Ozdoby wielkanocne na szydełku – jak zrobić jajko na szydełku
Do Wielkanocy pozostał jeszcze miesiąc. To dobry moment, by zabrać się za tworzenie świątecznych ozdób. Wykonanie dekoracji na szydełku wymaga sporo czasu. Jeżeli jednak zaczniesz już teraz, na święta będziesz miała gotowe ozdoby, które możesz włożyć do koszyczka lub podarować znajomym. Dziś naszym tematem będzie jajko na szydełku.
Z mojego bloga dowiedziałaś się już kilku przydatnych rzeczy związanych z szydełkowaniem. Najwyższa pora, by je wykorzystać.
Jeżeli chciałabyś wykonać ten projekt, ale wcześniej nie miałaś nic wspólnego z szydełkowaniem, zachęcam Cię do przerobienia wcześniejszych lekcji:
– Jak zrobić półsłupki
– Jak zrobić magiczne kółko
Po opanowaniu tych dwóch umiejętności, zrobienie jajka na szydełku nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu
Do wykonania jajka na szydełku będziesz potrzebowała:
– włóczki YarnArt Jeans w swoich ulubionych kolorach,
– szydełka nr 2,5 (wybieramy szydełko nieco mniejsze od tego, które sugeruje producent włóczki, bo nie chcemy, by przestrzenie pomiędzy półsłupkami były mocno widoczne),
– do wypełnienia przydadzą się styropianowe jajeczka 7 mm. Można je kupić w sklepach, takich jak np. Pepco.
Podczas wykonywania jajek będziemy korzystały z poniższego schematu.
Jak go odczytywać?
I – oznacza półsłupek
V- oznacza dwa półsłupki wychodzące z jednego i tego samego miejsca. W tym miejscu półsłupków będzie więcej więc nasza praca będzie się rozszerzała.
^ – oznacza, że dwa półsłupki przerabiamy razem. Łączymy dwa półsłupki z poprzedniego okrążenia w jeden.
W nawiasach kwadratowych podałam liczbę półsłupków w poszczególnych okrążeniach. To sprawi, że po każdym okrążeniu możesz przeliczyć liczbę półsłupków i sprawdzić, czy masz tyle samo, co ja.
W nawiasach okrągłych podaję sekwencję, którą później musimy powtórzyć określoną ilość razy.
Jajko na szydełku – dodatkowy opis
Poniżej znajdziesz nieco bardziej opisowy schemat. Niektóre osoby wolą pracować z takimi instrukcjami. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie sprawi, że każdy zrozumie jak wykonać to moje jajko na szydełku 😉
Start: robimy magiczne kółko.
Okrążenie 1: w magicznym kółku robimy 6 półsłupków.
Okrążenie 2: wykonujemy po 2 półsłupki w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia (w każdy z półsłupków z poprzedniego okrążenia muszą zostać wrobione dwa nowe półsłupki).
Okrążenie 3: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia (w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia wykonujemy po jednym nowym półsłupku).
Okrążenie 4: (1 półsłupek, 2 półsłupki) x 6 (wykonujemy na zmianę jeden półsłupek w pierwszym półsłupku z poprzedniego okrążenia i dwa półsłupki w kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia. Potem znów robimy jeden półsłupek w kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia i dwa półsłupki w następnym półsłupku z poprzedniego okrążenia itd.).
Okrążenie 5: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
Okrążenie 6: (1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki) x 6 (Robimy jeden półsłupek w pierwszym półsłupku z poprzedniego okrążenia, jeden półsłupek w kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia i dwa półsłupki w kolejnym półsłupku z poprzedniego okrążenia. Wszystko powtarzamy sześć razy).
Okrążenie 7: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
Okrążenie 8: (1 półsłupek, 1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki) x 6.
Okrążenie 9: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
Okrążenie 10: (1 półsłupek, 1 półsłupek, 1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki) x 6.
Okrążenie 11: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
Okrążenie 12: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
Okrążenie 13: 1 półsłupek w każdym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
Okrążenie 14: Uwaga! W tym momencie zaczynamy zmniejszać naszą pracę! Wykonujemy (1 półsłupek, 1 półsłupek, 1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki przerabiamy RAZEM) x 6.
Okrążenie 15: (1 półsłupek, 1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki przerabiamy RAZEM) x 6. Jeżeli korzystasz ze styropianowych jajek, jest to dobry moment, by włożyć je do środka naszej robótki.
Okrążenie 16: (1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki przerabiamy RAZEM) x 6.
Okrążenie 17: 1 półsłupek, 2 półsłupki przerabiamy RAZEM) x 6.
Okrążenie 18: ostatnie okrążenie przerabiamy po dwa półsłupki razem.
Zabezpieczamy naszą pracę przed pruciem.
Na tym etapie możemy zakończyć naszą pracę nad pierwszym jajkiem i zabrać się za kolejne albo zdecydować się na jego dopracowanie. Jeżeli chcesz zobaczyć, co można zrobić z taką bazą, zapraszam Cię do drugiej części tego wpisu, która znajduje się w tym miejscu – “Pisanka” na szydełku część druga.
Miłego szydełkowania,
Kamila