proste mitenki na szydełku jak zrobić
Jesień,  Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe

Mitenki na szydełku — darmowy wzór

Jednym ze wpisów, który odwiedzacie u mnie najchętniej, jest ten wyjaśniający, jak zrobić mitenki. Pomyślałam, że najwyższa pora, by opublikować kolejny wzór na rękawiczki tego typu. Sam proces tworzenia mitenek jest niemal identyczny z tym, który prezentowałam w Waszym ulubionym wpisie. Zmienia się natomiast ozdobny wzór, który będzie widoczny na wierzchu szydełkowych mitenek. Mam nadzieję, że efekt mile Was zaskoczy.


Na wstępie zaznaczę, że w razie jakichkolwiek niejasności możecie do mnie napisać za pośrednictwem profilu na Instagramie. Znajdziecie go w tym miejscu -> Kreatywne Babki

Na moim profilu został opublikowany film, na którym tłumaczę, w jaki sposób wykonywać poszczególne części pracy. Jeżeli poniższa instrukcja wyda Ci się niejasna (niektóre rzeczy naprawdę trudno opisać), film https://www.instagram.com/p/CjR6W-nsNv0/powinien wszystko wyjaśnić.

Mitenki na szydełku — potrzebne materiały

Do wykonania mitenek na szydełku będziesz potrzebowała:

  • szydełek 5 mm (4,5 mm też będzie ok) oraz 4 mm
  • dwa motki włóczki DROPS Merino Extra Fine (możesz zastąpić inną, podobną)
  • nożyczek
  • igły dziewiarskiej (jeżeli jej nie masz, nic nie szkodzi, poradzimy sobie także bez niej).

Mitenki na szydełku — jak to zrobić?

  1. Sięgnij po szydełko 5 mm i wykonaj łańcuszek liczący 33 oczka.
mitenki na szydełku

2. Pierwszy rząd zrobimy przy pomocy półsłupków. Pierwszy z nich, zrób w drugim oczku naszego łańcuszka bazowego. Na końcu rzędu wykonaj jedno oczko zwrotne. Możesz przeliczyć, czy Twoja praca liczy teraz 32 półsłupki. Jeżeli tak, wszystko jest w porządku. Zmień szydełko na mniejsze.

mitenki na szydełku

3. Odwróć pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony. Kolejne cztery rzędy wykonamy przy pomocy półsłupków wrabianych wyłącznie za tylną nitkę. Na zdjęciu znajdującym się pod tym punktem pokazuję, w które miejsce powinno trafiać twoje szydełko. Na jeden półsłupek z poprzedniego rzędu przypada jeden nowy. Pamiętaj, by na końcu każdego rzędu wykonać jedno oczko zwrotne. Dzięki temu, boki Twojej pracy pozostaną równe.

mitenki na szydełku jak zrobić
mitenki na szydełku darmowy wzór
jak zrobić mitenki na szydełku
rękawiczki na szydełku

4. Teraz przechodzimy do wykonania naszego ozdobnego wzoru. Zrób trzy zwykłe półsłupki i zatrzymaj się. Zanim przejdziesz do robienia kolejnego półsłupka, wykonaj trzy oczka łańcuszka i zamień je w pikotek. W tym miejscu, zobaczysz jak to zrobić -> pikotki.

W ten sposób zrobiłaś pierwszy pikotek. Dokładnie z ten sam sposób musisz przerobić resztę rzędu. Czyli w kolejnym oczku — zwykły półsłupek, w kolejnym — zwykły półsłupek, w kolejnym półsłupek + pikotek. Na końcu rzędu powinnaś wykonać dwa zwykłe półsłupki. Gdy cały rządek będzie gotowy, wykonaj trzy oczka zwrotne (są nam potrzebne, by nasze szydełko znalazło się na odpowiedniej wysokości).

5. W tym rzędzie, w każdym pikotku musisz zrobić po trzy półsłupki. W tym celu należy włożyć szydełko w sam środek pikotka, następnie narzucić włóczkę i przeciągnąć w taki sposób, by możliwe było wykonanie półsłupka. Na samym końcu rzędu wykonaj słupek, a następnie jedno oczko zwrotne.

6. Wykonaj dwa rzędy przy pomocy zwykłych półsłupków.

7. Powtarzamy rzędy nr. 4 i 5.

8. Wykonaj 14 rzędów przy pomocy półsłupków wrabianych za tylną nitkę. Podobnie jak na początku naszej pracy, tak samo i teraz na jeden półsłupek z poprzedniego rzędu przypada jeden nowy.

9. Większość pracy jest już za nami. Powinnaś trzymać w swoich rękach prostokątną robótkę. Zajmiemy się jej krótszymi bokami. Będzie nam zależało na tym, by je nieco wyrównać. Na podstawie krótszego boku musimy wykonać teraz jeden rząd składający się z samych półsłupków. Ja robię to w taki sposób, że na jeden rząd wykonanej robótki przypada mi jeden półsłupek. Wbijam się w te największe przestrzenie i robię półsłupki tak jak zawsze. Drugi rząd wykonuję przy pomocy oczek ścisłych.

mitenki na szydełku

10. Nie pozostało nam nic innego jak tylko zszyć (na lewej stronie) dłuższe boki naszych mitenek. Możesz zrobić to za pomocą półsłupków lub wykorzystać do tego celu włóczkę i igłę dziewiarską. Pamiętaj tylko o pozostawieniu miejsca na kciuk!

mitenki na szydełku
mitenki na szydełku jak zrobić

11. Teraz wywijamy rękawiczki na drugą stronę i gotowe. Można cyknąć zdjęcia na Instagram / Facebook/ Pinterest i mnie na nim oznaczyć 😉

proste mitenki na szydełku darmowy wzór

Miłego dnia Kreatywne Babeczki 🙂
P.S. W tym miejscu znajdziesz poprzedni wzór na szydełkowe mitenki: szydełkowe mitenki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *