Ubranka dla noworodka na szydełku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe,  ubranka na szydełku

Ubranka dla noworodka na szydełku — jak zrobić szydełkowe rampersy

jak zrobić ubranka dla noworodka na szydełku

Jakiś czas temu, za pośrednictwem mediów społecznościowych, pytałam Was o to, jakie treści są dla Was najbardziej interesujące. Wśród odpowiedzi znalazły się pytania o to, jak zrobić ubranka dla noworodka na szydełku. Ponieważ jestem obecnie w dziewiątym miesiącu ciąży i bobaskowy świat stał mi się naprawdę bliski, postanowiłam podjąć to wyzwanie i pokazać jeden z projektów, który będzie odpowiedni także dla osób początkujących. Z podstawową wersją poradzą sobie nawet te osoby, które na szydełku potrafią zrobić wyłącznie słupki. No dobra, oczka ścisłe i łańcuszek też będą potrzebne.

jak zrobić ubranka dla noworodka na szydełkuOsobiście uważam, że naukę tworzenia ubrań na szydełku, warto zacząć właśnie od stworzenia czegoś (np. sweterka, sukienki, czapeczki) dla dziecka. Szybko poznamy główną zasadę tworzenia danej rzeczy, a w razie pomyłki nie będziemy zmuszone zbyt wiele pruć. Jeszcze jedną zaletą takich małych ubranek jest to, że do ich wykonania nie potrzeba zbyt wiele włóczki.Czego będziesz potrzebowała do wykonania rampersów?

Ubranka dla noworodka na szydełkuPrawdopodobnie Cię zaskoczę, bo do wykonania rampersów na szydełku będziesz potrzebowała tylko JEDNEGO motka włóczki Drops Baby Merino. Ta włóczka jest naprawdę wydajna i ma fantastyczny skład –100% mięciutkiej wełny z merynosa. Brzmi dobrze prawda? Osobiście skusiłam się na kolor waniliowy, ale Ty oczywiście możesz wybrać ten, który podoba Ci się najbardziej.

Posłuchałam producenta i do włóczki dobrałam szydełko 3mm. Jeżeli chcesz, by twoja praca była dosyć zwarta, możesz też sięgnąć po szydełko 2,5mm. Zdecyduj się na mniejszy rozmiar także wtedy, gdy zamierzasz wykonać całą pracę wyłącznie przy użyciu słupków (czyli w wersji dla osób początkujących).

Przydadzą się także dwa niewielkie guziczki, igła, dwa znaczniki (ewentualnie agrafki lub kawałek włóczki w kontrastowym kolorze) oraz nożyczki.


Jak poradzić sobie z dopasowaniem rozmiaru?

jak zrobić na szydełku ubranka dla noworodkaPrzyznam, że na początku zastanawiałam się nad tym, co zrobić, by dopasować rozmiar rampersów do maluszka, który ma się wkrótce pojawić na tym świecie. Wcześniejsza przymiarka z oczywistych względów nie jest przecież możliwa. Postanowiłam więc dopasować wielkość rampersów do ubranek, które już czekają na moją córeczkę.

Przyjmuje się, że na większość noworodków będzie pasował rozmiar 56. Z tego powodu wyciągnęłam z szafy body, właśnie w tym rozmiarze. Dzięki temu miałam jako takie pojęcie, jakiej wielkości powinny być robione przeze mnie rampersy oraz pozostałe ubranka dla noworodka na szydełku. Polecam Ci skorzystać z podobnego rozwiązania. Wyciągnij ubranko w rozmiarze, który Cię interesuje i zwyczajnie zmierz jego długość oraz szerokość na wysokości klatki piersiowej, oraz bioderek. Jeżeli nie masz ubranka, które mogłoby stanowić dla Ciebie taki wzór, skorzystaj z rozmiarówek dostępnych na internetowych stronach sklepów z ubrankami dla dzieci.Ubranka dla noworodka na szydełku – w jaki sposób wykonać przednią część rampersów?ETAP 1

(wersja dla osób początkujących)Tak jak już wspomniałam, całe ubranko można wykonać niemal wyłącznie przy użyciu słupków. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak je zrobić, to zapraszam Cię do tego wpisu → https://www.kreatywnebabki.pl/?p=293. Jeżeli słupki nie stanowią dla Ciebie problemu, czytaj dalej.

1. W przypadku ubranka, które wykorzystywałam jako wzór, szerokość body na wysokości klatki piersiowej wynosiła 13 cm. Łańcuszek bazowy musiał mieć długość zbliżoną do tego wymiaru. Zaczęłam więc od wykonania 27 oczek łańcuszka. Fajnym trikiem jest zrobienie łańcuszka bazowego szydełkiem większym o rozmiar większym niż pozostała część pracy. Dzięki temu cała robótka ładniej się układa, a pierwszy rząd nie jest zbyt mocno ściągnięty/ zbity.

jak zrobić ubranka dla noworodka na szydełku2. Gdy twój łańcuszek bazowy jest już gotowy, musisz zrobić osiem rzędów składających się samych słupków. U mnie w każdym rzędzie było ich 24. Górna część rampersów jest już gotowa. Czy ja już wspominałam, że to będzie naprawdę łatwe?

Ubranka dla noworodka na szydełkuETAP 1

(wersja dla osób zaawansowanych)


1. Rampersy można zrobić wykorzystując wyłącznie słupki. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeżeli masz ochotę, możesz skorzystać też ze swojego ulubionego wzoru, ewentualnie wykorzystać na górną część rampersów, opisywany wcześniej na blogu, ścieg babuni -> https://www.kreatywnebabki.pl/?p=485 lub ścieg wafelkowy -> https://www.kreatywnebabki.pl/?p=331.

W przypadku ściegu babuni zacznij od łańcuszka składającego się z liczby oczek podzielnej przez 3, po czym dodaj jeszcze jedno oczko (jeżeli chcesz zrobić rampersy w rozmiarze 56, zacznij więc od 25 oczek łańcuszka); w przypadku ściegu wafelkowego liczba oczek musi być podzielna przez trzy, następnie trzeba dodać jeszcze dwa oczka (przy rozmiarze 56 zacznij więc od 26 oczek łańcuszka).

W przypadku moich prac jedną parę rampersów wykonałam wyłącznie przy użyciu słupków, drugą przy użyciu półsłupków oraz „ściegu krzyżykowego”. Przyznam, że bardzo podobał mi się ten efekt.

rampersy do sesji noworodkowej2. Wybierz najbardziej odpowiadający Ci ścieg i wykonaj nim prostokąt o wymiarach 13cm na 8 cm.ETAP 2

(wersja dla osób początkujących i zaawansowanych)


3. Kolejnym etapem jest zrobienie tej części, w której będzie znajdował się brzuszek i pupa naszego bobaska. Sięgnij po miarkę i zmierz szerokość ubranka na wysokości bioderek. U mnie jest to 15 cm. Oczywiście mnożymy szerokość razy dwa (przód i tył).

Bez wyciągania szydełka z ostatniego przerobionego słupka, kontynuujemy naszą pracę i wykonujemy łańcuszek, który zmierzony razem z wykonaną przez nas wcześniej robótką powinien mieć około 30 cm. Prawdopodobnie będziesz musiała wykonać 40 oczek łańcuszka. Tak było w moim przypadku.

rampersy na szydełku4. Łączymy ostatnie oczko łańcuszka z trzecim oczkiem pierwszego słupka z ostatniego rzędu naszej robótki. Robimy to przy pomocy oczka ścisłego. Pilnujemy też, by podczas tego procesu nasz łańcuszek się nie skręcił. Na zdjęciach pokazuję, co dokładnie mam na myśli. Dzięki temu, zamiast rzędów, zaczniemy robić okrążenia. Będziemy musiały zrobić ich dziewięć.

rampersy jak je zrobić szydełko
rampersy instrukcja5. W każdym oczku łańcuszka oraz w każdym słupku z naszej robótki powinien pojawić się jeden nowy słupek. Pamiętaj, by każde okrążenie kończyć oczkiem ścisłym (bo musimy połączyć ze sobą jego początek i koniec), a zaczynamy od zrobienia trzech oczek łańcuszka (zastępują pierwszy słupek w danym okrążeniu). Na tym etapie nasza praca powinna wyglądać mniej więcej w taki sposób jak na zdjęciu poniżej.

Ubranka dla noworodka na szydełku
rampersy szydełkoUWAGA! Jeżeli jesteś osobą zaawansowaną, swoim ulubionym ściegiem. Cała praca będzie przez to wyglądała ciekawiej.ETAP 3

(wersja dla osób początkujących i zaawansowanych)


6. W tym etapie zrobimy miejsce, przez które nasz maluszek będzie mógł przełożyć nóżki. Nie będziemy już pracowały na okrążeniach, lecz ponownie powrócimy do przerabiania rzędów. Zanim to zrobimy, musimy oddzielić przednią i tylną część robótki. W tym celu odliczamy z przedniej strony 30 słupków. Muszą znajdować się idealnie pośrodku naszej pracy (tak, by po bokach były równe odstępy). Dla wygody możemy użyć znaczników.

ubranka do sesji noworodkowych7. Robimy pierwszy rząd składający się z 30 nowych słupków. W kolejnych rzędach nasza praca powinna zacząć się zwężać. Dlatego od tego momentu, krańcowe dwa słupki (z obu stron robótki) będziemy przerabiać razem (czyli będziemy łączyły dwa słupki w jeden). W ten sposób robimy 6 rzędów. Ostatni rząd powinien składać się z 18 słupków.

ubranka do sesji foto szydełko8. W niemal identyczny sposób robimy tylną część naszej pracy. Z tyłu zaczynam od wykonania rzędu składającego się z 34 słupków (pamiętajmy, że maluch na swoją pupę potrzebuje nieco więcej przestrzeni). Tak samo, jak w przypadku przedniej części, w każdym kolejnym rzędzie, dwa krańcowe słupki przerabiamy razem. W ten sposób robimy 8 rzędów. Ostatni rząd powinien składać się z 18 słupków.

Jak zrobić szydełkowy rampers
Ubranka dla noworodka na szydełku9. Zszywamy ze sobą ostatnie rzędy przedniej i tylnej części rampersa (pamiętaj o tym, żeby zrobić to na lewej stronie).

jak zrobić rampers na szydełku

Rampersy są już prawie gotowe. Pozostało nam już zrobienie szelek i przyszycie guziczków.Etap 4

10. Szelki rampersów wykonamy także przy pomocy słupków. Szelki to nic innego jak paski składające się z 20 rzędów słupków (w każdym rzędzie powinno być po pięć słupków). Paski te powinny być przyszyte do tylnej części rampersa.

11. Co nam jeszcze zostało? Przyszycie guziczków. Ponieważ chcemy, by maluchowi było wygodnie, umieszczamy je z przodu robótki. Przyszycie ich z przodu ma też tę zaletę, że zdecydowanie ułatwi nam to ubieranie naszego malucha.

ubranka dla noworodka sesje foto
Ubranka dla noworodka na szydełku
Ubranka dla noworodka na szydełku
ubranka na sesje noworodkowe

Ubranka dla noworodka na szydełku – jak uzyskać jeszcze lepsze efekty?


Rampersy są już gotowe. Oczywiście możemy jeszcze nad nimi popracować i obrobić górę oraz nogawki np. przy pomocy półsłupków. Dodatkowo możemy także:
-dodać do rampersów falbankę lub falbanki,
– dodać kokardkę,
– ozdobić rampersy przekładaną pomiędzy słupkami wstążeczką,
– zrobić kieszonkę lub kieszonki,
– ozdobić rampersy haftowanym wzorem.Jak widzisz, możliwości modyfikacji tego wzoru jest naprawdę sporo.

Jeżeli masz ochotę, możesz podzielić się linkiem do tego wpisu z innymi osobami. Będzie mi też bardzo miło, jeżeli oznaczysz mnie na zdjęciu swojej pracy wykonanej przy pomocy tej instrukcji (np. na Instagramie lub FB). Użyj oznaczenia @kreatywnebabki.

Takie podejście sprawi, że na moją stronę mają szansę trafić nowe osoby, a ja będę mogła w dalszym ciągu tworzyć dla Ciebie kolejne bezpłatne treści. To uczciwe rozwiązanie 🙂

Daj znać jakie inne instrukcje na ubranka dla noworodków na szydełku, chciałabyś tu zobaczyć. Jest spora szansa, że spełnię Twoją prośbę 🙂

Do zobaczenia w kolejnym wpisie,
Kamila

2 komentarze

  • Natalia

    Witam , mogę wiedzieć w jaki sposób zrobiła pani tą dodatkową falbankę ? Jest prześliczna a niestety jestem początkująca

    • admin

      Z tego co pamiętam to pierwszy rząd przerobiłam słupkami, a w kolejnym rzędzie na jeden słupek zrobiłam trzy nowe. To sprawiło, że całość zaczęła się falować. Kolejne rzędy robiłam już na zasadzie, że na jeden słupek z poprzedniego okrążenia, przypadał jeden nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *