Facebook – Kreatywne Babki – szydełkowanie i inne przyjemności

Za ich pośrednictwem, możesz zadać mi pytania dotyczące powyższej instrukcji i oczywiście, pochwalić się wykonaną przez siebie pracą.

jak zrobić dynię na szydełku

schemat na szydełkową dynię
jak zrobić dynię na szydełku
jak zrobić dynię na szydełku


Miłego dnia Kreatywna Babeczko,
Kamila


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *