Jak się nauczyć szydełkować
Podstawy szydełkowania

Szydełkowanie dla początkujących. Kilka słów o tym, jak nauczyć się szydełkowania.

Dzień dobry Kreatywna Babeczko,


skoro zajrzałaś na tę stronę, to prawdopodobnie w Twojej głowie pojawił się pomysł, by zająć się nową dziedziną rękodzieła. Jeżeli szukasz informacji na temat tego, gdzie i jak nauczyć się szydełkowania, to bardzo dobrze trafiłaś. Opowiem Ci dzisiaj o tym, w jaki sposób się do tego zabrać.

Co jest potrzebne do szydełkowania


Co będzie Ci potrzebne do nauki szydełkowania?


W tym momencie mam dla Ciebie pierwszą dobrą informację. Do nauki szydełkowania będziesz potrzebowała jedynie:

  • szydełka,
  • włóczki,
  • notesu lub zeszytu, w którym będziesz zapisywała sobie najważniejsze informacje (możesz też skorzystać z przygotowanych przeze mnie plików PDF, które umieszczam pod konkretnymi artykułami).

Na późniejszym etapie przyda się kilka znaczników i igła dziewiarska. Możesz kupić je jednak już teraz, razem ze swoim pierwszym szydełkiem i pierwszą włóczką. Dzięki temu później nie wydasz dodatkowych pieniędzy na przesyłkę. Zarówno igła, jak i znaczniki kosztują około 3 zł więc to naprawdę nieduży wydatek.


Za cały zestaw startowy zapłacisz około 20 zł. W porównaniu z innymi dziedzinami rękodzieła to naprawdę niedużo. Ostrzegam Cię jednak, że zakupy nowych włóczek bywają uzależniające.


Dlaczego warto nauczyć się szydełkowania?

Jak zacząć szydełkować


Dla mnie szydełkowanie początkowo było sposobem na odreagowanie stresu. Z czasem uświadomiłam sobie, jak dużo możliwości mi ono daje. Nagle byłam w stanie wyczarować sobie kilka fajnych dodatków do mieszkania takich jak koszyczki (w tych zakochałam się na samym początku), pufy, dywaniki, plecaki, torby.


Później przyszedł czas na rzeczy, które mogłam wykorzystać, gdy było mi zimno. Mam tu na myśli różnego rodzaju szaliki, czapki, mitenki, opaski i swetry.


Okazało się też, że bez problemu jestem w stanie wyczarować maskotki, które mogą być fajnym prezentem dla młodszych członków mojej rodziny.


Jak widać, zastosowań szydełka jest naprawdę dużo. Jedyne, za czym nie przepadam to serwety i firanki. Jakoś nie wydaje mi się, że chciałabym mieć je w swoim własnym domu. Wydają mi się zbyt staromodne. No, ale może kiedyś jeszcze się do nich przekonam. Kto wie?

Jak zacząć szydełkować


Jak nauczyć się szydełkowania? Lepszy kurs, czy samodzielna nauka?


Jeżeli tylko masz możliwość skorzystania z pomocy, kogoś, kto już szydełkuje — zrób to. Być może Twoja mama, babcia lub siostra wiedzą jak zrobić łańcuszek, półsłupki i słupki. Warto o to zapytać.


Dużo łatwiej uczyć się, gdy ktoś na bieżąco może tłumaczyć Ci, jak ułożyć włóczkę, jak trzymać szydełko i przerabiać pierwsze sploty. Taka osoba ma też szansę zwrócić Ci uwagę na popełniane błędy. Dzięki temu nie nabawisz się złych nawyków.


Możesz też skorzystać z szeregu warsztatów związanych z szydełkowaniem. To super rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu. Nie musisz samodzielnie wyszukiwać wzorów, nauka jest łatwiejsza, wiesz, od czego zacząć. To też super sposób, żeby poznać interesujące osoby. Bardzo często jest tak, że osoby biorące udział w jednych warsztatach, pojawiają się też na innych wydarzeniach związanych z rękodziełem. W takich warunkach, naprawdę łatwo o nawiązanie nowych znajomości.


Nie oznacza, to jednak, że sama nie jesteś w stanie nauczyć się szydełkowania. Bo jesteś. Zamierzam Ci to udowodnić. Wszystkie lekcje, które pojawią się na stronie, mają na celu ułatwienie Ci tego zadania. Poza stroną, na której się znalazłaś, istnieje mnóstwo materiałów, z których możesz skorzystać. Musisz jednak wiedzieć, czego szukać.


Od czego zacząć naukę szydełkowania?

Jak nauczyć się szydelkować


W moim odczuciu najważniejsze jest opanowanie trzech rzeczy:
-łańcuszka, który pozwoli na wypracowanie odpowiedniego ruchu dłoni,
-półsłupków i półsłupków nawijanych (wykonywanie równych rzędów, dodawanie i zmniejszanie ich ilości),
-słupków (wykonywanie równych rzędów, dodawanie i zmniejszanie ich ilości).


Później przyda się też wiedza na temat tego, jak zrobić magiczne kółko oraz słupki reliefowe. Opanowanie tych kilku rzeczy pozwoli Ci na wykonanie naprawdę wielu prac m.in.: maskotek, ubranek, szalików, czy opasek.


Tak naprawdę podstaw szydełkowania jesteś w stanie nauczyć się w weekend. Oczywiście, możesz to wszystko rozłożyć w czasie. Nikt nie każe Ci się spieszyć.


Projekty na szydełku dla osób początkujących


Zdaje sobie sprawę z tego, że przerabianie w kółko tych samych splotów może być nużące. Na samym początku jest to jednak potrzebne. Nasza ręka musi przyzwyczaić się do wykonywania określonych ruchów. Powtarzanie tych samych czynności, sprawi też, że nasze sploty będą stawały się coraz równiejsze. Będziemy mieć kontrolę nad tym, czy poprawnie wykonujemy kolejne rzędy, zobaczymy, czy wrabiamy kolejne półsłupki, czy słupki tam, gdzie faktycznie powinny być.


Aby nasza motywacja nie osłabła, warto wybrać na początku jeden z niezbyt skomplikowanych projektów:


– SZALIK — dzięki niemu nauczymy się robić równe boki
– OPASKA- nie zabierze dużo czasu, a my będziemy mieć gotową rzecz, którą będziemy mogły się pochwalić i z której będziemy mogły od razu korzystać.

– GIRLANDA ZŁOŻONA Z TRÓJKĄTÓW — dzięki niej nauczysz się modelowania i nadawania odpowiednich kształtów swoim robótkom
– KOSZYCZEK Z PóŁSŁUPKÓW — to przedmiot bardzo często wykonywany na pierwszych warsztatach z szydełkowania
– PODKŁADKI POD KUBKI LUB TALERZE — dzięki nim nauczysz się, jak łączyć ze sobą poszczególne sploty.

W następnym wpisie pokażę Ci, jak wybrać włóczkę i szydełko do Twoich pierwszych projektów. Jeżeli masz do mnie jakieś pytania, napisz do mnie na Instagramie @kreatywnebabki

Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *