ścieg waflowy na szydełku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Proste wzory na szydełko

Podstawy szydełkowania – lekcja nr 7 – jak zrobić słupki reliefowe + prosty wzór na kocyk

Jak zrobić słupki reliefowe

Jak zrobić słupki reliefowe?


W poprzedniej lekcji pokazywałam Wam, w jaki sposób zrobić słupki. Dziś przyszła pora na kolejny krok, dlatego zaraz dowiesz się jak zrobić słupki reliefowe.

Jeżeli marzysz o wykonywaniu wzorów przypominających warkocze, to zdecydowanie jest to lekcja dla Ciebie. Nauka słupków reliefowych będzie pierwszym krokiem do opanowania bardziej skomplikowanych ściegów.


Wykonanie pojedynczych słupków reliefowych jest stosunkowo proste. Ruch szydełka pozostaje taki sam jak w przypadku zwykłych słupków. Zmienia się tylko miejsce lądowania naszego szydełka tuż po pierwszym narzuceniu włóczki.


Słupki reliefowe możemy podzielić na te wykonywane od przodu, jak i te wykonywane od tyłu
. Znajomość obu technik pozwala na wykonanie popularnych warkoczy oraz ściągaczy. Osobiście uwielbiam używać słupków reliefowych do tego, by w efektowny sposób wykończyć dolną część swetra i rękawy.


Nie chciałabym, żeby lekcja była zbyt nudna, dlatego później pokażę Ci, jak wykorzystać słupki reliefowe do wykonania dziecięcego kocyka (oczywiście wzór możesz wykorzystać też przy tworzeniu innych rzeczy np. szalika lub poduszki).

ścieg waflowy na szydełku


Tak jak już wspomniałam we wstępnie, słupki reliefowe wykonywane są w bardzo podobny sposób do zwykłych słupków. Zamienia się tylko miejsce, w które włożymy nasze szydełko tuż po pierwszym narzuceniu włóczki.
Poniżej pokazuję miejsce, gdzie powinno „lądować” nasze szydełko. Pierwsze zdjęcie dotyczy słupków reliefowych nabieranych od przodu, drugie – słupków reliefowych nabieranych od tyłu.

słupki reliefowe nabierane od przodu

Jak zrobić słupki reliefowe nabierane od tyłu

Jak zrobić słupki reliefowe nabierane od przodu1. Wykonaj kilkanaście oczek łańcuszka. Pierwszy wykonany przez Ciebie rządek powinien składać się z samych słupków.

szydełkowanie dla początkujących
szydełkowanie prosty wzór


2. Zrób trzy oczka zwrotne i odwróć robótkę, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony. Te trzy pierwsze oczka zastąpią Ci pierwszy słupek.

szydełkowanie podstawy
lekcje od kreatywnych babek


3. Narzuć włóczkę i wkłuj szydełko w sposób pokazany na poniższym zdjęciu. Wygląda to trochę tak, jakbyś chciała opleść szydełkiem słupek.

lekcje szydełko kreatywne babki


4. Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij wokół słupka z poprzedniego rzędu. Na Twoim szydełku pojawią się trzy pętelki.

lekcje szydełkowania kreatywne babki
lekcje kreatywne babki


5. Narzuć włóczkę i przeciągnij ją przez dwie pętelki.

szydełko kreatywne babki
szydełkowanie kreatywne babki


6. Ponownie narzuć włóczkę i przeciągnij przez kolejne dwie. Zrobiłaś swój pierwszy słupek reliefowy.

szydełko jak zacząć
szydełko podstawy


7. Rób na zmianę jeden zwykły słupek i jeden słupek reliefowy nabierany od przodu. Dzięki temu zauważysz, że słupki reliefowe nabierane od przodu są wypukłe.

Jak zrobić słupki reliefowe


8. Po zakończeniu rzędu spruj swoją pracę i zacznij naukę słupków reliefowych nabieranych od tyłu.

Jak zrobić słupki reliefowe nabierane od tyłu


1. Wykonaj kilkanaście oczek łańcuszka. Pierwszy wykonany przez Ciebie rządek powinien składać się z samych słupków.


2. Zrób trzy oczka zwrotne i odwróć robótkę, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

Jak zrobić słupki reliefowe


3. Narzuć włóczkę i wkłuj szydełko w sposób pokazany na poniższym zdjęciu. W razie czego, wróć do zdjęć, które pokazywałam na początku tej lekcji.

kurs szydełkowanie online
kurs szydełko online


4. Narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij obok słupka z poprzedniego rzędu. Na Twoim szydełku pojawią się trzy pętelki.

szydełkowanie lekcja za darmo
szydełkowanie lekcje online


5. Narzuć włóczkę i przeciągnij ją przez dwie pętelki.

Jak zrobić słupki reliefowe
Jak zrobić słupki reliefowe


6. Ponownie narzuć włóczkę i przeciągnij przez kolejne dwie.

szydełkowanie jak zacząć
szydełko od podstaw


7. Tak samo, jak w pierwszym ćwiczeniu, wykonuj na zmianę zwykły słupek i słupek reliefowy nabierany od tyłu. Zauważysz, że słupki reliefowe nabierane od tyłu, zaczynają się „chować”.

Jak zrobić słupki reliefowe nabierane od tyłuObiecałam Ci, że pod koniec tej lekcji, pokażę Ci, jak wykorzystać słupki reliefowe w praktyce. Namawiam Cię do tego, żebyś razem ze mną wykonała niewielką próbkę ściegiem, który jest określany jako ścieg waflowy / wafelkowy. Bez problemu można go wykorzystać do zrobienia szalika lub dziecięcego kocyka. Jeżeli będziesz potrzebowała instrukcji w formie filmu, znajdziesz ją w tym miejscu:


1. Na samym początku musisz wykonać łańcuszek składający się z wielokrotności liczby 3 i dodać do niego jeszcze dwa oczka (ja wykonałam 18 oczek + 2, czyli 20). Odwracamy robótkę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.


2. Teraz musimy zrobić rząd składający się z samych słupków. Pierwszy z nich powinien zostać wrobiony w czwartym oczku łańcuszka (liczymy od strony szydełka, pomijamy tę pętelkę, którą mamy na szydełku).

szydełkowanie podstawy
prosty wzór na kocyk dla dziecka na szydełku


3. Robimy trzy oczka zwrotne i odwracamy pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony. Pamiętaj o tym, że trzy oczka zwrotne zastępują nam pierwszy słupek. Od tego momentu w każdym kolejnym oczku powtarzamy sekwencję – słupek reliefowy nabierany od przodu, zwykły słupek, zwykły słupek. Bardzo ważne jest to, by w ostatnim słupku z poprzedniego rzędu zrobić zwykły słupek. Dzięki temu cała praca będzie lepiej się układała. Pamiętaj też o trzech oczkach zwrotnych, które zastąpią pierwszy słupek z kolejnego rzędu.

wzór na kocyk na szydełku
ścieg na szydełko na kocyk


4. W trzecim rzędzie, w każdym kolejnym słupku, powtarzamy sekwencję: zwykły słupek, słupek reliefowy, słupek reliefowy. Kontynuujemy do końca rzędu. W ostatnim słupku z rzędu robimy zwykły słupek. Robimy trzy oczka zwrotne i odwracamy pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

Jak zrobić słupki reliefowe
ścieg wafelkowy n szydełku


5. Powtarzamy na zmianę punkty 3 i 4.

ścieg waflowy na szydełku


6. Po kilku rzędach zauważysz, że robótka z jednej strony zaczyna przypominać wafelek.

Jak zrobić słupki reliefowe
Jak zrobić słupki reliefowe

Dodatkowy film związany z tym tematem znajdziesz w wyróżnionych relacjach “Wzorki we wtorki” na moim instagramowym koncie https://www.instagram.com/kreatywnebabki/


Wiesz już jak wykonać ścieg wafelkowy. Jeżeli Ci się spodobał, możesz wykorzystać go do zrobienia większej pracy takiej jak: szalik lub kocyk dziecięcy.

Na koniec jeszcze raz przypomnę, że możesz pobrać tę lekcję w formie pliku PDF. Wydrukuj ją, włóż do segregatora i korzystaj, kiedy tylko tego potrzebujesz.

W razie wątpliwości – napisz do mnie,


Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *