Jak zrobić torebkę na szydełku
Lekcje szydełkowania,  Podstawy szydełkowania,  Przedmioty użytkowe

Jak zrobić torebkę na szydełku? Prosta instrukcja dla początkujących.


Wakacje to najlepszy moment na bliższe i dalsze wycieczki. A co może przydać się nam podczas podróży? To przecież oczywiste! Torebka lub plecak! Dlatego dziś pokażę Ci, jak zrobić torebkę na szydełku. I to w sposób, który jest naprawdę prosty.

A tu możecie zobaczyć dodatkowe filmy i materiały https://www.instagram.com/kreatywnebabki/ Trzeba wejść w moje ostatnie insta story.

Torebka, którą dziś zrobimy, sprawdzi się też jako torba na zakupy. Istnieje szansa, że dzięki niej, podczas kolejnego wyjścia do „Żabki” będziesz pamiętała o tym, by zabrać ją z domu. Zapomnisz za to o niepotrzebnym kupowaniu reklamówek (przynajmniej mam taką nadzieję).

Jak zrobić torebkę na szydełku


Naszą torebkę możesz zrobić na kilka sposobów. Jeżeli w trakcie zorientujesz się, że masz za mało sznurka, możesz zrobić mniej okrążeń, wszyć zamek, a zamiast rączek zrobionych na szydełku użyć łańcuszka. Oczywiście końcowy efekt będzie inny, ale samą zasadę tworzenia takiej torebki, będziesz miała opanowaną. Niżej znajdziesz też trzy sposoby na zrobienie ścianek torebki. Dzięki temu możesz dopasować jej wygląd do tego, co Ci się najbardziej podoba.


Zanim zaczniesz, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób wykonać łańcuszek oraz półsłupki. Na szczęście, jakiś czas temu, zrobiłam osobne lekcje na te tematy. Jeżeli są to twoje pierwsze kroki związane z szydełkiem, zapraszam Cię do tych wpisów:
https://www.kreatywnebabki.pl/?p=91 – jak zrobić łańcuszek
https://www.kreatywnebabki.pl/?p=126 – jak zrobić półsłupki

Jeżeli półsłupki nie mają przed Tobą tajemnic, zapraszam Cię do dalszej części instrukcji pt. ” Jak zrobić torebkę na szydełku”


Jakich materiałów potrzebujesz do wykonania torebki na szydełku?

Jak zrobić torebkę na szydełku


W przypadku tej torebki korzystałam z bawełnianego sznurka 4mm w kolorze beżowym (akurat taki miałam w domu, możesz go jednak spokojnie zastąpić sznurkiem 3mm lub włóczką typu t-shirt yarn). Na wykonanie torebki w wersji nr 3 zużyłam prawie cztery motki sznurka. Każdy z nich miał 50mb.


Do sznurka dobrałam szydełko w rozmiarze 7. Chciałabym tu jednak zaznaczyć, że szydełka w rozmiarach 8 i 9 też będą się nadawały, torebka będzie wtedy po prostu mniej „zwarta”.


Przyda się nam też dobra pogoda, coś słodkiego i herbatka lub pyszna kawa. W końcu czasem będziemy musiały zrobić sobie przerwę prawda? 🙂


Przed przystąpieniem do pracy, zrób swoim dłoniom rozgrzewkę. Na pewno pamiętasz jeszcze kilka ćwiczeń z lekcji wychowania fizycznego. Dzięki temu dłonie nie będą bolały Cię podczas pracy. Pamiętaj też o robieniu przerw. Praca ze sztywnym sznurkiem nie należy do tych najprzyjemniejszych. Zwłaszcza na początku.


Jak zrobić torebkę na szydełku ? – robimy owalne dno


Zależy mi na tym, by torebka miała owalne dno. Nie chcę też, by była zbyt szeroka. Jak to zrobić?


1. Zrób 21 oczek łańcuszka (jeżeli chcesz, by Twoja torebka była szersza niż moja, możesz zrobić ich trochę więcej)

Jak zrobić torebkę na szydełku


2. Wbij szydełko w drugie oczko łańcuszka (liczymy od strony szydełka) i zrób pierwszy półsłupek. W tym samym miejscu zrób jeszcze jeden półsłupek. Będzie to wyglądało tak, jakby z pierwszego oczka wychodziły trzy półsłupki. Tak ma być. Zaznacz pierwszy z nich (czyli tak naprawdę pierwsze oczko łańcuszka). Dzięki temu będziesz wiedziała, w którym miejscu zaczyna się każde kolejne okrążenia.

torebka na szydełku jak zrobić


3. Następnie w każdym oczku łańcuszka przerabiaj po jednym półsłupku. Rób tak do momentu, aż w łańcuszku zostanie Ci jedno oczko.

torebka na szydełku jak zrobić


4. W ostatnim oczku zrób trzy półsłupki. Zauważysz, że twoja praca zacznie „zakręcać”, a twój sznurek „przechodzi” na drugą stronę łańcuszka.

torebka ze sznurka bawałnianego
torebka ze sznurka bawełnianego


5. Teraz będziemy robiły półsłupki po drugiej stronie łańcuszka. Pamiętaj, że chcemy zrobić okrążenie, a nie rządek. Oznacza to, że nasze szydełko znów wbijany w łańcuszek. Przerabiamy półsłupki aż do momentu, w którym dojdziemy do półsłupków przerabianych w drugim oczku. Zrób teraz oczko ścisłe i jedno oczko łańcuszka (zastąpi nam pierwszy półsłupek w drugim okrążeniu). W ten sposób zakończymy pierwsze okrążenie.


6. Zauważ, że w krańcowych oczkach łańcuszka mamy wykonane po trzy półsłupki. Ponieważ chcemy, by w drugim okrążeniu dno naszej torebki zaczęło się rozszerzać, w każdym z tych krańcowych półsłupków, musimy zrobić teraz po dwa nowe półsłupki. W pozostałych półsłupkach (czyli na całej długości) wrabiamy po jednym nowym półsłupku. Dzięki temu dno torebki stanie się nieco szersze.

Jak zrobić torbę na szydełku
Jak zrobić torebkę na szydełku
jak zrobić owalne dno torebki na szydełku


7. Na końcu drugiego okrążenia zrób oczko ścisłe i jedno oczko łańcuszka.

Jak zrobić torebkę na szydełku?Ponieważ, tak jak wspomniałam wcześniej, nie chcę, by dno mojej torebki było zbyt szerokie, przechodzę już do budowania ścianek.


Jak zrobić torebkę na szydełku ? – budowanie ścianek torby.


8. Chcę, by dno torebki wyraźnie odznaczało się od ścianek, dlatego kolejne okrążenie wykonamy, wkładając szydełko wyłącznie za tylną nitkę. W każdym półsłupku robimy po jednym nowym półsłupku. W każdym wkładamy szydełko tylko za tylną nitkę.

Jak zrobić torebkę na szydełku
Jak zrobić torebkę na szydełku
torebka ze sznurka bawełnianego
torebka ze sznurka


9. Ścianki można robić na wiele różnych sposobów. Chciałabym Ci zaproponować trzy opcje idealne dla osób początkujących.
I Możesz zrobić wszystkie okrążenia przy pomocy zwykłych półsłupków (w każdy półsłupek z poprzedniego okrążenia robimy po jednym nowym półsłupku).
II Możesz też robić półsłupki wrabiając je tylko za tylną nitkę (w każdy półsłupek z poprzedniego okrążenia robimy jeden nowy półsłupek). W tym przypadku wzór będzie już odrobinę ciekawszy.
III Możesz też skorzystać z trzeciego sposobu i robić sekwencję składającą się z jednego półsłupka i jednego oczka łańcuszka (ten sposób jest najszybszy, zużyjesz też najmniej sznurka). Tę trzecią opcję opisuję w punkcie 10 i 11.


UWAGA! Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, nie kończ okrążeń oczkiem ścisłym. Bez niczego przechodź do tworzenia kolejnych okrążeń. Dzięki temu pozbędziesz się nieestetycznego szwu.


10. Jeżeli zdecydowałaś się na trzecią opcję, pierwsze okrążenie musisz rozpocząć od wykonania półsłupka i jednego oczka łańcuszka. Przeskocz o jedno oczko w podstawie (w poprzednim okrążeniu) i zrób kolejny półsłupek i jedno oczko łańcuszka, znów przeskocz jedno oczko w podstawie i zrób półsłupek i oczko łańcuszka… W ten sposób wykonaj całe okrążenie.

Jak zrobić torebkę na szydełku


11. Kolejne okrążenia wykonuj w ten sam sposób, czyli wykonując półsłupek i oczko łańcuszka. Po wykonaniu tych dwóch rzeczy Twoje szydełku musi wylądować w tej szerokiej przestrzeni pomiędzy półsłupkami. Kontynuuj do momentu, w którym Twoja torebka będzie miała odpowiednią wysokość. W razie czego możesz zerknąć na ten krótki film.


Po wykonaniu kilku okrążeń Twoja torebka powinna wyglądać mniej więcej w taki sposób:

Jak zrobić torebkę na szydełku
torebka na szydełku


Po wykonaniu 20-21 okrążeń, baza Twojej torebki będzie już praktycznie gotowa.

torebka na szydełku jak zrobić


12. Kolejne dwa rzędy wykonamy przy pomocy zwykłych półsłupków. Jeżeli później chcesz przyczepić do torebki gotowy łańcuszek, to teraz jest dobra pora na przymocowanie wszelkich niezbędnych do tego elementów. Jeżeli chcesz zrobić, tak jak ja, rączki torebki przy pomocy szydełka, czytaj dalej.

torebka na szydełku
prosta torebka na szydełku


13. Ostatnie okrążenie wykonujemy przy pomocy oczek ścisłych.
Baza naszej torebki jest już gotowa.


Jak zrobić torebkę na szydełku ? – robimy rączki do torebki


Ostatnim elementem naszej wspólnej pracy jest przygotowanie rączek. Istnieje mnóstwo sposobów, by je zrobić. Tym razem wykorzystamy tzw. podwójny łańcuszek.


Wykonane przeze mnie rączki mają długość 108 cm. Wystarczą, żeby przerzucić torebkę przez ramię.


Jak wykonać podwójny łańcuszek?


Wykonanie podwójnego łańcuszka jest proste, ale trudne do opisania. Z tego powodu poza zdjęciami i opisem, przygotowałam dla Ciebie króciutki film. Możesz obejrzeć go w tym miejscu.


1. Zrób trzy oczka łańcuszka

jak zrobić icord


2. Wbij szydełko w drugie oczko (liczymy od strony szydełka), narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij przez to oczko. Na twoim szydełku powinny znajdować się teraz dwie pętelki.

podwójny łańcuszek
rączki do torby na szydełku
rączki do torebki na szydełku jak zrobić


3. Zsuń delikatnie pierwszą z pętelek, narzuć włóczkę na szydełko (pilnuj, by pętelka się nie spruła) i przeciągnij ją przez drugą pętelkę.

rączki do torebki na szydełku jak zrobić
rączki do torebki na szydełku jak zrobić
rączki do torebki na szydełku jak zrobić


4. Nałóż z powrotem pierwszą pętelkę na szydełko, narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij przez pierwszą pętelkę, którą masz na szydełku.

Jak zrobić rączki na szydełku do torebki
Jak zrobić rączki na szydełku do torebki
Jak zrobić rączki na szydełku do torebki


5. Ponownie ściągnij pierwszą pętelkę z szydełka, narzuć włóczkę na szydełko i przeciągnij ją przez drugą pętelkę. Nałóż pierwszą pętelkę, narzuć włóczkę i przeciągnij przez pierwszą pętelkę.
6. Kontynuuj tak długo, aż rączka będzie miała pożądaną długość.

Jak zrobić rączki na szydełku do torebki


7. By zakończyć pracę, odetnij sznurek i przeciągnij go przez obie pętelki.

Montowanie rączek do torebki


Teraz pozostaje już tylko zamontowanie rączek do torebki. Powiem Ci, że tym razem wybrałam niezbyt profesjonalny, ale za to bardzo wygodny sposób.

Najzwyczajniej w świecie wkładamy rączki do środka torebki. Przeciągamy końce na zewnętrzną stronę i robimy … supełek. I już. To samo robimy z drugiej strony.

torebka na szydełku
Jak zrobić torebkę na szydełku?

Dzięki temu, gdy będziemy chciały zamienić rączki wykonane przy pomocy szydełka np. na łańcuszek, będziemy mogły to zrobić w bardzo prosty sposób. Oczywiście rączki możemy też najzwyczajniej w świecie przyszyć. To, którą opcję wybierzesz, ponownie zależy tylko od Ciebie.

Jeżeli taki sposób tworzenia rączek Cię nie przekonuje, mam dla Ciebie jeszcze jeden pomysł – zerknij na ten film ->https://www.instagram.com/p/Bx4AutrIGrK/


Gotowa torba na szydełku wygląda w następujący sposób:

Jak zrobić torebkę na szydełku


Możesz sobie szczerze pogratulować. Masz na swoim koncie ukończony kolejny projekt wykonany przy pomocy szydełka i wiesz już jak zrobić torebkę na szydełku.


Jeżeli skorzystałaś z tej instrukcji, oznacz mnie proszę na Instagramie. Wpisz na swojej relacji lub zdjęciu oznaczenie @kreatywnebabki

Będę też wdzięczna za udostępnienie mojej relacji lub zostawienie komentarza pod ostatnim postem. Twoje zaangażowanie sprawi, że będę miała większą motywację do tworzenia w przyszłości podobnych tutoriali. Pamiętaj też, że w razie jakichkolwiek problemów, możesz do mnie napisać. Chętnie Ci pomogę.

Na koniec jeszcze raz przypomnę, że możesz pobrać instrukcję do tego projektu w formie pliku pdf. Znajdziesz ją w tym miejscu:


Trzymam za Ciebie kciuki, miłego dnia,
Kamila2 komentarze

  • Irena Przybyłko

    Bardzo dziękuję za b.czytelną instrukcję.Znam podstawy szydełkowania którego uczyłam się sama.Chciałam zrobić torebkę z denkiem, oglądałam inne pokazy szydełkowania torebek ,ale właśnie Pani pokaz i instrukcje są tak bardzo czytelne że naprawdę początkujący będą zachęceni do zabawy w szydełkowanie nie tylko torebek.Będę śledziła Pani wszystkie instrukcje, które naprawdę uczą a nie wszyscy to potrafią mimo chęci.wszystkiego najlepszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *