Opaska na szydełku krok po kroku
Podstawy szydełkowania

Jak zrobić opaskę na szydełku i jednocześnie poćwiczyć przerabianie półsłupków nawijanych

Frazy takie jak ” opaska na szydełku schemat ” czy ” opaska na szydełku wzory” stały się ostatnio bardzo popularne. Wynika z tego, że październik jest tym miesiącem, w którym intensywnie szykujecie się na zmianę pogody. Z tego powodu wychodzę naprzeciw i w dzisiejszym wpisie pokazuję bardzo prosty sposób na wykonanie swojej pierwszej opaski na szydełku.


Dzisiejszy tutorial jest idealny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkowaniem. Nasza opaska tak naprawdę będzie się składała z dwóch powtarzających się rzędów. Oba bazują na półsłupkach nawijanych. Jeżeli jeszcze nigdy ich nie robiłaś, to serdecznie zapraszam Cię do lekcji szydełkowania nr 5 w której wyjaśniam co i jak.

Swoją drogą jest to niezła metoda na poćwiczenie owych półsłupków nawijanych.

W tym miejscu znajdziesz krótkie filmy, które pomogą Ci podczas tworzenia Twojej opaski – > Kreatywne Babki


Prosta opaska na szydełku — potrzebne materiały

Jak zrobić opaskę na szydełku schemat
  • Szydełko nr 5 oraz szydełko nr 4
  • Włóczka Big Merino (DROPS) lub podobna
  • Igła dziewiarska
  • Nożyczki

Jak zrobić opaskę na szydełku schemat

Opaska na szydełku – krok pierwszy

Pierwszym krokiem jest wykonanie łańcuszka, który będzie mierzył około 62 cm. W tym miejscu chcę zaznaczyć, że mój łańcuszek podczas mierzenia jest wyraźnie napięty. Zarówno łańcuszek bazowy, jak i cały pierwszy rząd wykonuję szydełkiem nr 5. Dlaczego? Dzięki temu będzie nieco luźniejszy, co sprawi, że szydełkowanie stanie się łatwiejsze. Nie będzie też różnił się od pozostałej części naszej opaski – przeważnie pierwszy rząd jest nieco “ściślejszy”.

Opaska na szydełku – krok drugi

Przechodzimy do wykonania pierwszego rzędu. Odwracamy nasz łańcuszek tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony. Robimy narzut, wkładamy szydełko w trzecie oczko łańcuszka i wykonujemy pierwszy półsłupek nawijany. Dokładnie to samo robimy w każdym kolejnym oczku łańcuszka bazowego. Na samym końcu rzędu, zrób dwa oczka zwrotne. Pamiętaj, że te dwa oczka zastąpią w kolejnym rzędzie pierwszy z półsłupków nawijanych. Teraz musisz odwrócić pracę tak, by było możliwe szydełkowanie od prawej do lewej strony.

Opaska na szydełku – krok trzeci

Kolejny rząd także będzie składał się z półsłupków nawijanych. Zmieni się tylko miejsce, w które będzie trafiało nasze szydełko. Tradycyjnie haczyk wkładamy pod dwie niteczki układające się w literkę V. Tym razem będzie inaczej. Gdy popatrzycie na swoją robótkę, zobaczycie, że z przodu (pod nitkami układającymi się w literkę V) znajdują się jeszcze jedna niteczka. To właśnie pod nie powinno trafić Twoje szydełko po tym, jak wykonasz narzut. Sam ruch szydełka pozostaje taki sam jak w przypadku pozostałych półsłupków nawijanych.

Dlaczego zmieniło się miejsce, w które trafia haczyk szydełka? Dzięki temu na prawej stronie naszej opaski pojawi się ciekawa faktura. Szybko zauważysz pojawiające się tam “warkoczyki” z niteczek układających się w literkę V.

Opaska na szydełku – krok czwarty

Teraz nie pozostaje nic innego, jak wykonywać na zmianę rzędów opisanych w punktach dwa i trzy. Moim zdaniem, opaska wygląda najlepiej, gdy przerobi się ich 10 lub 12.

Opaska na szydełku – krok piąty

Baza naszej opaski jest już gotowa. Teraz nie pozostaje nic innego jak zszyć oba końce naszej opaski. Tę metodę dobrze już znacie. Pokazywałam ją przy okazji tworzenia opaski z półsłupków oraz w tym instagramowym wpisie. Ponieważ bardzo lubię ten sposób, skorzystam z niego jeszcze raz. Co po kolei robię?

Układam opaskę tak, by widzieć jej prawą stronę, a następnie chwytam za boki opaski i układam tak, by połączyły się na środku naszej opaski. Każdy z boków składam na pół.

Układam zagięte boki na zakładkę (nie wiem jak to inaczej opisać, dlatego proszę Cię, żebyś zwróciła uwagę na poniższe zdjęcia).

Zagięte i ułożone na zakładkę boki zszywam przy pomocy nawleczonej igły dziewiarskiej. Bardzo ważne jest to, by igła przechodziła przez wszystkie cztery warstwy. Przeciągam ją raz od dołu ku górze a raz od góry do dołu. Jeżeli chcesz lepiej zabezpieczyć swoją robótkę to możesz przeszyć opaskę dwa razy.

Teraz pozostaje zabezpieczyć opaskę przed spruciem i przewrócić ją na prawą stronę.

Nasza opaska na szydełku jest już gotowa. Odwiedź mnie na Instagramie @KreatywneBabki i pochwal się swoją pracą.

Miłego dnia Kreatywne Babeczki,
Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *