dynia na szydełku krok po kroku
Podstawy szydełkowania

Dynia na szydełku krok po kroku

Zupa dyniowa, dyniowe dekoracje, a nawet dyniowa maseczka — dynia to zdecydowanie bohater tego miesiąca! A skoro tak, to zaraz pokażę Ci, jak krok po kroku zrobić dynię na szydełku.

Dynia na szydełku krok po kroku


Co będzie Ci potrzebne do wykonania dyni na szydełku?


Po pierwsze — włóczka. Tak naprawdę możesz wybrać dowolną. Ja wykorzystałam końcówkę Big Merino DROPS (została mi po wykonaniu tej opaski -> opaska na szydełku). Ciebie też namawiam do tego, by do tego projektu wykorzystać to, co zostało Ci po wykonaniu innych prac.


Drugą rzeczą, którą musisz mieć, jest oczywiście szydełko. Do włóczki Big Merino możesz wykorzystać te o numerze 4 lub 5. W przypadku, w którym sięgasz po inną niż ja włóczkę, kieruj się zaleceniami podanymi przez jej producenta. Informację o polecanym szydełku znajdziesz na etykiecie znajdującej się wokół motka.


Przyda się także igła dziewiarska, nożyczki, kulka silikonowa (ewentualnie inne wypełnienie), patyczek i ozdobny sznureczek.

Dynia na szydełku krok po kroku jak zrobić dynię na szydełku


Dynia na szydełku krok po kroku


W naszej pracy wykorzystamy słupki reliefowe. Dzięki nim nasza dynia będzie miała odpowiednią fakturę. Jeżeli jeszcze nigdy ich nie robiłaś, zapraszam Cię do tego wpisu -> Jak zrobić słupki reliefowe.


Jeżeli naukę słupków reliefowych masz już za sobą, możemy zabrać się za przygotowanie naszej robótki. Od razu chciałabym zaznaczyć, że moja dynia jest niewielkich rozmiarów. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by Twoja była większa. Ważne jest to, by szerokość i długość robótki były utrzymane w proporcjach 1:3 (mniej więcej). W mojej ocenie do większych dyń warto użyć grubszych włóczek — takie po prostu lepiej wyglądają. No i nie ukrywajmy — zdecydowanie szybciej się je wtedy robi.


Dynia na szydełku – krok pierwszy


Swoją pracę zaczynam od wykonania łańcuszka, który ma długość 15 cm. Odwracam go tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony. Cały pierwszy rząd przerabiam przy pomocy słupków. Pierwszy z nich wykonuję w czwartym oczku łańcuszka bazowego. Na jedno oczko łańcuszka bazowego przypada jeden słupek. Na samym końcu pierwszego rzędu wykonuję trzy oczka łańcuszka (zastępują mi pierwszy słupek w kolejnym rzędzie).

Jak zrobić dynię na szydełku
Dynia na szydełku krok po kroku


Dynia na szydełku – krok drugi


Drugi rząd składa się z wykonywanych na przemian zwykłego słupka i słupka reliefowego nabieranego od przodu.

Dynia na szydełku krok po kroku


Dynia na szydełku – krok trzeci


Trzeci rząd wykonuję robiąc na zmianę zwykły słupek i słupek reliefowy nabierany od tyłu. Wygląda to tak, że w miejscach, w których wcześniej (w poprzednim rzędzie) robiłam zwykły słupek, teraz też wykonuję zwykły słupek. Natomiast tam, gdzie w poprzednim rzędzie był wykonany słupek reliefowy nabierany od przodu, teraz jest słupek reliefowy nabierany od tyłu. Dzięki temu na prawej stronie robótki słupki reliefowe układają się w wypukłe pasy (mam nadzieję, że wiecie, co mam na myśli 😉 ) i uzyskujemy pożądaną strukturę.

Dynia na szydełku krok po kroku


Dynia na szydełku – krok czwarty


Powtarzam krok drugi i trzeci tak długo aż wysokość mojej robótki osiągnie około 5 cm (Jeżeli Wam wychodzi trochę inaczej, bo na przykład przerabiacie słupki ściślej niż ja, to daję znać, że lepiej zrobić 5,5 cm niż 4,5 cm).

Dynia na szydełku krok po kroku


Dynia na szydełku – krok piąty


Tak przygotowaną pracę musimy teraz odpowiednio zszyć. Składamy naszą pracę wzdłuż dłuższego boku. Prawa strona dotyka prawej. Krótsze boki zszywamy dowolną metodą (ja zrobiłam to półsłupkami).

Dynia na szydełku krok po kroku


Dynia na szydełku – krok szósty


Dolną część dyni fastrygujemy. Pisząc inaczej — przekładamy nawleczoną igłę z nitką pomiędzy oczkami słupków raz od przodu raz od tyłu. Na koniec ciągniemy za nitkę, tak by boki zbiegły się do środka. Zabezpieczamy pracę przed spruciem. Spokojnie możecie zrobić zwykły duży supełek — i tak nie będzie go widać. Przewracamy robótkę na prawą stronę. Do środka wkładamy kulkę silikonową. Nasz szydełkowa dynia powinna zostać dobrze wypchana.

Dynia na szydełku krok po kroku
prosta dynia na szydełku
szydełkowa dynia


Dynia na szydełku – krok siódmy


Teraz musimy zszyć górną część naszej dyni. Robimy to w ten sam sposób, w który zszywałyśmy dół naszej pracy tzn. fastrygujemy i pociągamy za nitkę, by boki zeszły się do środka. Nie odcinajcie włóczki!

dynia z włóczki
jesienne ozdoby na szydełku


Dynia na szydełku – krok ósmy


Aby dynia nabrała odpowiedniego kształtu, musimy przeszyć ją kilka razy od góry do dołu i z powrotem. Dzięki temu przestanie być zwykłą kulką 😉 Gdy ten etap będziecie miały już za sobą pozostanie włożenie do środka naszej dyni niewielkiego patyczka. Jeżeli macie ochotę, możecie zawiązać też ozdobny sznureczek.

szydełkowanie nauka
lekcje szydełkowania jak zrobić dynię
dynia na szydełku schemat
dynia na szydełku wzór
dynia na szydełku schemat
dynia na szydełku schemat


Gotowe!
Miłego dnia Kreatywne Babeczki 🙂

Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *